rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Meranie spotreby času s „požehnaním“ odborových hnutí. Matúš Višňanský

Je vôbec možné takýto stav dosiahnuť? V poslednom období sa stretávam s čoraz častejším problémom pri meraní spotreby času. Tým problémom sa stávajú rôzne odborové hnutia, ktoré vytvárajú množstvo prekážok pri spustení a vykonávaní tohto procesu. Je tento stav normálny, je to správne a prínosné pre samotných pracovníkov?

[1/2011, Manažér, Matúš Višňanský]

Podľa stránky wikipédia sú odbory inštitucionalizované združenia zamestnancov, ktorého hlavným cieľom je presadzovať pracovné, hospodárske, sociálne a iné záujmy pracovníkov. Dôležitou časťou z tejto „poučky“ je slovné spojenie záujmy pracovníkov. Čo je vlastne v záujme pracovníkov? Je to pohodové až nízke pracovné tempo, „slabá“ norma, dlhé prestávky počas pracovnej zmeny a za to všetko samozrejme výhodné finančné ohodnotenie. Určite si mnohý povieme, že je to predsa logické. Kto by takéto záujmy nemal. Pozrime sa na to ale aj z druhej strany. Ten, kto by mal takéto podmienky vytvárať,chce byť konkurencieschopný, chce vyrábať kvalitne a načas, chce investovať do nových zariadení, chce možno investovať aj do vzdelávania pracovníkov, zlepšovania pracovného prostredia a samozrejme aj dosahovať určitý zisk. Veď zisk následne môže použiť na ďalšie napredovanie svojho podnikania. Takisto aj toto tvrdenie je logické, a ktorý podnikateľ alebo zamestnávateľ by takto neuvažoval.

Tento pohľad je diametrálne odlišný. Pravda je niekde uprostred a je nevyhnutné tento pohľad zobjektivizovať. Je mnoho príkladov firiem, kde takýto proces objektivizácie prichádza prirodzene, bez zbytočných negatívnych javov. Na druhej strane však existuje mnoho príkladov, kde aj pomocou odborových hnutí sa tento proces stáva komplikovaným a zdĺhavým. Preto je namieste otázka, či sú odborové hnutia nápomocné pracovníkom, ktorých zastupujú. Veď aj taký velikán akým bol Henry Ford, nemal odborové hnutia v láske a bojoval proti ich vzniku vo svojich závodoch. Svojim zamestnancom dával nadštandardne vysoké platy a sociálne zabezpečenie, aby predišiel vytvoreniu a neprimeraným požiadavkám odborov. Nakoniec sa však tomu neubránil.

Ako by mal teda postupovať zamestnávateľ?

Prečítajte si celý článok v pdf.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved