rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Údržba v období krízy

Prinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie Fórum praktickej údržby o ich pripravovanom novembrovom workshope Deň údržbárov – fungovanie údržby v období krízy. Cieľom workshopu, okrem odborných tém, je dať priestor bývalým účastníkom a záujemcom o údržbu, stretnúť sa osobne a odovzdať si skúsenosti k aktuálnym výzvam v údržbe.

Na workshop srdečne pozývajú Ľudovít Boledovič a Bronislav Balga, IPA Slovakia.
1. Všetky oblasti výroby a podnikania sú neustále ovplyvňované rýchlymi technologickými zmenami. Ako sa mení prostredie údržby a čo sú jej aktuálne výzvy?

LB: Prostredie údržby sa mení, tak ako sa menia technológie a prístupy k stratégii riadenia údržby. Stroje sú čím ďalej konštruované s podporou čo najväčšieho počtu senzorov, snímačov, ktoré sú online vyhodnocované, v plánovaní, vykazovaní činností údržby a v následnej optimalizácii sa využíva čoraz viac a čoraz modernejšia IT a SW podpora.

Vôbec sa menia prístupy stratégie riadenia a plánovania údržbárskych činností.

Ak hovoríme o výzvach spätých s požiadavkami výroby - je to vyššia flexibilita, znižovanie prestojov z titulu porúch, optimalizácia plánovaných prestojov v spätosti s plánmi výroby, zabezpečenie a analýza dát v reálnom čase.

Veľmi dôležité je pripomenúť, že bez kvalifikovaných technikov, plánovačov a manažérov údržby to nejde. A tu vznikajú nové nároky na personál údržby, aby vedeli ovládať moderné informačné systémy, boli technicky a odborne spôsobilí, ovládali rutinné metódy vykonávania činností údržby.

BB: V poslední době ovlivňuje podniky koncepce I4.0 a IIoT což jsou nástroje, pro které je klíčové úplné propojení celé podnikové infrastruktury. Tradiční koncepce vycházela z oddělené technologie řízení (často nazývaná anglickým termínem OT – Operational Technology) a samostatného podnikového informačního systému (nazývaného zkráceně IT – Information Technology). Postupem času a technologickým vývojem dochází k jejich sbližování a následnému prolnutí – výzvou je vytvoření celopodnikové platformy.

Vzájemné propojení celé podnikové infrastruktury přináší firmám při správné konfiguraci jednoznačné časové i finanční výhody. Díky okamžité dostupnosti dat lze provádět monitoring, plánování a údržbu takřka v reálném čase. Nicméně snadná přístupnost a propojenost systémů přináší i velká rizika. Proto jednou z hlavních výzev digitalizace je kybernetická bezpečnost.

Základním úkolem managementu však zůstává: „Přistupovat k údržbě systematicky, stanovit správnou strategii s reálnými KPI ukazateli."

2. Kam sa posunula údržba a jej systémy za posledných 5 rokov? Kde sa môžu čitatelia dozvedať o aktuálnych trendoch v údržbe?
BB: Údržba hraje a bude hrát klíčovou roli při udržení konkurenceschopnosti podniků. Dnes zásadní roli představují moderní nástroje pro zvýšení podílu digitalizace. Zejména pak při online sběru a vyhodnocování dat ze strojů a procesů, které mohou optimalizovat plány údržbářských úkonů. Jedním s klíčových faktorů pro zefektivnění údržby, zvýšení flexibility a zvýšení dostupnosti SaZ, je pochopit, co tato data ze strojů a procesů vyjadřují a jakou akci máme udělat.

LB: Žijeme v dobe, keď v údržbe začína ustupovať klasická preventívna a plánovaná údržba. Podporné SW systémy pre riadenie údržby ponúkajú viac a viac bohatšiu a komplexnejšiu paletu nástrojov pre optimalizáciu plánovania údržbárskych výkonov a samotného vykonávania údržbárskych činností. Online monitorovanie kritických SaZ a ich uzlov, mobilný klient, digitálne dvojča .. . Je veľmi ťažké povedať, kam sa posunula údržba za posledných 5 rokov. Odpoveď je určite značne diverzifikovaná. Pohľad je rôzny. Hľadisko oblasti priemyslu – napríklad v automobilovom, elektrotechnickom, strojárenskom priemysle je značné smerovanie k moderným prístupom, ktoré som už spomenul. Sú odvetvia a firmy, ktoré stále smerujú k stratégii údržby na základe periodického princípu. Vôbec jeden zo smerov je nielen robiť prevenciu, aby k poruchám nedochádzalo, ale predvídať poruchy a možné problémy. Možnosti, kde sa môžete dozvedieť o moderných trendoch údržby sú rôzne. My pre manažérov technických úsekov, vedúcich údržby a špecialistov každý rok pripravujeme konferenciu Fórum praktickej údržby. Nadväzne sa konajú malé konferencie Dni údržbárov a expertné programy ako TPM Expert, Manažér údržby Expert3. Pre údržbárov a manažérov údržby ste pripravili workshop s názvom Deň údržbárov - Fungovanie údržby v období krízy. Čo môže získať účastník stretnutia ako mu v tom pomôže IPA?

LB: Deň údržbárov, ktorý sa bude konať 19.11.2019 v Gbeľanoch bude venovaný inému uhlu očakávaní na údržbu. Je to pohľad fungovania údržby v období krízy, v očakávaniach znižovania nákladov na údržbu, lepšej organizácii údržby, efektívnejšieho vykonávania údržbárskych činností. Jedna z možností je fungovanie prediktívnej údržby. Funguje nám prediktíva? Prečo nám nefunguje prediktíva? Čo urobiť pre zlepšenie?

Prínosy pre účastníkov chceme zamerať na prípravu prichádzajúcej krízy (poučenie aj z rokov 2008-2009), zamyslieť sa nad tým, kedy a kde použiť prediktívnu údržbu a spojiť, sieťovať účastníkov - manažérov a špecialistov v oblasti riadenia údržby.

BB: Den údržbářů – Fungování údržby v období krize, chceme se s účastníky pomocí řízené moderace podělit o dobré i špatné zkušenosti z krize z let 2008 a 2009 a společně si připravit scénář (doporučení), jak postupovat v období krize. Druhým tématem je prediktivní údržba. Proč nám nepřináší plánované přínosy? Společně se zaměříme, kde a kdy je vhodné prediktivní údržbu použít a jak tento stav zlepšit.4. Workshop má prívlastok – „Fungovanie údržby v období krízy." Na základe čoho vieme povedať, že sa opäť blíži kríza? V čom môže byť iná ako tá predchádzajúca?

BB: Přesný termín krize dnes neumí předpovědět asi nikdo, ale na základě vyjádření ekonomických expertů, ukazatelů, a především informací z firem dochází v některých segmentech průmyslové výroby k poklesu zakázek i více jak o 10 %. Německá ekonomika, na kterou jsme nejvíce navázáni, klesá. Obchodní válka USA vs Čína se prohlubuje, atd. To jsou jasné příznaky recese. V roce 2008 nikdo nevěřil, že přijde krize a o to to bylo následky horší. To jsou hlavní důvody, proč jsme se rozhodli věnovat se krizi, být připravený, mít připravené různé scénáře, když to nastane.

Poslední krize k nám přišla z Ameriky a vznikla na základě zkorumpovaného stavu derivátového trhu, který spustil lavinu skoro ve všech odvětvích ekonomiky.

V současné době dochází k největšímu poklesu růstu v automobilovém a elektrotechnickém odvětví, který u nás ovšem dělá cca 2/3 veškerého průmyslu. Tento pokles se automobilky snaží zastavit nástupem elektro aut, které jsou však dražší, není vybudována infrastruktura, uhlíková stopa je otázkou výrobního zdroje el. energie a všechno stojí obrovské investice. Tato cesta může krizi v Evropě ještě více prohloubit.


LB: Áno blíži sa kríza a my sa opäť sa čudujeme. Po dni vždy nastane noc. Príčiny krízy sú vždy rozličné. Následky sú spravidla spomalenie ekonomiky, šetrenie nákladov, hľadanie nových ciest do budúcnosti. Kríza prináša nový svet a to je dobré.


5. V údržbe vieme predikovať a nastaviť zariadenia, aby nás informovali o poruchách včas. Vieme aj predikovať ako sa mení práca údržbára a čo všetko musí zvládnuť pri starostlivosti o údržbu a zariadenia?

BB: Ono to s tou predikcí není tak slavné. Umíme měřit a sbírat data, ale zatím je velkou slabinou definice, co a proč potřebujeme měřit a následně online zpracování dat. Zde se ukazuje právě nedostatek odborníků v údržbě na diagnostiku, programování řídících systémů, robotů a další automatizaci. A to nemluvím o digitalizaci a zpracování dat, zde jsme úplně na začátku.

LB: Myslím, že som to už naznačil.


Ďakujeme za rozhovor.

Článok spracoval Ing. Marcel Rypák, koordinátor projektov


Prihlasovanie na workshop

Deň údržbárov 

19. 11. 2019

Viac informácií


Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved