rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

IPA Slovakia na veľtrhu v Brne

Aké sú najčastejšie chyby pri výbere nových strojov? Potrebuje vôbec naša firma nové strojné zariadenie? Ako znížiť straty vo výrobe vhodným umiestnením zariadenia do existujúceho layoutu a ako zabezpečiť vhodnú údržbu? Nielen na tieto otázky dostali odpovede účastníci workshopu „Nové trendy v manažmente zariadení", ktorý priamo v areáli Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne viedli experti zo žilinskej spoločnosti IPA Slovakia.

Viac ako 80-tisíc návštevníkov pravidelne navštevuje jeden z najväčších strojárenských veľtrhov na svete. Medzi nimi sú v brnianskych veľtržných halách aj mnohí takí, ktorí tu prišli uskutočniť kontrakty a nákup techniky. Ešte pred tým však dostali strojári z praxe možnosť získať rady skúsených lektorov a nové pohľady na výber, výkonnosť a údržbu nielen nových, ale aj starších strojov zaradených do prevádzky podniku. Konzultačná spoločnosť IPA Slovakia prišla na Moravu so svojimi odborníkmi hneď v prvý deň veľtrhu, aby poukázala na trendy v manažmente zariadení.

        

Prvý blok workshopu bol zameraný na chyby pri výbere nových zariadení. Jozef Krišťak  hneď na začiatku v spoločnej diskusii s účastníkmi upozornil na fakt, že investície do strojov bývajú často nepremyslené a ich návratnosť sa zbytočne predlžuje. Poukázal na päť hlavných chýb pri výbere strojných zariadení. Od nepremyslenosti celkového konceptu hordnotového toku až po chýbajúce tímové zapojenie ľudí pri výbere. Diskusia ďalej pokračovala v tématike, aké sú základné charakteristiky LEAN zariadenia.  
Kúpili sme stroj, sme radi, že ho máme, ale čo ďalej? Ako ho čo najlepšie využiť a ako dosiahnuť čo najrýchlejšie plánované hodnoty využitia? Na tieto otázky priniesol odpovede Matúš Višňanský. Štandardizácia činností, eliminácia plytvania a vyhodnocovanie celkovej efektivity zariadenia, poslucháčov zaujali.
V treťom bloku Ľudovít Boledovič poukázal na dôležitosť výberu správnej stratégie údržby, ktorá predĺži životnosť zariadenia a udrží jeho výkonnosť. Vhodnou pomôckou pre identifikáciu potenciálu zlepšenia v údržbe je štruktúrovaný audit. Hodnotí celkovú efektívnosť systému údržby od ukazovateľov údržby, cez náhradné diely až po zapojenie operátorov do starostlivosti o zariadenia. Výsledkom je stabilná a spokojná výroba.


Dlhoročné skúsenosti z auditov a riešení problémov v stovkách firiem nielen na Slovensku, ale aj Českej republike, sa odrážali v prakticky zameraných prednáškach hlavných prednášajúcich. Avšak riešenia hľadali samotní hostia najmä v diskusii. Tá otvorila mnohé otázky a rozprúdila odbornú debatu, v ktorej Jozef Krišťak, Matúš Višňanský a Ľudovít Boledovič, každý za svoju oblasť, sekundovali a naviedli diskutujúcich na nové riešenia. Medzi účastníkmi boli priemyselní, technickí inžinieri, konštruktéri, ale aj vysokí manažéri z firiem ako sú Ecco Slovakia, Zetor tractors, Česká zbrojovka, Continental automotive Czech republik, Bonatrans, Honeywell Aerospace Brno a ďalších.   

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved