rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Tréning 5S priamo v PRAXI – IPA Slovakia v spolupráci s firmou FMB

Vyskúšali sme unikátny koncept školenia. Trvanie - dva dni. Prvý deň teória a druhý deň aplikácia nadobudnutých poznatkov 5S priamo vo výrobnej firme. Pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť, prinášame aspoň krátke zhrnutie toho, čo mohli zažiť. Zároveň oznamujeme možnosť prihlásenia na ďalší beh tréningu Štandardizácia a vizualizácia na pracovisku, koncom augusta. 

Deň prvý - príprava

V stredu ráno sa stretlo 15 ľudí zo 6 rôznych firiem, aby sa venovali téme štandardizácie a vizualizácie na pracovisku 5S. Diskutovali sme o plytvaniach a problémoch vo výrobe. Následne sa témy rozhovorov zamerali na štíhle pracovisko, jednotlivé kroky metódy 5S a jeho zavádzanie v praxi. O implementácii nielen vo výrobných procesoch, ale aj v administratíve,  nemocniciach či dokonca v našich domácnostiach. Účastníci ocenili ukážky z iných firiem, videá z praxe a dve tréningové hry. Zaujímavé je, že v súťažiach vždy zvíťazil tím číslo 3.
Záverom prvého dňa sme si dohodli postup na štvrtok.

  Deň druhý – realizácia 5S priamo vo výrobe

Po úvodnom školení BOZP a exkurzii po firme sme sa rozdelili do troch tímov. Vybranými  pracoviskami bolo ohraňovanie a dva zváracie boxy. Každý tím mal jedného majstra priamo z daného strediska FMB. Práca tímov prebiehala paralelne. Začali sme identifikáciou položiek. Následne sme sa zamerali na ten prvok 5S, ktorého využitie by malo priniesť najväčšie ovocie práve konkrétnemu pracovisku.

  Praktické nápady a realizované zmeny

Ľudia z piatich firiem radili firme šiestej. Všetci trpíme podnikovou slepotou, a tak nezávislý pohľad zvonku často dokáže pomôcť otvoriť oči. Priebežne sa vytvárali zoznamy opatrení a odporúčaní – spolu viac ako 40 konkrétnych návrhov. Niektoré myšlienky boli vhodné na rýchlu realizáciu, iné skôr na optimalizáciu pracovísk do budúcnosti. V rámci dostupného času sme sa následne zamerali na uskutočnenie aspoň niektorých z nich. Každý tím si zvolil svoju prioritu.
Tím pracoviska ochraňovania sa zameral na označenie zón a miest uloženia jednotlivých položiek – na zemi, stroji, stoloch či regáloch a vytvorenie štítkov s popismi.

   

Tím z prvého boxu vypracoval návrh plánu denného a týždenného čistenia pracoviska (novinka).

  
 
Tretí tím v najväčšom boxe vytvoril štandard pracovných stolov. Dokument bude zverejnený v boxe a voči nemu kontrolovaný stav pracoviska. Na fotografiách je stav pred a po vytvorení. V boxe však ešte prebehne niekoľko zmien.Všetky návrhy boli zdokumentované a spolu aj s ostatnými výstupy odovzdané majstrom a manažmentu spoločnosti FMB. Veríme, že im napomôžu v snahe o nepretržité zlepšovanie vo výrobe.

Ďakujeme a pokračujeme v auguste.


Záverom by som rád poďakoval všetkým zúčastneným za príjemnú a tvorivú atmosféru. Pánovi Tomášovi Kövecsimu (Plant manager FMB) a jeho tímu za nesmiernu otvorenosť a ochotu počas prípravy aj realizácie tejto unikátnej spolupráce. Moja vďaka patrí aj kolegyni Majke Majzelovej (IPA), ktorá dopomohla všetko úspešne zrealizovať po organizačnej stránke.

Záujemcom o tento koncept praktického tréningu 5S ponúkame ďalšie termíny nášho školenia Štandardizácia a vizualizácia na pracovisku 5S v PRAXI.

Cieľová skupina: výrobní pracovníci, predáci, zmenoví majstri, projektoví manažéri, vedúci prevádzok.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved