rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Vychádza nové číslo Průmyslového inženýrství 2/2013

V aktuálnom čísle si prečítate o skúsenostiach získaných z prevádzkovania výrobných systémov veľkých podnikov. Článok je z nového zväzku pentalógie Podnik a podnikanie od prof. Štefana Kassaya. Prinášame rozhovory s významnými podnikateľmi - Zbyňkom Frolíkom, riaditeľom spoločnosti Linet a s Patrikom Paulom, grafickým dizajnérom štúdia Paul + Murín Creative. V súvislosti s novou knihou Peníze, nebo život? sme sa rozprávali s jej autorom Tomášom Hajzlerom. Dozviete sa ako začať zjednodušovať procesy v práci aj v živote a ako môže vyzerať interné vzdelávanie, ktoré prináša návratnosť do jedného roka. Štíhle a usporiadané pracovisko nestačí len zaviesť, ale je potrebné ho aj udržiavať, preto nastala obnova 5S v spoločnosti Lear Prešov. Praktický tréningový balík, ktorý Vám pomôže so zavedením a udržiavaním metódy 5S je dostupný už aj v našom e-obchode. V strede časopisu nájdete plagátik so základnými krokmi tejto metódy. Pozývame Vás aj na výnimočný program Akadémia inovácií 2013.
Časopis si môžete objednať v tlačenej verzii tu a v elektronickej verzii tu.


Editoriál 2/2013


Povolanie

Miléniani. Prišli na svet medzi rokmi 1980 až 2005. Niektorí z nich chodia do školy, iní si už založili rodiny. Na rozdiel od nás, vyrastali s internetom, mobilnými telefónmi a spoločenskými sieťami typu Facebook, Twitter, LinkedIn, Google alebo Youtube. My sme si podklady na referáty hľadali v knižniciach, oni ich nachádzajú vo Wikipédii. Digitálna generácia, ktorá používa prsty viac na ovládanie klávesníc a tabletov ako na držanie písacieho pera. Vyrástli v oveľa väčšom bohatstve ako ich rodičia, ale mnohí sú chudobnejší, nemajú prácu a nečaká ich život v stabilite a istote. Nezažili vojny, neveria svojim rodičom, že žili za ostnatým drôtom a stávali v radoch pred obchodmi. Majú svoj zvláštny jazyk, formovaný televíziou, internetom a SMSkami. Nerozumejú veršom Hviezdoslava, ale ovládajú množstvo skratiek a symbolov, kombinovaných s anglickými slovami – :), :(, @, OK, lajk a pod.

V USA v roku 2012 zbierali štatistické údaje o 70 miliónoch mladých ľudí z tejto generácie. Neplatia načas svoje účty, 20% z nich má na kreditných kartách dlh vyšší ako 10 tisíc dolárov (študentský dlh v USA presahuje 850 miliárd dolárov). 20% z nich odkladá manželstvo a 22% deti z finančných dôvodov. 24% sa vrátilo bývať k rodičom kvôli nedostatku peňazí a mnohí sa z rovnakého dôvodu radšej ani neodsťahovali. U mladých do 24 rokov sa nezamestnanosť vo svete pohybuje medzi 25 – 50%. Z tých, ktorí prácu majú, takmer polovica robí prácu, ktorá ich nebaví. Vykonávajú ju len preto, aby mohli platiť účty a pôžičky.

Nikomu z nich dnes nepridelia prácu tak, ako nám, nedajú štátny byt, mladomanželskú alebo nenávratnú stavebnú pôžičku. Prichádza svet veľkých turbulencií. Svet, v ktorom rýchle a neočakávané zmeny budú normálne. V tomto svete bude menej bohatstva, práce a sociálnych istôt, viac ľudí, ktorí budú odkázaní na pomoc druhých. Najlepším zdravotným poistením bude starostlivosť o zdravie a najlepším dôchodkovým sporením dobre vychované deti. Toto nie je klasická cyklická kríza, po ktorej sa svet vráti do normálu. Je to transformácia vytvárajúca nový svet. Nový svet, v ktorom budú hlavnú rolu hrať dnešní miléniani.

Verím, že to bude svet lepší – pre ľudí aj Zem, ktorú človek dostal do daru, aby sa o ňu staral a zveľaďoval ju. Verím, že v tomto svete bude menej nenávisti a viac lásky, menej klamstva a viac pravdy, menej korupcie a viac dôvery a spravodlivosti. Keby som neveril, tak by bol život každého z nás zbytočný. Hovoríme predsa o našich deťoch, ktoré dajú tomuto svetu to, čo sme dali my im.

Verím, že každý človek má na tomto svete svoje povolanie a aj dostatočnú výbavu na jeho splnenie. Nie je jednoduché objaviť svoje povolanie. Je okolo nás toľko kriku a rôznych podnetov, ktoré nás neustále rozrušujú a poháňajú do ďalších aktivít. Sme zamestnaní rôznymi činnosťami, nemáme čas na zastavenie a stíšenie sa. Nemáme čas sa zastaviť, lebo sme zamestnaní. Nepochádza toto zamestnanie zo zlého prameňa? Nie sme iba otrokmi množstva činností a zážitkov, v ktorých sa nám stráca to podstatné? Naše najväčšie hriechy možno nie sú zlé veci, ktoré sme urobili, ale tie dobré, ktoré sme mali urobiť a neurobili. Sme zamestnaní a nepočujeme to tiché volanie v nás, ktoré nás povoláva k tomu, prečo sme tu a teraz na tomto svete – k nášmu povolaniu.

Mladý človek chce často zmeniť celý svet. Keď trochu zostarne a zmúdrie, je odhodlaný meniť ľudí a svet okolo seba. Napokon každý pochopí, že to najdôležitejšie, čo môžeme meniť, sme iba my sami. Sebapoznávanie nám môže odkryť naše dobré návyky a zlozvyky, svetlé aj temné stránky, povolanie a cestu. A cez seba potom môžeme meniť aj tento svet.

Urobiť krásnu sochu je vraj jednoduché. Stačí z kameňa odstrániť všetko nadbytočné. So životom a naším povolaním je to podobné – nájsť podstatu a zbaviť sa zbytočného. Jednoduché veci sú však vo svojej podstate veľmi zložité. Michelangelo vedel presne, čo nadbytočné má z mramoru odstrániť. Múdry starec možno tiež vie, čo je v jeho živote podstatné a nepodstatné. Aj zomierajúci človek dokáže tieto dve veci odlíšiť jasnejšie. Pomáha mu v tom časové obmedzenie, ktoré však máme všetci, len nie tak jasne definované ako v správe od lekára.

Teším sa na nových študentov Podnikateľskej univerzity a Podnikateľskej akadémie, aj na plánované semináre vo Vašich firmách. Budeme diskutovať o stratégii života aj podnikania, inováciách, leadershipe a sile zjednodušovania. Budeme sa však predovšetkým snažiť o to, aby ľudia našli svoje povolanie. Aby neboli iba zamestnaní zarábaním peňazí, ale aby našli vo svojom živote slobodu, radosť a zmysel.

 

Ján Košturiak
IPA Slovakia

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved