rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Svet príležitostí na konferencii Podnikatelia spojte sa!

Koncom apríla sa v Žiline stretli slovenskí a českí majitelia, konatelia a zástupcovia vrcholového manažmentu, ktorí prišli načerpať inšpirácie a zapojiť sa do diskusie počas druhého ročníka konferencie Podnikatelia spojte sa!

Fotogaléria tu.


Viac ako 60 účastníkov si vypočulo príbehy slovenských podnikateľov, ktorým sa podarilo presadiť svojou prácou a vlastnou cestou na trhu, niektorým aj za hranicami Slovenska. Vstupujeme do sveta obrovských príležitostí a kto ich nevidí, ohrozuje sám seba.

Moderátorom a zároveň prvým rečníkom na konferencii bol Ján Košturiak, IPA Slovakia, ktorý predstavil aj spoločnosť OMS, výrobcu svetelnej techniky. Zastúpil tak jej generálneho riaditeľa Vladimíra Levárskeho, ktorý sa zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť. Následne vo svojej prednáške priblížil nový svet príležitostí. Vyše 70 % HDP v technicky vyspelých krajinách priamo alebo nepriamo závisí od inovácií v oblasti nových materiálov (Arthur D. Little). Nové materiály a príležitosti prinášajú masovú kustomizáciu, odstraňovanie medzičlánkov, samoobsluhu a rozširovanie lokálnej výroby. Inovácie je potrebné riešiť na úrovni celého biznis modelu. Ako sledujete nové trendy Vy? Urobte prvý krok: Skúmajte svet a trendy okolo a pochopte ich. Držte si pevné jadro (charakter, princípy) a prispôsobte sa trendom v podnikaní (nové biznis modely, technológie, materiály, inovácie). Využívajte príležitosti, ktoré okolo nás prechádzajú každý deň ako vlaky na stanici.

Michal Meško, Martinus, predstavil slobodu v práci ako spôsob života. Firma, ktorá funguje podobne ako millennials (úspech=potešenie), má šancu získať tých najkreatívnejších a sebamotivujúcich ľudí. V čom spočíva sloboda v práci? Napríklad skutočným zmyslom je vytváranie hodnoty a vytváranie peňazí prichádza ako vedľajší produkt. Vlastný pracovný čas prichádza spolu s vlastným rozhodovaním a zodpovednosťou. Ten, kto sa nebojí robiť veci po svojom, získa efektivitu, inovácie, flexibilitu, dlhodobú šancu na úspech a šťastie. 


Svoju vlastnú cestu v podnikaní predstavil aj majiteľ spoločnosti Kinekus, Štefan Súkeník. Dnes dáva prácu 150 ľuďom. Centrálny sklad má v Žiline a popritom 4 vlastné a 4 franšízové predajne. Rozvoj siete Kinekus tiež ovplyvňujú trendy ako globalizácia, inovácie a sieťová spolupráca.

Peter Pallo ukázal trendy v dizajne interiérov: čisté a ľahké tvary, digitálna potlač nábytku. Venuje sa budovaniu vzťahov s architektmi a dizájnermi v celej Európe.

O možnostiach hľadania príležitostí vo výskume hovoril publicista Zdeněk Urban. Existuje rozumná šanca, že vec, ktorá je ešte iba vo vývoji, alebo prechádza úvodnými praktickými testami, zapadne do koncepcie Vášho strategického alebo taktického rozvoja firemného subjektu. Vyžaduje to samozrejme skúsenosť, schopnosť rozpoznať príležitosť a rýchlo na ňu zareagovať.

Koľko Vám zarobila Vaša webstránka za posledný rok? Michal Poppe z internetovej agentúry Blueweb vysvetlil, prečo sa zamerať na outsourcing na zákazníka (Amazon Dash), odstraňovanie medzičlánkov (Tesla Motors), masovú kustomizáciu (topánky na mieru) a dobrý zákaznícky servis.

O svete transformácie a sprievodných trendoch, na ktoré poukázali aj predchádzajúci rečníci, hovoril profesor Milan Zelený. Relokalizácia prináša úplne nový cyklus spoločenskej metamorfózy. Lokálne služby, lokálna výroba a lokálne poľnohospodárstvo založené na decentralizovanej produkcii energie, aditívnej a modulárnej výrobe, ako aj na vertikálnych farmách, zvyšujú osobnú, obecnú a regionálnu autonómiu s pomocou samoobsluhy a masovej kustomizácie.

O vzťahoch, osobných aj firemných, hovoril Marián Kolník, ktorý sa v spoločnosti FranklinCovey Czech venuje všetkým, ktorí objavujú význam vzťahov v každodennom živote človeka.

Ako získať financovanie na rozbeh firmy, prístup k užitočným kontaktom a možnosť využiť unikátne know-how popísal Ivan Štefunko z Neulogy Ventures. Spoločnosť založili podnikatelia s cieľom poskytnúť rozbehový kapitál a podporu mladým a začínajúcim podnikateľom s ambíciou uspieť na svetových trhoch.  

V záverečnej prezentácii sa dizajnér Patrik Paul venoval inovatívnemu dizajnu. Tí, čo dokážu splniť zákaznícke túžby nad očakávania, stávajú sa lídrami, ak spĺňajú tri základné aspekty túžby: atraktívny dizajn, vysoká kvalita a prijateľne nízka cena. Výsledky spoločnosti Paul + Murín Creative prispeli k prieniku slovenských produktov do sveta. V najnovšom projekte sa venuje objavovaniu a otváraniu nových obchodných možností v oblasti elektrických bicyklov. Na projekte spolupracuje s Jánom Košturiakom (inovácie) a so Štefanom Čemanom  (predaj a distribúcia RIDE). 

Žite a podnikajte so svojim jedinečným talentom. Nájdite svoje POVOLANIE a vlastnú cestu.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Autor:
Profil autora - všetky články autora - všetky produkty autora - kalendár autora Zuzana Lendvayová, Manažér marketingu
Mobil: +421 910 944 226
Telefón: +421 41 23 99 080
E-mail: lendvayova(zavináč)ipaslovakia.sk

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Ako dosiahnuť a udržať ozajstný systém ...Viedol stovky projektov Kaizen v čase, keď sa publikácie ...

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť ...Pozvánky na nové konferencie dostávate takmer každý ...

Výrobný manažment inšpiruje ako ...Konferenciu Výrobný manažment organizuje spoločnosť ...

Najnovšie články

Vychádza preklad knihy Toyota Kata, ...Na rozdiel od ostatných kníh o Lean v nej nájdete odpoveď ...

Časopis Prumyslové inženýrství v ...Prečítajte si na čo sa môžete tešiť v najnovšom vydaní ...

„Vojna odborárov. Avizujú ostrý ...V posledných dňoch počúvame z médií o ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved