rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Baťova sústava riadenia s prof. Milanom Zeleným

Minulý týždeň sme seminárom „Baťova sústava riadenia pre dnešný svet podnikania" ukončili otvorené vzdelávanie v roku 2011.

V hoteli Spolcentrum vo Svite sa stretlo 80 zástupcov rôznych spoločností prevažne zo Slovenskej republiky. Do vypredanej miestnosti pritiahol manažérov prof. Milan Zelený, odborník v oblasti stratégie, riadenia znalostí a sústavy riadenia Baťa. Odkaz Baťovcov pre dnešných podnikateľov a nové trendy, ktoré ovplyvnia svet budúcnosti predstavil Milan Zelený v priebehu doobedných blokov. Globalizácia je charakterizovaná integráciou oddelených lokálnych trhov do trhu globálneho, zatiaľ čo relokalizácia reintegruje globálny trh späť do lokálnych trhov. Ako riadia podniky a ako sa pripravujú na budúcnosť predstavili počas panelovej diskusie riaditelia: Jaroslav Mervart, Chemosvit Folie, Michal Ľach, Chemosvit, Ján Semaňák, Karloff, Andrej Kiska, Dobrý Anjel a Miloslav Karaffa, Elcom. Seminár moderoval prezident IPA Slovakia, Ján Košturiak.

   

Po diskusii nasledovala autogramiáda Jána Košturiaka a Milana Zeleného. Jednou z kapitol v knihe Všechno bude jinak je aj na seminári spomínaná „Baťova soustava řízení – inspirace pro nový svět." Knihy obidvoch autorov si môžete kúpiť v e-obchode.


  
 

Stretnutie bolo ukončené exkurziou v spoločnosti Chemosvit Folie. Zástupcovia spoločnosti previedli záujemcov po celej výrobnej prevádzke. Súčasťou exkurzie bolo zoznámenie sa s prípravou tlače, kompletným spracovaním grafických dát i možnosť nahliadnuť do výroby tlačových foriem pre flexotlač a hĺbkotlač.Výber z princípov Baťa, moderná interpretácia podľa prof. Milana Zeleného:

Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte napřed sebe. Jen velký člověk může vytvořit velký podnik. Každý (opravdový) podnikatel vyrábí tři věci: sebe, podnik a výrobek - v tomto pořadí důležitosti. Především sebe: hodnoty, přesvědčení, vizi, charakter, vytrvalost, znalosti a schopnosti. Potom podnik: schopnost vyrábět a poskytovat služby, umět dělat věci správně a hlavně - dělat správné věci. Organizovat, koordinovat, rozhodovat - dobře a na světové úrovni - musí umět nejen podnikatel, ale i jeho podnik. A nakonec je výrobek a služba, které by uspokojily zákazníka lépe a hodnotněji než kdokoliv jiný.

Při své práci neměl jsem na mysli vybudování závodu, ale lidí. Vybudoval jsem člověka, aby byl výkonnější a lépe sloužil zákazníkům a on potom vybudoval závod. Hlavní úlohou organizátora je, aby vytvořil morální a psychologickou základnu, na níž by se jeho spolupracovníci mohli zdárně rozvíjet.

Morální a psychologická základna podniku! Kdo se tím dnes zabývá, kdo to umí, kdo vůbec ví, že to má umět? Úspěšný podnik je založen na (správných) vztazích a stanoviscích: k práci, ke spolupracovníkům a k zákazníkům. Příkazová hierarchie, administrativní přístupy a byrokracie řídí papíry a ne lidi. "Systémy" řízení papíru lidské vztahy nebudují, ale ničí.

Některé banky se podobají půjčovně deštníků. Nabízejí půjčku, když svítí slunko a chtějí ji nazpět, když začne pršet. S tím je třeba počítat: většina bank nejsou spolehlivými partnery v podnikání, nejsou spolupodnikateli. Proto často krachují spolu se svými krachujícími klienty. Nejsvětější povinností bankovního ředitele je, aby nalezl podnikatele, hodného jeho důvěry.

 

 

 

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...

Keď menej je viacVeľa diskutujeme o zdravom rozume a jeho nedostatku na ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved