rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Podnikatelia, spojte sa! 5. ročník

Už tradične sa koncom apríla stretli v Žiline slovenskí podnikatelia, ktorých sieť každoročne rastie a silnie. V tomto roku sa diskutovalo o tom, aké trendy menia svetový biznis, ako ich zachytiť a interpretovať a aké akcie musia podnikatelia podniknúť, aby boli úspešní. 

Prvú časť konferencie začal svojim video príhovorom profesor Milan Zelený, ktorý hovoril o tom, že skutočným kapitálom nie sú peniaze, ale naše firmy a znalosti v nich. Na svojho učiteľa nadviazali jeho traja žiaci – Ivan Baťka, majiteľ spoločnosti Fosfa, Peter Krištofovič, Salve Group a PK Akademy a Ján Košturiak, IPA Slovakia. Všetci hovorili o hľadaní zmyslu a inovácii ľudí a ich myslenia, rozoberali hlavné transformačné trendy – individualizáciu, digitalizáciu, samoobsluhu, redukciu medzičlánkov, lokálne ekonomiky a decentralizáciu, siete a zdieľanie, zmeny v správaní ľudí, prelomové technológie, fungovanie v kruhu a slušné firmy. Hovorilo sa aj o tom, že v nepredvídateľnom svete, kde sa všetko rýchlo mení, je dôležité hľadať to, čo sa nemení a je pevné. Budúcnosť našich firiem a sveta nezávisí ani tak na nových technológiách, ako od ľudí, ktorí ich budú používať.

Ivan Baťka, Fosfa
Ivan Baťka, Fosfa a.s.

 

V ďalšej sekcii vystúpili experti na nové digitálne technológie – Kristián Zastko, Sova Digital, Michal Poppe a Tomáš Gregor, CEIT. Diskutovalo sa o digitálnom ekosystéme, digitálnom dvojčati, digitálnom podniku a Smart Industry a riešeniach z oblakov.

Po prednáškach a diskusii nasledovali dva workshopy. V tom prvom sa v skupinách pod vedením moderátora rozoberali a interpretovali jednotlivé trendy a ich následky na podniky a podnikanie. V druhom workshope si účastníci s pomocou pracovného zošita pripravovali zásadné zmeny o svojich podnikateľských modeloch a akčné plány.

Workshop - Ján Košturiak
Workshop pod vedením Jána Košturiaka

 

Záverečná časť konferencie patrila diskusii s absolventmi a účastníkmi Podnikateľskej univerzity, ktorá sa postupne stáva platformou na transformáciu podnikateľského myslenia pre nový svet a vytvára sieť, v ktorej sa slovenskí a českí podnikatelia nielen učia, ale predovšetkým menia svoje biznis modely, vytvárajú silné vzájomné vzťahy a spoločne definujú a realizujú nové inovačné projekty. O svojich skúsenostiach hovorili napríklad Denisa Vetešková, Wiliholding, Ľubomír Klieštik, Kamenárstvo Klieštik. V diskusiách rozprávali aj Norbert Brath, Embraco, Jozef Gaboš, Nobel Automotive, Vojtech Pastorčák, V-Podlahy, Jan Mašek, RBLeader, Miloslav Karaffa, Elcom a ďalší.

Podnikatelia, spojte sa!
Podnikatelia, spojte sa!

 

Konferencia ukázala, že zmeny, ktoré prebiehajú vo svete biznisu sú také zásadné a rýchle, že ich ignorovanie alebo spoliehanie sa, že sa svet vráti do pôvodného stavu je bláznovstvom. Na to, aby sme pochopili a správne interpretovali veci, ktoré sa dejú okolo nás, a urobili potrebné kroky, nám často chýbajú dostatočné znalosti a zdroje. Potrebujeme vytvárať podnikateľské siete, budovať vzájomnú dôveru a učiť sa spolupracovať. Zdá sa, že tzv. „politickí lídri a autority", ktorí sa tvária, že vedú spoločnosť a svet zatiaľ vôbec nepochopili, čo sa deje. Svet budúcnosti sa už dnes formuje zdola, z podnikateľského prostredia a komunít, ktoré vytlačia tieto zbytočné medzičlánky na okraj spoločnosti.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Naštartujte zlepšovanie na Fóre ...Zlepšovanie procesov je nutnou podmienkou prežitia skoro ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved