rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Prečo je Lean stále dôležité?

"Len 2 % spoločností, ktoré majú Lean program, dosiahli očakávané výsledky," uvádza prieskum časopisu Industry Week Magazine, ktorý vo svojom článku "Prečo Lean programy zlyhávajú" citujú Dr. Jeffrey Liker a Mike Rother, Lean Enterprise Institute. Výbor Shingo Prize, ktorý udeľuje ceny za excelenciu vo výrobe Lean, sa vrátil k predošlým víťazom a zistil, že mnohí udržali svoje napredovanie po získaní ceny.


Brandon Brown je Master Kata Coach
a spoločník W3 Group (USA), ktorý nám pred workshopom v Žiline porozprával svoje skúsenosti s Lean. O jeho praxi so systémom Kata a ako vtiahnuť ľudí do zlepšovania sa dočítate v prvej časti rozhovoru Ako dosiahnuť a udržať ozajstný systém plynulého zlepšovania.


Ako definujete Lean?

Keď sa pozriem späť na 25 rokov svojich skúseností, definoval by som to nasledovne: „Systém zmiešaných vedeckých praktík a rutín, ktoré môžu byť vyučované na všetkých úrovniach organizácie a naučiť sa, ako permanentne bojovať a nájsť inovatívne spôsoby a neustále zlepšovať, prispôsobiť a riešiť problémy, ktoré zabraňujú 1x1 toku výrobkov alebo služieb pri najnižších možných nákladoch jednému zákazníkovi."

Prečo je Lean stále dôležité?

Veľmi dobrá otázka a mám tendenciu súhlasiť s Markom Grabanom, expertom píšucim blogy o Lean, ktorý má niekoľko blogov a prezentácií o tom, ako sa pozerať na Lean dnes. V jeho blogu „Prečo výroba Lean... je menej zábavná než vyhľadávanie v Google?" Mark vyskúšal viaceré experimenty, keď napísal počiatočné slová pre vyhľadávanie „prečo výroba Lean..." a vyhľadávanie Google prinieslo:

Why Lean Manufacturing

Je jasné, že existuje množstvo ľudí, ktorí bojujú, aby transformácia v Lean bola úspešná a udržateľná! Mark pokračuje v experimente s vyhľadávačom Google a vymení vetu s prečo na „čo je výroba Lean..." - výsledok vyhľadávania:

What is Lean Manufacturing

Je zrejmé, že mnoho ľudí si myslí, že Lean je o nástrojoch a občasných tréningoch! Mark zmení počiatočné slovo na „kde výroba Lean..." a „ako výroba Lean..." a nájdeme tu viac negatívnych výrazov ako „zlyhá" a „opačný účinok...":

Where is Lean Manufacturing

How is Lean Manufacturing

Mark ide ešte ďalej v iných blogoch a vraví, že skôr než s LEAN sme desať rokov pracovali s L.A.M.E. = „Lean As Mistakenly Explained" – „Lean vysvetlené chybne" a „Lean As Misguidedly Executed" – „Lean uskutočňované pomýlene".

To, čo sme nepochopili z výrobného systému Toyota a výroby Lean počas posledných troch desaťročí je, že Lean znamená pochopiť každodenné neustále zlepšenie postoja pracujúcich ľudí. Lean je o motivovaní a vedení ľudí zmeniť fixované postoje na postoje rastu. Nástroje Lean sú dôležité, ale Lean je omnoho viac o vyučovaní ľudí myslieť kreatívne a inovatívne o ich dennej práci, aby sa prispôsobili a posunuli kultúru organizácie – nie tréningy a nástroje.

Druhý dôvod, prečo si myslím, že Lean je dôležité, pochádza z článku z roku 2014, ktorý cituje Mika Rothera, že Toyota má porekadlo – „vyrábame milióny áut, ale zákazník si kúpi len jedno." Takže ak budete ten, ktorý si kúpi zle vyrobené, menej kvalitné, na údržbu náročné auto, je pravdepodobné, že poviete svojim priateľom, aby si kúpili túto značku? Asi nie.

A nakoniec, myslím si, že Lean je stále dôležité, pretože veľmi málo organizácií dokáže dosiahnuť a udržať ozajstný systém plynulého zlepšovania, aby z roka na rok dosahovali vyššie a vyššie úrovne výkonnosti. Ak čelia boju alebo zmenám globálneho ekonomického prostredia, neangažované organizácie upadnú do ťažkostí a podľahnú tým, ktorým čelia. Tieto organizácie nevytvárajú priestor alebo nedovolia svojim ľuďom bojovať s problémami, experimentovať s lepšími metódami a nejdú dopredu. Tieto organizácie neučia, že chyba nie je zlá, a keď zlyháme a poučíme sa z chyby, môžeme budovať kultúru Lean a transformovať organizáciu. Často citujem článok inštitútu Lean Enterprise, ktorý napísali Dr. Jeffrey Liker a Mike Rother s názvom „Prečo programy Lean zlyhávajú", kde citujú prieskum časopisu Industry Week Magazine, ktorý hovorí, že len 2 % spoločností, ktoré majú Lean program, dosiahli očakávané výsledky. Prednedávnom sa výbor Shingo Prize, ktorý udeľuje ceny za excelenciu vo výrobe Lean, vrátil k predošlým víťazom a zistil, že mnohí udržali svoje napredovanie po získaní ceny!

  • Ľudia, ktorých koučujem, mi neustále hovoria – udržanie Lean je ťažká práca!
  • A ja odpovedám, „Áno, je! Vy sa neustále snažíte zmeniť návyky, správanie a postoje ľudí, aby ste porazili entropiu. A zákony prírody sú stále proti vám, aby vrátili systém, ktorý vy tvoríte, späť do jeho chaotického stavu. Pokusy meniť ľudské postoje, správanie a zvyky je neustály boj. Ak ste Lean vodca a nehodíte sa na tento typ boja a výzvy, možno by ste mali zvážiť účinkovanie v Lean a skutočný zmysel života".


Aké sú najväčšie problémy pri zmene myslenia manažmentu?

Manažment s fixovanými postojmi, ktoré sa menia, je viac založený na nástrojoch a hnaný Lean inžiniermi než rastom postojov, kde experimentovanie a prípadné chyby sú nielenže dovolené, ale aj podporované a chválené! Bez boja a chýb sa ľudia nemôžu učiť. A ak manažment nevytvorí prostredie, kde experimentovanie, učenie, pochybenie a rast sú podporované a chválené, potom Lean bude ľuďom prikazovaný a je odsúdený na zlyhanie.


Čo by ste odkázali účastníkom vášho novembrového workshopu v Žiline?

Príďte a učte sa, zdieľajte a raste s NAMI! Skúste, čo prístup k rastu zameraný na dennú premyslenú prax vedeckého myslenia dokáže urobiť nielen pre vás, ale aj pre vašich ľudí.

Zamerajte sa na ľudí a čísla prídu!
Zamerajte sa na čísla a ľudia odídu!

Lean a Toyota Kata


Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved