rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Zachráňte vašu firmu - prestaňte znižovať náklady, Ján Košturiak

Mnohí ľudia sú chudobní preto, že nemajú čas zarábať peniaze. Aj mnohé firmy nezarábajú, pretože sa namiesto vytvárania bohatstva venujú znižovaniu nákladov.
[7-8/2010, Revue priemyslu, Ján Košturiak]

Bol by som zlý priemyselný inžinier, keby som bojoval proti systematickému odstraňovaniu plytvania a znižovaniu nákladov v podniku. Problémom je, že v mnohých projektoch znižovania nákladov chýba práve dôležité slovíčko „systematické" a tieto projekty často náklady buď vôbec neznížili, alebo fungovali ako jojo efekt pri redukčných diétach – po čase náklady stúpli ešte na vyššiu hodnotu ako pred projektom ich redukcie.

Prečo často vedie znižovanie nákladov k ich zvyšovaniu?
Mnohé medzinárodné firmy majú plán znižovania nákladov a odmeny manažérov závisia na jeho plnení. Pri znižovaní nákladov sa používajú rôzne triky. Tu sú niektoré z nich. Pri vývoji nového výrobku a nábehu jeho výroby sa náklady predimenzujú a v ďalšom období sa z vytvorenej rezervy „znižujú" náklady vo forme rôznych racio projektov a zlepšovacích aktivít. Toto nie je spomienka na socializmus, ale súčasná realita v mnohých nadnárodných podnikoch. V skutočnosti sa teda náklady neznižujú, ale boli umelo zvýšené predimenzovanou konštrukciou, technológiou, nesprávnym dimenzovaním procesov.

Skutočné náklady sa skrývajú v štatistikách a presúvajú sa na rôzne miesta, ale v skutočnosti sa neznižujú, naopak, dochádza k ich zvyšovaniu – príkladom sú rôzne „outsourcingové" projekty, kde sa náklady znížili iba na papieri a v skutočnosti sa často zvýšili. Často sa zníženie nákladov vykazuje lokálne. Lokálne zníženie nákladov však často vedie k zvýšeniu celkových nákladov firmy. Zníženie nákladov v nákupe má často za následok viacnáklady v oblasti výroby a kvality, zníženie nákladov pri nákupe nových zariadení vedie často k zvýšeniu nákladov v prevádzke, zníženie nákladov na personál v logistike vedie k stratám vo výrobe a v montáži a pod.

Áno, ale... Nie všetky projekty znižovania nákladov sú trikmi manažmentu. Existujú aj veľmi seriózne projekty, zamerané na znižovanie nákladov, ktoré však neprinášajú očakávané výsledky. Problém je, že mnohí manažéri aj konzultanti, ktorí sa zaoberajú znižovaním nákladov, sú odmeňovaní za krátkodobý efekt.

Celý článok si môžete prečítať na strane 20 tu: Revue priemyslu

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved