rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Konal sa 3. ročník konferencie Život a podnikanie v nových časoch

Prof. Milan Zelený začal konferenciu konštatovaním, že prebieha transformácia sveta podnikania, po ktorej bude tento svet iný.

V dňoch 26. a 27. mája prebehol v príjemnej atmosfére historického areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně už 3. ročník konferencie Život a podnikanie v nových časoch.

Globalizácia a relokalizácia
Prof. Milan Zelený začal konferenciu konštatovaním, že prebieha transformácia sveta podnikania, po ktorej bude tento svet iný. Pôjde o prechod od globalizácie k relokalizácii, lokalizácii služieb, poľnohospodárstva a výroby, decentralizácii výroby energie, autonómne lokálne siete budú prepojené v globálnej informačnej a komunikačnej sieti. V lokálnych sieťach si budeme vzájomne pomáhať priamo tým, že budeme od seba kupovať výrobky a služby. Budeme si zároveň vzájomne kontrolovať ich kvalitu tak, ako hovorila Ivana Tvrdovská, ktorá podniká na dedine, kde jej „všetci vidia do kuchyne“.

Zmysel a etika v podnikaní
Františkán Brat Filip a otec Antonio Srholec hovorili o tom, že filantropia nie je iba o dávaní peňazí na dobré veci, ale skôr o dávaní seba a svojho času a do pomoci druhým. Hovorili o tom aj Ivan Baťka (Fosfa a.s.), Klaudia Valušková (Auto Valušek Holding), Monika Rousová (2N Telekomunikace a.s.) a Jan Soběslavský (Diakonie ČCE). Osobná pomoc nie je iba pomocou pre postihnutých, ale môže byť aj obdarovaním pre ľudí, ktorí pomáhajú. Stretnutie s utrpením môže byť darom a posilnením ako uviedol katolícky kňaz Ladislav Kučkovský. Miroslav Hofman (2N Telekomunikace a.s.) sa k tejto téme vyjadril jasne: „Neklamem, nekradnem, nezneužívam seba ani spolupracovníkov. Poznám čo nechcem a ani za peniaze to nerobím“.

Potrebujeme sa
Štefan Hríb a František Múčka moderovali na záver dňa diskusie o morálke v podnikaní. Diskusie boli živé a stretli sa v nich dve názorové skupiny. Prvá vyzývala k pôsobeniu na mocných v spoločnosti, aby sa začali správať slušne, dodržiavali etické kódexy a deklarácie – pôsobenie zhora. Druhá vyzývala k akcii, k premene seba a svojho okolia – pôsobenie zdola. O morálnom a ekologickom podnikaní hovorili Vladimír Tichý a Imrich Gazda. Juraj Jordán Dovala nás priviedol k tichu a meditácii, na záver prvého dňa recitoval a spieval svoje piesne o kolobehu života. Peter Žaloudek prežil dlhé obdobie s malomocnými a už roky sa stará o pacientov na onkológii, podobne ako Branislav Sepeši z FNsP F.D. Roosevelta. Obidvaja hovorili o potrebe dôvery medzi pacientom a lekárom a silnej pomoci, ktorú dávajú chorému jeho najbližší. Potrebujeme sa. Podnikatelia, manažéri, duchovní, lekári, opatrovatelia aj ochrancovia prírody. A musíme si pomáhať.


Predstavenie nových kníh
Na akcii boli predstavené aj dve nové knihy prof. Milana Zeleného „Hledání vlastní cesty“ a „Všechno bude jinak“, ktorú priamo z tlačiarne priniesol medzi nás vydavateľ Ján Fatka z Karmelitánskeho nakladateľstva.


Z vyjadrení účastníkov

Z reakcií rezonuje, že podujatie zanechalo aj tento rok hlboký dojem:
  • Prepotrebné fórum zrkadliace osobnosť p. Košturiaka, jeho hodnôt, vnímanie sveta. Mám pocit, že toto bolo stretnutie skutočnej elity (nie elitárov), ktorá je vedená vierou vo vyššie dobro a vlastnou zodpovednosťou. Tu nastala výmena pohľadov na meniaci sa svet, vzájomná podpora zdieľaní osobným príbehov a pohľadov na svet. Odnášam si podporu pre aktivity, ktoré som dosiaľ rozvíjal, pretože som tu našiel cez príbehy úspešných prepotrebnú "message", že nielen sa to dá, ale je to nevyhnutné. V opačnom prípade by to bolo zlyhanie. A je jedno či na úrovni local alebo global. (Peter Palaga, učiteľ)
  • Velmi dobrý, protože většina přednášejících si uvědomuje, že je nutné změnit nejdříve sebe a ovlivňovat své nejbližší okolí. Přineslo mě to potvrzení, že jdeme správným směrem. (Bornislav Balga, Fosfa a.s.)
  • Dojem je vynikajúci. Za najdôležitejšie považujem poukázanie na to, že v porovnaní s finančným rozmerom podnikania je rozmer etický tým podstatnejším a tým, ktorý napĺňa zmysel podnikania vôbec. Ako predstaviteľ najhumánnejšieho rezortu práve toto oceňujem najviac. Inšpiratívne pre mňa boli výroky a citáty, ktorých analógiu a paralelu vidím v medicíne. (Branislav Sepeši, onkológ FNsP F.D. Roosevelta)
  • Veľmi dobrý. Inšpirácia a povzbudenie v presadzovaní etiky pri manažovaní. (Milan Marko, Nemak Slovakia, s.r.o.)
  • Velmi pozitivní dojem. Potvrzení potřeby většího prostoru pro oblast morálky a smyslu podnikání ve výchově budoucích podnikatelů a managerů. Tvorba sítě spřízněných osob. (Zdeněk Forman, Rašínova vysoká škola)
  • Rozmýšľať, kde končia nepotrebné veci z mojej firmy. Filantropia vo firme 4. formou. (Vladimír Smolka, Norma Czech s.r.o.)
  • Veľmi dobré. Som veľmi rád, že konečne som sa stretol, ktorí zmýšľajú na rovnakej platforme ako ja. Ďakujem. (Viliam Čech)
  • Množstvo vzácnych ľudí, obrovská pozitívna inšpirácia (páni Baťka, Hofman, Košturiak...) (Pavol Biksadský, ADVCT legal, s.r.o.)
  • Milé prekvapenie zo zloženia ľudí a prednášok. (Peter Novysedlák, OZ Teresa Benedicta)
  • Výborný dojem. Prinieslo mi to kontakty, myšlienky a argumenty, lepšiu orientáciu v dianí, zmýšľaní a postojoch okolia. (Vladimír Tichý, TV Lux)

Fotografie

Fotky z konferencie nájdete na facebooku tu.

Ďakujeme
Všetkým prítomným ďakujeme za aktívnu účasť a tešíme sa na stretnutie opäť o rok.

Zborník z konferencie si môžete kúpiť tu.
..

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved