rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Deklarovať nestačí, Ján Košturiak

Žiť firemné hodnoty je bezpečná obrana proti krízam.
[6.11.2008, TREND / Ján Košturiak]

Firemné stratégie a deklarácie sú plné hodnôt. Zdá sa však, že čím viac podniky o hodnotách píšu, tým menej sa nimi v skutočnosti riadia. Ak kríza naplno rozprestrie krídla, firmy by sa mali zamyslieť nad tým, či deklarované podnikové hodnoty naozaj aj žijú. Nemusí to tak vyzerať, no aj to je spôsob, ako predchádzať krízam. Možno ten najbezpečnejší.

Ak podniky nedospeli ani k tomu, že by svoje hodnoty deklarovali, môžu sa inšpirovať tými, ktoré boli definované už pred tisícročiami. Možno ich práve finančná kríza viac priblíži aj mocným „generálom" financií a priemyslu.

Prvou, stovkami rokov preverenou hodnotou je spravodlivosť. Voči sebe samému a voči ľuďom okolo. Zahŕňa to sebapoznanie, objektivitu, nepreceňovanie ani nepodceňovanie seba a druhých. Druhou je statočnosť. Je o neotrasiteľnosti hodnôt, ktoré človek považuje za správne.
O odvahe postaviť sa na odpor, prijímať rany a kritiku aj o schopnosti vyrovnať sa s bezmocnosťou a nepríjemnosťami. Statočný človek má odhodlanie hovoriť pravdu, aj keď je nepríjemná.

Treťou preverenou hodnotou je striedmosť. Kto ju zastáva, snaží sa správne hospodáriť s časom a správne čerpať zdroje. Zahŕňa vyváženosť a umenie podporovať silných aj slabých. Štvrtou hodnotou je rozvaha a múdrosť. Je to cit pre správnu vec v správnom čase

Piatou je viera – schopnosť hľadať v každom človeku dobré stránky a prebúdzať ich. Šiestou je nádej, čiže dôvera v lepšiu budúcnosť. Ide o zásadnú hodnotu pre vedenie iných ľudí. A poslednou by mohla byť láska, ktorá plodí dobré zaobchádzanie s pracovníkmi, kvalitné medziľudské vzťahy a dôveru ako základný zdroj sily, kreativity a motivácie.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved