rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Aj výrobné podniky majú srdce

Kedysi dávno vraj Henry Ford hovoril, že si kupuje dve ruky a príde s nimi aj hlava, ktorú nepotrebuje. Hlavy sa niekedy aj smiali a on im to v práci zakazoval. Taiichi Ohno, považovaný za otca výrobného systému Toyota, sa tešil z toho, že ľudia majú hlavu a premýšľajú nad svojou prácou - zlepšovali svoju prácu a dosiahli obrovské pokroky v produktivite a kvalite výroby. Dnes treba k šikovným rukám a premýšľajúcej hlave pridať aj srdce. Marián Jelínek, kouč Jaromíra Jágra, hovorí, že rozum udáva smer a emócie dodávajú energiu.

15. a 16. októbra sa uskutočnil v Žiline deviaty ročník konferencie Výrobný manažment, ktorú organizuje spoločnosť IPA Slovakia s partnermi Technia, Anasoft, B2A, Inseko, Schunk, gx solutions, Bartech Slovakia a IBM. Vyše 150 manažérov a expertov diskutovalo o nových trendoch v manažmente výroby, leadershipe, digitalizácii a budovaní excelentnej firmy. Ed Koch, z Competitive Capabilities International hovoril o integrovanom systéme zlepšovania a úlohe senior lídrov, Sebastian Schlund, Fraunhofer Austria Research, ukazoval príklady digitálnych dvojčiat, adaptívnych systémov práce a umelej inteligencie vo výrobe. Radoslav Palacka, zo spoločnosti Nemak prezentoval skúsenosti z Toyota Kata a Marcel Karpinský, z firmy Whirpool Poprad zdieľa skúsenosti z digitalizácie a zvyšovania výkonnosti výroby. Daniela Petríková a Zuzana Callant s dámskym šarmom hovorili o tom, ako budujú kultúru spolupráce vo firme Lear Prešov. Aj zakladateľ spoločnosti MTS Krivá, Juraj Habovštiak, zdôrazňoval slušné prostredie a morálne hodnoty vo firme, ako základ jej výkonnosti. K Jurajovi Habovštiakovi sa svojimi témami pridali zakladateľ a majiteľ firmy ICE Industrial Solutions, Tomáš Vránek a generálny riaditeľ firmy KraussMaffei Sučany, Martin Štěpánek, ktorí hovorili o hodnotách firmy, tímovej spolupráci a spolupodnikaní.

Digitálne koncepty vo výrobe prezentovali Jan Sklenář, B2A Zlín a Peter Bilík z firmy Anasoft Bratislava. Radim Bullawa z Dormer Pramet, Jiří Kundrata a Pavel Michalčík z Českej Zbrojovky, Jiří Kovář z Robe Lighting zdieľali praktické skúsenosti zo zvyšovania výkonnosti výroby.

 


Na konferencii Výrobný manažment zazneli v diskusiách aj tieto názory:

 • Do desať rokov bude nasadených desaťkrát viac robotov ako je dnes a budú chýbať odborníci na ich nasadzovanie a prevádzku.
 • Nové technológie výroby a podnikania nie sú iba podporou zvyšovania výkonnosti, ale šetria prírodu - redukcia spotreby energie a materiálov, recyklácia, redukcia zbytočnej prepravy a emisií a pod.
 • V riadení projektov sa nasadzujú agilné techniky a sprinty.
 • Technológie sú dostupné pre všetkých, konkurenčnú výhodu z nich robia ľudia svojimi schopnosťami a prístupom k práci.
 • Popri tradičných KPI (Key Performance Indicators) rastie význam BPI (Behavioural Performance Indicators), ktoré sú zamerané na ľudí a ich postoje k práci.
 • Zložité veci nefungujú - od tradičných hierarchických štruktúr, ktoré pripomínajú stroje sa prechádza k sieťam a bublinám, ktoré fungujú ako živé organizmy a firmy vo firme.
 • Firma, už neučí a neriadi ľudí, učí sa od nich a necháva sa nimi riadiť.
 • Tradičná funkcia CEO (Chief Executive Officer) sa mení Chief Emotional Officer - šéfa, ktorý vytvára ľuďom podmienky na prácu a buduje vzťahy.
 • Kľúčové sú hodnoty, ktoré ľudia v podniku skutočne žijú - dôvera, čestnosť, flexibilita, profesionalita, spolupráca, otvorenosť

Tomáš Hajzler hovorí, že "Do práce ľudia nastupujú s tým, že chcú uspieť. Nechcú nadávať, flákať sa alebo kradnúť. U ľudí, ktorí v práci vydržia, sa však približne do pol roka stane jedna z troch vecí:

 • 20 % spolupracovníkov svoju prácu miluje a venuje sa jej naplno s nasadením.
 • 50 % ľudí „chodí do práce". Radšej by boli inde. Práca ich, čiastočne alebo úplne, nebaví a nenapĺňa.
 • 30 % pracovníkov svoju prácu „aktívne neznáša". Nadávajú na ňu, často škodia

Gary Hamel, hovorí, že slová krása, pravda, láska, služba, múdrosť, spravodlivosť, sloboda a súcit nemajú veľa miesta v podnikovom jazyku. Sú to však morálne príkazy, ktoré prebúdzajú ľudské bytosti k mimoriadnym výkonom.

Zdá sa, že si manažéri slová Tomáša a Garyho uvedomujú a k novým technológiám pridávajú do svojich výrobných závodov aj srdce. Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved