rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Zo života Master štúdia Štíhlej administratívy

Účastníci Master štúdia štíhlej administratívy sa v januári stretli už po tretíkrát. O svoje poznatky a skúsenosti sa s nimi podelil lektor Lukáš Richter. 
V rámci vzdelávania sa spolužiaci obohacujú navzájom a prezentujú svoje spoločnosti jednak krátkou históriou firmy, ale aj exkurziou. Tentokrát bolo vzdelávanie rozšírené o exkurziu v spoločnosti Kia Motors Slovakia v Žiline, kde mali možnosť vidieť montáž nového modelu Kia Sportage. 

Po témach, ktoré odhaľovali plytvania v administratíve a možnostiach zlepšovania administratívnych procesov, nasledovala téma Mapovanie hodnotového toku.

Mapa hodnotového toku je významným nástrojom analýzy a optimalizácie administratívnych procesov. Účastníci spolu s lektorom diskutovali čo je vlastne pridaná hodnota v administratíve. Ako sa pozrieť na administratívne procesy objektívne. Zložiť si okuliare, ktoré vidia historicky nastavené procesy a činnosti, nevnímať ich ako najlepšie spôsoby realizácie procesu. Okuliare súvisia s podnikovou slepotou, ktorá nabieha rokmi.

Ďalšou zásadnou otázkou bolo meranie tokov v administratíve – vo výrobe je to úplne bežná záležitosť a čo administratíva?

Počas týchto dvoch dní rozoberali problémové oblasti, ktoré môžu nastať počas mapovania hodnotového toku. Spomeniem napríklad neochotu ľudí, smernica popisuje proces určitým spôsobom, avšak reálne vykonávanie procesov je odlišné od smernice, kvalita vstupov a mnohé ďalšie.

Skôr ako vôbec začneme robiť mapu hodnotového toku, je potrebné správne vybrať administratívny proces. Lektor hovoril o tom, ako vybrať proces, ktorý budeme popisovať mapou. Výber procesu je významný z dôvodu, aby sme nesmerovali našu energiu pri optimalizácii na nesprávny proces. Práve naopak, kam nasmerovať úsilie optimalizácie v administratíve, aby zlepšenia mali požadované prínosy.
Lektor mal pripravené študijné príklady pre lepšie pochopenie preberanej témy. Výber procesu si účastníci vyskúšali na príklade procesov z finančného oddelenia.

Samotnú realizáciu a tréning tvorby Mapy hodnotového toku si vyskúšali na príklade „Spracovanie cestovných príkazov". Vybraný proces bol všetkým dobre známy. Každý účastník má daný proces vo svojej firme. Na tomto príklade Mapy toku hodnôt si ukázali možnosti merania procesu a definovania ukazovateľov(kvantitatívnych i kvalitatívnych) v administratívnych procesoch.

 štíhla administratíva - kia

Realizáciu a tréning Mapy hodnotového toku si následne urobili na reálnom procese jedného z účastníkov. Tentokrát bol proces vybraný z personálneho oddelenia. Detailne rozkreslili mapu súčasného stavu, definovali si problémové oblasti, ukazovatele merania výkonnosti. Na záver zakreslili mapu budúceho stavu. 

Počas tréningu Mapy toku hodnoty sa účastníci aktívne zapájali a prispievali do moderovanej diskusie k návrhu zlepšenia personálneho procesu.

Svoje poznatky študenti master štúdia využijú pri optimalizácii svojich administratívnych procesoch. Praktické aplikovanie naučeného na konkrétnom procese bude popísané v Master práci, ktoré na konci štúdia obhája pred komisiou. Okrem Mapy hodnotového toku sa účastníci budú počas štúdia postupne oboznamovať aj s ďalšími metódami potrebnými k zefektívňovaniu procesov v administratíve.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved