rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Go and See formou študijnej cesty

Chceme sa zlepšovať, no nevieme ako ďalej. Trpíme podnikovou slepotou a radi by sme sa inšpirovali „u lepších". Naši ľudia tvrdia, že metódy ktoré chceme aplikovať, nikde nefungujú a chceli by sme im ukázať pozitívne príklady. Pri stretnutiach vo firmách tieto vety často zaznievajú z úst manažérov, ktorí chcú s týmito problémami pomôcť. Jednou z foriem „pomoci" môže byť exkurzia, kde sa dajú mnohé veci „ohmatať" z praktickej stránky. Nie nadarmo sa vraví: „Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť".

Aj v tomto roku IPA Slovakia zorganizovala pre pätnástich pracovníkov partnerských firiem študijnú cestu nazvanú European Study Tour 2016. Počas jedného týždňa sme navštívili firmy v Českej republike, Nemecku a Rakúsku.

Hlavné „heslá" akcie boli:

  • Inšpirácia do budúcna
  • Informácie a skúsenosti priamo od riešiteľov a vlastníkov procesu
  • Učiť sa od najlepších a možnosť porovnať sa s nimi
  • Nadviazať kontakty
  • V neposlednom rade spoznať kultúru, ochutnať tradičné jedlá a vidieť pekné mestá

 

european study tour - navštívené firmy

Snažili sme sa vybrať rôzne firmy. Japonský a nemecký prístup, sériovú, aj zákazkovú výrobu, automotive, ale aj štandardnú výrobu. No aj na túto tour sme pripravili niečo špeciálne. Myslím, že sa nám podarilo namixovať zaujímavý kokteil pre každého a počas exkurzií vo firmách Koyo, Kiekert, Lean Centrum a závod Škoda, Linet, VölklStraubing, Pivovar Erdingera, nakoniec firme KTM si každý účastník našiel inšpiráciu pre seba.

Začali sme pondelkom v Žiline. Prvou zastávkou bola špičková firma Koyo Bearings Česká republika s. r. o sídliaca v Bystovahoch blízko Olomouca. Firmou, ktorá je lídrom vo výrobe ložísk, nás sprevádzal sám riaditeľ spoločnosti. Prezentoval nám japonský prístup a princípy postavené na vizualizácií, jednoduchosti a dennodennej práci s ľuďmi. Ak ľudia na pilotnom projekte „pochopia a kúpia", tak následný efekt zavedených metód je výborný. Ocenením je dôvera japonských majiteľov pre lokálny manažment.

závod koyo

Obr. 1: Foto vo vstupnej hale závodu Koyo

Presunuli sme sa do mesta Přelouč, kde ma závod spoločnosť Kiekert-CS, s. r. o., ktorá je najväčším výrobcom automobilových zámkov na svete. Vo firme je kľúčovým pojmom inovácia, o čom svedčí veľké množstvo patentov. Videli sme vysoký stupeň automatizácie montáže a hlavne logistiky, ktorá dokáže mnohé činnosti vykonávať autonómne, ako je napríklad optimalizácia usporiadania materiálu, vykonávanie inventúry, vychystávanie dielov podľa potreby výroby a mnoho iných. Zaujímavosťou je, že firma pre zachovanie flexibility a časté zmeny dizajnu svojich produktov si sama konštruuje aj linky, na ktorých zámky následne vyrába.

firma kiekert

Obr. 2: Foto pred firmou Kiekert

Presúvame sa do Mladej Boleslavy, aby sme mohli vidieť, ako trénuje Škoda Auto svojich pracovníkov. Navštívili sme najväčšie Lean Centrum Škoda. V tréningovom centre vo veľkosti skoro 6-tisíc m2 prebieha niekoľko kurzov, a to od základných zručností ako napríklad dobrý dosah či videnie, až po najnáročnejšie montáže káblových zväzkov.

Škoda tam preškolí ročne 6 až 7-tisíc pracovníkov, ktorí tam majú záujem pracovať, alebo stratili výkonnosť a je nutné ich preškoliť. Videli sme tam perfektné tréningy na produktivitu, vyvažovanie liniek, štandardizáciu ergonómiu, TPM a logistiku.

budova lean centra škoda
Obr. 3: - budova Lean Centra Škoda

Ďalšia zástavka bola v malej dedine Želievčice blízko Slaného. Firma Linet vyrábajúca nemocničné a opatrovateľské postele zaujala hlavne veľkým množstvom inovácií a v tomto segmente patrí k leadrom na svete. Príbeh firmy, ktorej majiteľ z priestorov bývalého družstva vybudoval moderný závod, ktorý už pohltil aj konkurentov v Európe, je jedinečný. Vo výrobe s veľkým množstvo technológií a na montážnych linkách bolo možné vidieť množstvo zaujímavých riešení zvyšujúcich hlavne produktivitu práce.

závod linet
Obr. 4: Foto pred závodom LINET

Vraví sa, že „všetkého veľa škodí". Preto sme tretí deň poňali voľnejším štýlom. Po štyroch exkurziách bolo potrebné vytvoriť priestor na vstrebanie myšlienok a na to je mesto Mníchov ako stvorené. Ponúka veľa zaujímavých miest a my sme pre účastníkov vybrali BMW múzeum a futbalový štadión Allianz Arena Bayern Mníchov. Zaujímavé bolo zistenie, že aj na štadióne bolo možné vidieť inšpiráciu v oblasti výroby. Pojmy ako prietok a synchronizácia napríklad pri odchode zo štadiónu, jednoduchá vizualizácia, kapacita, prestavenie napríklad zo sedenia na státie a inovácie nie sú teda bežné len vo výrobe, ale aj vo „firme" akou je futbalový štadión.

štadión allianz aréna
Obr.5: Vybraná skupina účastníkov pred štadiónom

Po voľnom dni bolo ďalšou zastávkou mestečko Strauging, kde má sídlo spoločnosť VölklInternational. Vo firme vyrábajúcej hlavne zjazdové lyže sme mali možnosť prejsť celý výrobný proces od dizajnovania nových modelov až po expedíciu. Videli sme voľnejší prístup v usporiadaní pracoviska a neštandardizované oblečenie v práci. Na druhej strane veľmi slušné pracovné tempo a kvalitu.

Predposledná zastávka bola z iného „súdka", a to pivového. Navštívili sme pivovar Erdinger Weissbier, producenta svetovo najobľúbenejšieho pšeničného piva. Počas trojhodinového programu sme videli komplexný pohľad na pivovarnícky proces, vrátane fľaškovania a tešili sme sa na možnosť ochutnávky.

účastníci european study tour erdinger

Posledná zastávka na spiatočnej ceste cez Rakúsko bola firma KTM. Fanúšikovia motošportu si prišli na svoje a exkurzia naprieč montážou a výrobou motorov bola obohatená aj sprievodcom, ktorý vo firme viac ako 20 rokov pracoval a mal bohaté skúsenosti nielen zo súčasnosti, ale aj z histórie. Heslo „KTM musí ísť" robí túto značku výnimočnou a zákazníci na novú motorku čakajú v poradovníku. Zaujímavosťou je určite vlastné učilište, ktorého väčšina absolventov ostáva v KTM pracovať, ale aj to, že odborové hnutie konštruktívne spolupracuje s vedením spoločnosti a cítiť tu aj dôraz na ekonómiu pohybov a ergonómiu.

účastníci european study tour KTM

Po 2200 kilometroch sme sa v piatok večer po náročných presunoch vrátili domov. Boli sme však plní inšpirácií, zážitkov a fotografií. Podľa spätnej väzby účastníkov to bol poučný týždeň a neváhali by sa zúčastniť na podobnej akcie aj v budúcnosti.

IPA Slovakia pripravuje podobnú Study Tour aj na jeseň 2016, keď navštívime znova viacero zaujímavých firiem v strednej Európe.

V prípade, že vás program zaujal, budeme radi, ak sa k nám pridáte. Po finálnom uzatvorení programu a termínov budeme o podrobnostiach akcie informovať na našej webovej stránke www.ipaslovakia.sk. Tešíme sa na vás. 

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved