rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Firma budúcnosti je založená aj na úrovni dát

Máte jasnú predstavu o tom, ako bude vaša firma vyzerať v budúcnosti? Odvážite sa už dnes pomenovať ju vo vízii „smart factory"? Ak na otázky odpovedáte áno, vízia o smerovaní vášho podniku má jasnú podobu. Vás a vašich zamestnancov nezaskočia ani správy o tom, ako nás nahradia stroje, ako radikálne stúpne nezamestnanosť. Predpokladáme, že v takom prípade sa o vašu budúcnosť nebojíte, pretože sa na ňu aktívne pripravujete už dnes. Ak sú však vaše odpovede negatívne a miera vašich obáv narastá každým vyslovením slov „smart factory", „Industry 4.0", „Internet of Things", „cobot", „cloud computing", „rozšírená realita", čítajte ďalej. 
Definícia smart factory môže znieť nasledovne:
„Inteligentní továrna představuje skok vpřed od tradiční automatizace k plně připojenému a flexibilnímu systému, který může používat nepřetržitý tok dat z připojených operací a výrobních systémů, aby se učil a přizpůsobil se novým požadavkům. Pravá inteligentní továrna dokáže integrovat data z celopodnikového fyzického, provozního a lidského majetku za účelem řízení výroby, údržby, sledování zásob, digitalizace operací prostřednictvím digitálního twin a dalších typů činností v celé výrobní síti." (B. Balga, zdroj: https://www.ipaslovakia.sk/sk/tlac-a-media/aktuality/smart-factory-inteligentni-tovarna)

Aj na technologické riešenia sa pozerajme ľudskými očami

Slovo SMART sa dostalo do každodennej konverzácie každého z nás. Predovšetkým vďaka smartphone – smartfón, inteligentný telefón. Telefóny od firmy Apple spôsobili roku 2007 revolúciu. Mali ste pri počutí slova iPhone zimomriavky spôsobené obavami, že inteligentný telefón vás začne ovládať, bude o vás vedieť viac, ako si o sebe sami uvedomujete, alebo to boli zimomriavky spôsobené vzrušením z príchodu novej, nevídanej technológie? 
Dnes, po dvanástich rokoch od uvedenia na trh, máme otázku zodpovedanú. Čítaním tohto článku na smartfóne potvrdzujete, že obavy sa vytratili a inteligentný telefón je predovšetkým nápomocný spoločník. Preto aj smart factories, či smart cities budúcnosti, by sme mali už dnes vnímať ako užitočných spoločníkov.

Smart Factory – zamerajte sa na dáta, nemajte obavy zo vzbury strojov

Ak chceme mať inteligentný podnik, musíme inteligenciu najskôr rozvíjať. Základom budovania inteligencie, sú informácie, poznatky, dáta. Pozrime sa spolu na dáta v našich podnikoch. Poznanie ich úrovne je rozhodujúce pri transformácii firmy na úroveň „smart". Ak by sme podrobnú analýzu dát vynechali a vrhli sa na implementáciu strojov na báze IoT – Internet of Things, snaha o budovanie smart factory môže skončiť neúspechom, mrhaním času, financií a vzrastajúcim odporom zamestnancov k zmenám, akýmkoľvek.

Vnímanie dôležitosti a úrovne dát rozdelíme do štyroch úrovní:

1.Úroveň: dostupné dáta
Prvú úroveň môžeme označiť ako status quo. Dáta sú síce dostupné, ale ťažko využiteľné pri rozhodnutiach o implementácii zlepšení. Vyžadujú si dodatočnú manuálnu prácu na úpravu dát do využiteľnej podoby. Ak napríklad nastane porucha strojného zariadenia, prípadne nekvalita výrobku, operátori a pracovníci údržby musia údaje zozbierať z rôznych systémov, aby sa dozvedeli, čo je príčinou poruchy, či nedostatočnej kvality a až následne je možné problém začať riešiť.  

2.Úroveň: prístupné dáta
Pre túto úroveň je nevyhnutné mať implementovanú dátovú architektúru zabezpečujúcu kontinuálny zber údajov. Predstavuje integráciu údajov z viacerých zdrojov do jedného celku a priebežné zhromažďovanie a sledovanie údajov o produkcii. S uvedenou úrovňou dostupnosti sú kompetentní pracovníci schopní zodpovedať vzniknuté otázky a začať okamžite aktívne pracovať na odstraňovaní problému. Analýza dát, ktorej výsledok umožňuje vykonať nápravy, resp. implementovať zlepšenia, si vyžaduje ďalší čas, úsilie a angažovanosť inžinierov. 

3.Úroveň: aktívne dáta
Tretia úroveň posúva reaktívne riešenie problémov na úroveň proaktívnej analýzy a zlepšovania. Aby sme sa posunuli z druhej na tretiu úroveň, je nevyhnutné implementovať a využívať umelú inteligenciu (AI – Artificial Intelligence) a strojové učenie sa (Machine Learning). Inteligentný systém je schopný sám predpovedať zlyhania s vysokou presnosťou a v správnom čase poskytovať informácie príslušnej osobe. Preto nie je potrebná dodatočná manuálna analýza údajov procesu, pre nájdenie odpovedí na riešenie problémov. Príkladom systémových atribútov tretej úrovne sú modely strojového učenia, ktoré predpovedajú chyby výrobku, resp. zlyhania strojov a identifikujú spôsoby efektívnejšej výroby, či údržby. Naďalej je však potrebná prítomnosť osoby pre uskutočnenie rozhodnutia o implementácii zmien, ktoré inteligentný systém odporúča.

4.Úroveň: dáta orientované na činnosť
Najvyššia úroveň práce s dátami sa vyznačuje predovšetkým schopnosťou systému v aktuálnom čase navrhnúť odporúčania na zlepšenie systému vychádzajúce z analýzy výrobných dát. Machine learning model je schopný nielen identifikovať možnosť optimalizácie, ale aj generovať a následne poslať nové nastavenia strojom, ktoré budú automaticky prednastavené. To umožňuje reakčný čas od zistenia problému po jeho vyriešenie skrátiť na minimum.

Dovolíme si tvrdiť, že málokto z nás využíva svoj smart (inteligentný) telefón na viac ako 90%. Dôvodom je práve nedostatok informácií (dát) o funkcionalite, či jednotlivých možnostiach prepájania systémov, či aplikácií. 

Ak chcú podniky zlepšovať výrobný proces, športovci zvýšiť športovú výkonnosť na úroveň olympionikov, či spotrebitelia optimalizovať spotrebu plastových obalov, sú práve dáta nevyhnutným predpokladom na efektívne zlepšovanie akejkoľvek (merateľnej) činnosti.  Preto aj pri pretváraní tovární z aktuálnej úrovne na „smart factory", je nevyhnutné mať kvalitné, rýchlo dostupné a presné dáta. Už len napríklad pri ich zaznamenávaní vykazujú inteligentné stroje výrazne menšie odchýlky ako ľudia. A to je dôvod, prečo vnímať tieto stroje ako pomocníkov.

A to, či aj vaša firma bude firmou budúcnosti, môžete ovplyvniť už 06.06. na ďalšej konferencii zo série OČAKÁVAJME NEOČAKÁVANÉ tentoraz na tému Digitálne technológie, ktoré prichádzajú a ich následky.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved