rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Vychádza tretie číslo Průmyslového inženýrství

V aktuálnom čísle sa dočítate, aký je život v tvare L a prečo nás to najdôležitejšie pre život a podnikanie nikto nenaučil. Dozviete sa ako prebiehajú projekty v praxi CHEMOSVIT FOLIE a ako sa nastavoval proces normovania práce v ZF Sachs Slovakia. Jeden príspevok je venovaný prístupu ako redukovať priame náklady na produkty pri zachovaní funkcionality a kvality označovaný ako Design for Cost. Prinášame najnovšie aktuality zo sveta elektromobilov a e-bikov, ktoré si budú môcť vyskúšať účastníci konferencie Výrobný manažment v Žiline. Rozprávali sme sa so Štefanom Súkeníkom, majiteľom spoločnosti Kinekus a s Mariánom Kolníkom, lektorom FranklinCovey. Predstavujeme nové tréningové balíky TPM a SMED, ktoré Vám pomôžu pri zavádzaní a realizácií týchto metód priamo vo Vašom podniku.
Časopis si môžete objednať v tlačenej verzii tu a v elektronickej verzii tu.


Editoriál 3/2013

Byť dobrý už nestačí

Kedysi stačilo, aby bola firma dobrá a vyhýbala sa riziku. Dnes musí byť výnimočná a hra na istotu je najväčším rizikom. Rodičia nás učili, že v škole treba poslúchať pani učiteľky, nevytŕčať z radu a nájsť si dobrú prácu vo veľkej firme. Dnes by som podobné veci svojim deťom neradil. Školy zaspali vývoj a mladí ľudia si budú musieť svoju kvalifikáciu a prácu vytvoriť sami a myslím si, že väčšina ľudí sa v budúcnosti bude aj sama zamestnávať. Prečo? Lebo práca pre všetkých jednoducho nebude. Viem, že vytŕčanie z radu je už na základnej škole najlepšia cesta do riaditeľne, ale nevytŕčanie z radu je najlepšia cesta na úrad práce.

To isté platí aj pre firmy. Ak niekto vo svojej firme zavádza najlepšie praktiky z „knihy najlepších praktík”, tak si môže byť istý, že rovnaké veci robí väčšina jeho konkurentov. Praktiky popísané v knihe nikdy nemôžu byť najlepšie praktiky. Najlepšie praktiky sú tie, ktoré práve tvoríte vo vašej firme – sú jedinečné, ťažko kopírovateľné a nikto ešte o nich nevie.

V lete som spadol z bicykla, dolámal som si kosti a liečil som sa v záhrade pri čítaní najznámejších svetových kníh o inováciách. Mali niekoľko spoločných vlastností – písalo sa v nich o veľkých amerických firmách, ktoré boli úspešné pred 10 alebo 20 rokmi. Dnes však už máme aj na Slovensku a v Českej republike podniky, ktoré si vytvorili svoju vlastnú cestu a dosahujú v medzinárodnom merítku výnimočné výsledky. Patria sem podniky z medzinárodných koncernov ako napríklad Volkswagen, Kia Motors Slovakia, Continental, 3M, Embraco, Inergy, Leoni, Lear, IFE-CR alebo Protherm. Sú tu však aj domáce firmy – napríklad OMS, Gevorkyan, Borcad cz, Bernard, 2N Telekomunikace a ďalšie.

Aj zástupcovia týchto firiem budú prezentovať svoje výsledky na našej konferencii Výrobný manažment v októbri a na našej Akadémii inovácií, ktorá prebieha od októbra do decembra. Začíname aj ďalší beh Master štúdia Priemyselné inžinierstvo, Podnikateľskú univerzitu a Podnikateľskú akadémiu. Už počas leta sme začali diskutovať o tom, ako vytvárať výnimočné riešenia vo svete nadbytku, ako hľadať cestu od zamestnania k povolaniu, ako vytvárať rovnováhu medzi životom a prácou, budovať slobodu v práci a zjednodušovať prácu, podnikové procesy i náš každodenný život. Randy Gage hovorí: „Všetci hrajú na istotu, pretože si myslia, že je to rozumné. V dnešnej ekonomike je však hra na istotu to najriskantnejšie, čo môžete robiť... Keď na to všetci idú sprava, musíte ísť zľava. Práve teraz, keď čítate túto vetu, žijete v najlepšom období ľudských dejín! Ešte nikdy nebola vhodnejšia doba na to, aby sme žili."

Každý týždeň stretávam podnikateľov, ktorí hľadajú slobodu a svoju vlastnú cestu, obrusujú svoje výnimočné riešenia do detailov a veria, že aj vo svete ekonomiky v tvare L budú úspešní. Naše merítka úspechu však budeme musieť zmeniť, opustiť zlaté klietky a úvahy o neustálom raste všetkými prostriedkami. Ľudia tu nie sú pre firmy a HDP, ale firmy majú tvoriť úžitky pre ľudí. Peniaze môžu niekedy zotročovať viac, ako diktatúra proletariátu, ktorú nám tu kedysi súdruhovia neúspešne zavádzali. Poznám veľa bohatých otrokov, ktorí majú menej slobody ako bezdomovec Stano, ktorý stráži naše parkovisko. Poplietli sme si akosi následky a príčiny a musíme si v tom urobiť poriadok – aby znovu platilo slovo chlapa, aby pracovník dostal spravodlivú mzdu za svoju prácu, aby sme do práce nechodili iba pre peniaze a aby sme si uvedomili, že naháňanie sa a stres je najvyššia forma lenivosti – je to neschopnosť zastaviť sa a rozlišovať dôležité a nedôležité veci v našom živote.

 

Ján Košturiak
IPA Slovakia

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...

Keď menej je viacVeľa diskutujeme o zdravom rozume a jeho nedostatku na ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved