Budúcnosť preto bude o napojení každého zariadenia na monitorovací systém (MES,...). Nebude sa to týkať len strojov a výrobkov, ale aj manipulačných prostriedkov. Kde konkrétne sa nachádzajú vozíky, ako efektívne sú využité, aká je priemerná odozva na manipulačnú požiadavku, ako synchronizovať dodávku materiálu s reálnou spotrebou vo výrobe sa dá riešiť len s dostatočnou dátovou podporou. Každá z technológií (Wifi, Bluetooth, Rfid, UVB,..) má svoje obmedzenia s ohľadom na množstvo prenášaných dát, rýchlosť prenosu, presnosť polohy a v neposlednom rade aj vzhľadom na náklady. Preto treba pre každý účel zvážiť vhodné riešenie. Vývoj sa uberá smerom ku krabičkovým riešeniam s minimálnou dobou na inštaláciu, ktoré sú konfigurovateľné pre špecifické podmienky každého výrobného podniku.
Pri online režime získania reálnych dát z výroby a logistiky je možné optimalizovať a zlepšiť fungovanie plánovacích systémov (APS). Bude relatívne jednoduché plánovať a simulovať skutočný priebeh zákazky. Umožní nám to podobne ako v GPS definovať najvhodnejšiu trasu (najrýchlejšiu, nejekonomickejšiu) a hlavne presne stanoviť termín konca výroby (skutočného dojazdu do cieľa).
Ak výrobky vybavíme funkcionalitou umožňujúcou pripojenie na internet (Internet of things) získame množstvo dát o skutočnom používaní našich výrobkov. Tieto dáta budú vstupovať do modulov vývoja výrobkov PLM pre potreby lepšieho dizajnu, čím sa uzavrie digitálny tok informácií. Science fiction? Nie, reálny odhad budúcnosti na základe počutých príspevkov na konferencii.
Netreba však zabúdať, že všetky technické systémy by mali slúžiť hlavne človeku. Veď rozdiely medzi podnikmi vždy vytvárajú schopnosti ľudí.
NIE TECHNIKY, ALE VÁŠEŇ VYTVÁRA ROZDIELY
Spomeňme si na príhodu s lietaním. Na začiatku 20. storočia bola otázka toho, kto bude prvý lietať niečo podobné, ako dnes získať viac likeov na Facebooku. Dodnes sa spomína hlavne súboj bratov Wrightovcov a Samuela Langleyho. Kým na druhého z menovaných si dnes takmer nikto nespomenie, vtedy to bolo presne naopak. Langley mal všetky predpoklady na úspech. Langley bol známa osobnosť, mal lepšie školy, lepšie kontakty. Podarilo sa mu získať obrovské množstvo vládnych peňazí a mohol najať tých najlepších vedcov vtedajšej doby. Dalo by sa povedať, že mu držala palce celá spoločnosť a napriek tomu zlyhal. Prvé riadené motorové lietadlo a s ním súvisiace patenty sú dielom bratov Wrightovcov.
A čo Langley? Snažil sa neskôr urobiť lepšie lietadlo? Nie, úplne to vzdal. Prečo teda zlyhal? Prečo občas zlyhajú aj lepšie spoločnosti s lepšími podmienkami, produktmi ako máme my?
Ak budeme analyzovať bratov Wrightovcov, zistíme, že nemali takmer žiadne peniaze na vývoj, nikto v tíme, ani bratia Wrightovci, nemal vysokoškolské vzdelanie a nikto ich poriadne nepoznal. Ťažko sa preto dopátrame k racionálnemu dôvodu, prečo uspeli. Poháňala ich iba viera, túžba a vášeň k lietaniu, ktoré mohlo zmeniť spôsob ako žijeme. Rozdiel medzi Wrigtovcami a Langleym bol hlavne v motívoch. Kým pre jedného to boli peniaze a sláva, pre druhých to bola vášeň a láska.

Marián Lipovský / Zetor : Musíte byť lepší ako konkurencia a nestratiť kontakt s najlepšími.
V koľkých našich firmách pracujú ľudia s vášňou? Aké skvelé myšlienky ich poháňajú dopredu? Súčasťou čoho väčšieho chcú byť?
„Od dnes majú väčšiu šancu presadiť sa hráči, ktorí sú poctiví, milujú futbal a dajú do toho všetko." Boli prvé slová Adriánu Guľu, keď sa stal hlavným trénerom. Na prvé miesto postavil hráčov, nie trénerov ani funkcionárov. Vo výrobnom žargóne by sme mohli povedať, že na prvé miesto dal slovo Gemba. Úspech však nie je len okamih korunovácie. Je to celý proces snaženia sa o dosiahnutie cieľa, ktorý sa začína konaním malých povinností, sebazaprením, sebaobetovaním a hlavne láskavosťou k tomu, čo robíme.

Adrián Guľa / MŠK Žilina: Ako chceš hrať, tak musíš trénovať.
Možno to nie je až také zložité ako predchádzajúce riadky. Skúste si podobne ako Adrián Guľa odpovedať na nasledujúce otázky:
- Ako chcem hrať?
- Ako má vyzerať môj hráč?
- Ako musím trénovať hráčov?
Ak viete odpovede, ste na dobrej ceste zbúrať veľa súčasných mýtov vo firmách. Zmenou svojho myslenia môžete zmeniť svet. Veľa šťastia.
Uvidíme sa o rok na ďalšom ročníku konferencie Výrobný manažment 23. - 24. 10. 2018 v Žiline. Prihláste sa už dnes na konferencia@ipaslovakia.sk