rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Štíhla výroba

Týždenný letný kurz sme zorganizovali na základe veľkého záujmu o hlbšie pochopenie témy štíhla výroba.

Jednodňový seminár na túto tému bol najnavštevovanejší medzi otvorenými seminármi v prvom polroku 2011 a niekoľkokrát sme ho opakovali. Na základe veľkého ohlasu sme pripravili nový produkt a ponúkli v ňom záujemcom možnosť rozšíriť si vedomosti a zručnosti o jednotlivé prvky štíhlej výroby v podobe intenzívneho päťdňového vzdelávania.

Počas prvých dvoch dní sa účastníci oboznámili s hlavnými prvkami štíhlej výroby, s hlavnými formami plytvania a ich dôsledkami pre podnik. Naučili sa, čo je mapovanie toku hodnôt a ako správne nakresliť mapu toku výroby. Na príklade si vyskúšali vybrať predstaviteľa pre proces mapovania, nakresliť mapu hodnotového toku a vypočítať základné údaje o tomto toku. Následne hľadali možnosti pre uplatnenie metód štíhlej výroby (ťahový systém riadenia, vybalancovanie operácií, heijunka, skrátenie časov pretypovania, štandardizácia operácií...). Spoločne navrhli možné zlepšenia v oblasti operácií, materiálových a informačných tokov, aby mohli vytvoriť mapu budúceho stavu.

Praktické kroky si precvičili na tréningovej hre Technic. Výrobou dopravných prostriedkov z Lega je nasimulovaná reálna výroba v podniku, tzn. reálne výstupy z výroby, napr. vyrobené traktory, reálne časy, reálne náklady a výnosy. Účastníci si na hre osvojili metodiku mapovania toku hodnôt, ťahového systému riadenia – Kanban aj význam vizualizácie a štandardizácie na pracovisku.

 V ďalších dňoch nasledoval tréning metód zabezpečujúcich plynulý tok a štíhle pracovisko. Účastníci si niektoré metódy nacvičili už na tréningovej hre, ďalšie spoznali pomocou video a foto ukážok z rôznych priemyselných podnikov. Išlo hlavne o možnosti zvýšenia produktivity zariadení, elimináciu chýb, zníženie ergonomického rizika na pracovisku, zníženie časov na prestavenie strojov a optimalizáciu výrobných dávok.

  

Súčasťou programu bola aj návšteva spoločnosti Koval Systems v Beluši. Spoločnosť ponúka technologicky vyspelé produkty v podobe komplexných riešení v oblasti bankovej, trezorovej a archivačnej technológie, mechanických zábranných prostriedkov a technológií na prácu s hotovosťou.

   

  

Záverečný deň bol venovaný základom štíhlej logistiky, optimalizácii skladových činností a vizualizácii skladov. Celý tréningový program bol zakončený odovzdaním certifikátov Štíhla výroba. Získaniu certifikátu predchádzalo napísanie testu, kde všetci účastníci preukázali osvojené poznatky a požadované znalosti nevyhnutné k získaniu osvedčenia.

Z reakcií účastníkov:

"Úroveň odbornosti lektorov vysoká. Kvalita materiálov výborná. Príjemné prostredie, bez vykúrenia veľmi chladná miestnosť aj v lete. Počet a zloženie účastníkov ideálne."

Mária Blaškovičová, SE Bordnetze - Slovakia, s.r.o.

"Skolenie z celkoveho hladiska hodnotim za pozitivne. Bolo dobre na rozsirenie znalosti jednotlivych technik, metod pre dosiahnutie stihlej vyroby. Umoznilo vsimat si vyrobu, sklad, vsetko okolo toho z ineho uhla, podrobnejsie a co hladat na zlepsenie a sposoby ako dosiahnut zlepsenie."

Tomáš Slavkovský, ANDRITZ-JOCHMAN s.r.o.

 

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved