rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Vychádza štvrté číslo Průmyslového inženýrství

Aktuálne číslo prináša rozhovor s Arturom Gevorkyanom, majiteľom spoločnosti Gevorkyan, ktorá vyrába 50 % výrobkov, ktoré neboli nikdy predtým vyrobené inou firmou. Rozprávali sme sa s Romanou Machovou, ktorá vyrába cukrovinky z prírodných surovín. Advokát a insolvenčný poradca Richard Koiš porozprával o právnom minime podnikania. Pohľad zvonka na služby v našej krajine nám priblížil profesor Milan Zelený a mladý slovenský vedec Slavomír Hnatič. Ako vyzerá redefinícia produktových rád? O svoje skúsenosti sa delí technický riaditeľ Jiří Marek zo spoločnosti TOSHULIN. Dočítate sa o audite zavedenia a fungovania princípov Lean, o programe Six Sigma a aplikácii tejto metodiky v podniku Elko Nový Knín. Smerovanie výrobného manažmentu Vám priblíži článok z konferencie Výrobný manažment 2013. Predstavujeme aj nové školiace materiály vhodné na Vaše firemné školenia.


Objednajte si časopis Průmyslové inženýrství tu.


Editoriál 4/2013

Hlavu hore!

„Väčšie nebezpečenstvo pre mnohých z nás nie sú naše príliš vysoké ciele, ktoré nedosiahneme, ale príliš nízke ciele, ktoré dosiahneme." Michelangelo Buonarroti

„Hlavu hore!" kričal na mňa môj starý otec vo Varíne, keď ma učil jazdiť na bicykli. Podobné pokyny som dostával od trénera v mládežníckom tíme futbalu. Mať hlavu hore znamenalo vidieť smerovanie, mať prehľad o situácii, vedieť sa orientovať a správne reagovať. Nilton Bonder spomína židovského rabína, ktorý sledoval povrazolezca a pýtal sa ho, čo je najdôležitejšie pre udržanie rovnováhy. Akrobat mu odpovedal, že sa nesmie pozerať na zem ani na povraz, ale na konečný bod, ktorý chce dosiahnuť. Za najnebezpečnejší však akrobat označil okamih, keď sa musí na chvíľu zastaviť, otočiť sa a stratí orientačný bod. Poučenie – ak sa budeme pozerať dozadu a pod nohy, často zastavovať a strácať orientačný bod, tak stratíme rovnováhu a môžeme spadnúť veľmi hlboko. Ak sa nevieme rozhodovať my, rozhodne za nás niekto druhý – obyčajne v náš neprospech.

Mať sklonenú hlavu a nadávať na zlý svet, je málo na to, aby sme sa mali lepšie. Človek by sa mal častejšie pozerať smerom k nebesiam a objavovať smer a zmysel svojej cesty na tomto svete. Mali by sme sa občas zastaviť, byť v tichu sami so sebou a porozumieť hlasu v našom vnútri a signálom z okolia.

Vztýčená hlava neznamená pýchu, ale hľadanie, porozumenie sveta a proaktivitu. Niekedy sa mi zdá, že žijeme vo svete rečí a plánov, kde sa viac sľubuje ako plní, viac rozpráva ako robí, kde väčšina analyzuje, kontroluje a vyberá dane od menšiny, ktorá na nich pracuje. Mladí ľudia mi niekedy dávajú otázku: „Ako začať?" Odpovedám im: „Začať!" Zodvihnite hlavu, vymeňte v nej negatívne myšlienky za svoje sny a pustite sa do práce. Nerobte si nič z toho, že nebudete úspešní na prvýkrát. Aj Henry Ford alebo Tomáš Baťa skrachovali na začiatku. Tri „nepodarené" deti nechceli zobrať do školy -– volali sa Leonardo da Vinci, Edison a Einstein. Každý človek na tomto svete je obdarený talentom. Nie sme ľudské zdroje, ako nás často označujú vo fabrikách, ale jedinečné ľudské bytosti. Mnohí chodia do zamestnania, ktoré ich „zamestnáva" zarábaním peňazí. Stojí za to, aby sme zodvihli hlavu a hľadali svoje povolanie – čo nás povoláva a dostali sme na to výbavu.

Mladí ľudia sú niekedy bezradní, že nemajú prácu a nevidia okolo seba príležitosti. Majú však v rukách možnosti, ktoré ich rodičia nemali. Môžu napísať knihu, zložiť pieseň, urobiť fotografiu, natočiť film, vytvoriť počítačový program alebo model, navrhnúť alebo vyrobiť zaujímavý výrobok. A na druhý deň môže ich dielo obdivovať celý svet. Toto tu nikdy nebolo. A možno by stačilo, keby stavebník postavil poriadny dom bez chýb, doplatkov a podľa plánu. Keby sa sestrička v nemocnici usmievala a zaklopala pri vstupe na izbu. Keby si úradník viac vážil človeka, ktorý si ho platí.

Dnes sa vďaka automatizácii a internetovým službám z pracovníkov služieb stávajú zamestnanci štátu – nezamestnaní. Na prácu nebudeme mať nárok, nikto nám ju nedá a budeme si ju musieť vytvárať sami. Budeme podnikať so sebou, svojim talentom, vzdelaním a schopnosťami.

Hlavu hore priatelia! Nespoliehajme sa, že sa o nás niekto postará. Práce bude menej a problémov viac. Najlepšie zdravotné poistenie bude zdravý životný štýl a najlepšie dôchodkové poistenie dobre vychované deti. Najlepšie sociálne zabezpečenie bude pevná rodina a najlepší ekonomický model spolupráca v regióne, kde žijeme. Môžeme sa zamestnávať navzájom tak, že budeme od seba nakupovať. Nie cez nenásytné obchodné reťazce, ale priamo medzi sebou. Najlepšou bankou bude pôžička medzi priateľmi, ktorých slovo platí.

 

Ján Košturiak
IPA Slovakia

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved