rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Podnikatelia, spojte sa!

Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v laboratóriách spoločnosti Fraunhofer IPA v Nemecku, kde som mal možnosť vidieť budúcnosť podnikov a podnikania. Naši kolegovia v Erlangene vtedy vyvíjali formát MP3 a ešte netušili, ako zmenia biznis v oblasti hudby. My sme vyvíjali simulačný program Simple++ (dnes PlantSimulation), 3D skenovanie a modelovanie a netušili sme, ako sa zmení svet projektovania výrobných a logistických systémov.

Okrem našej firmy IPA Slovakia som mal možnosť kráčať časť cesty s mnohými úspešnými podnikateľmi na Slovensku a v Českej republike. Ich firmy dnes zarábajú desiatky miliónov eur a zamestnávajú stovky ľudí. Spomínam na nich často vo svojich článkoch a knihách. Vzájomne sme sa učili, povzbudzovali a spolupracovali. Môj učiteľ, profesor Milan Zelený, mi pred rokmi vnukol myšlienku školy, v ktorej by sa podnikatelia neučili čítaním kníh, ale reálnym podnikaním, neskladali by skúšky u profesorov, ale u zákazníkov a ich vysvedčením by boli skutočné výsledky firmy.

Už niekoľko rokov kráčame po tejto ceste a pribúdajú ďalší. Pri poslednom stretnutí dvojročnej školy mi mnohí majitelia a manažéri firiem hovoria, že chcú prepadnúť a pokračovať ďalej, že sa zmenili k lepšiemu – oni aj ich firmy, že našli inšpirácie, novú energiu, znalosti, inovácie, biznis modely a zmysel svojho podnikania a života. Tieto spätné väzby ma občas privedú do rozpakov, pretože si myslím, že ľudia, ktorí mi ďakujú za pomoc, si vlastne pomohli sami – tým, že sa na chvíľu dokázali zastaviť, premyslieť si veci, citlivo vnímať a vyhodnotiť veci vo svojej firme aj v jej okolí. A našli hlavne odvahu urobiť potrebné rozhodnutia a kroky do budúcnosti.Teším sa z toho, že môžem s týmito ľuďmi zdieľať to, čo som sa vo svojom živote naučil, že si vzájomne otvárame oči a stále objavujeme dôležité veci, o ktorých sme ani nevedeli, že ich nevieme. Stretávame tam ľudí, ktorých by sme ináč nestretli a rozbiehame s nimi spoluprácu a projekty, ktoré by nás predtým vôbec nenapadli. Jeden z posledných absolventov Podnikateľskej univerzity mi napísal toto:

„Ľutujem, že som spravil chybu, pri mojom nástupe na Podnikateľskú univerzitu. Chyba bola v tom, že som mal nastúpiť hneď, ako som vás spoznal a nie až po vyše dvoch rokoch váhania. Ušetril by som si viaceré problémy."

Stretnutie so správnym človekom, ktorý vie to, čo neviem ja a chce to so mnou zdieľať, mi môže ušetriť veľa námahy a peňazí. Podnikanie sa dnes dá dlhodobo robiť iba v sieťach, v ktorých sú dôvera a znalosti.

Žijeme v dobe, keď sa podnikateľské prostredie a podnikateľské modely menia tak rýchlo, že keď napíšete stratégiu vašej firmy, už ju musíte meniť. Preto je lepšie menej písať a viac konať. Pýtajú sa ma niekedy, aká budúcnosť čaká podnikateľov a ja im hovorím, že taká, akú si zaslúžia. Odmenení budú tí, ktorí pochopia nové trendy a prispôsobia sa im. Potrestaní budú tí, ktorí pasívne čakajú ako to dopadne, opakujú staré praktiky a očakávajú lepšie výsledky. Najviac ohrození sú však úspešní, ktorých niekedy pokúša pýcha, sláva a bezstarostnosť – neduhy, ktoré predchádzajú pád.

Pozývam vás na spoločnú cestu. Štartujeme na aprílovom stretnutí piatym ročníkom konferencie Podnikatelia, spojte sa! a pokračujeme v máji v ďalšom ročníku našej Podnikateľskej univerzity.Ak máte záujem, ozvite sa nám, aby sme sa mohli ešte pred vašim vstupom do našej podnikateľskej komunity osobne porozprávať o tom, či je to správne rozhodnutie.

 

S priateľským pozdravom

Ján Košturiak

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Ako dosiahnuť a udržať ozajstný systém ...Viedol stovky projektov Kaizen v čase, keď sa publikácie ...

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť ...Pozvánky na nové konferencie dostávate takmer každý ...

Výrobný manažment inšpiruje ako ...Konferenciu Výrobný manažment organizuje spoločnosť ...

Najnovšie články

Vychádza preklad knihy Toyota Kata, ...Na rozdiel od ostatných kníh o Lean v nej nájdete odpoveď ...

Časopis Prumyslové inženýrství v ...Prečítajte si na čo sa môžete tešiť v najnovšom vydaní ...

„Vojna odborárov. Avizujú ostrý ...V posledných dňoch počúvame z médií o ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved