rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

„Vojna odborárov. Avizujú ostrý štrajk“

V posledných dňoch počúvame z médií o boji odborárov s jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Manažéri vo firmách môžu mať pocit, že tieto vnútropodnikové boje spoločnosť oslabujú a mali by sa skôr sústrediť na boj s konkurenciou. No nemusí to byť vždy tak. Každý boj je podnetom pre zlepšovanie procesu ako takého. Dôležité je nájsť systém toho, ako proces neustále zlepšovať. Nemôžme donekonečna očakávať od našich ľudí vyššie výkony.

Albert Einstein hovoril: „Tá najčistejšia forma šialenstva je nechať všetko po starom a dúfať, že sa niečo zmení!" Pracovisko je potrebné neustále zlepšovať, je potrebné investovať do prípravkov, nástrojov alebo technológií, ktoré urobia pracovisko ergonomickejším a proces viac odolným voči vzniku chyby.

Vidím potenciál v tom, že dnes už spoločnosti nebojujú len medzi sebou, ale aj zamestnanci dokážu poukázať na to, že je niečo zlé. Ak to zamestnávateľ bude dlhodobo ignorovať. Vznikajú podobné vojny, no a aj vojny sú dokonalými ukážkami zlepšovania.

Ukážka zlepšovania z minulosti

Na začiatku 1 sv. vojny sa piloti nepriateľských lietadiel zdravili a lietadlá využívali na prieskum pre delostrelectvo. Zakrátko prišlo prvé zlepšenie, kedy si piloti brali so sebou ručné granáty a zhadzovali ich na pozemné ciele. Tým vznikla potreba lietadlá nepriateľa zneškodniť. Jedným z prvých riešení tohto problému bolo vziať pušku, no efektivita tohto riešenia bola veľmi nízka. Objavili sa aj pokusy o „zlepšováky" typu kotva, ktorá mala zbaviť lietadlo schopnosti letu, dokonca „výklopná píla".

Za účelom zvýšenia efektivity bolo riešením pripevniť na lietadlo guľomet. No tu prichádza problém, od ktorého by dal dnes konštruktér ruky preč! Tým problémom je vrtuľa, ktorá zabraňuje použitiu guľometu na paľbu vpred.

Avšak konštruktéri pred viac ako 100 rokmi našli mnoho riešení.

vrtula medzi pilotom a strelcom
Vrtuľa medzi pilotom a strelcom, tlačná vrtuľa vzadu

Ďalším technicky náročným riešením bolo umiestniť hlaveň guľometu do hriadeľa vrtule.

Obrovskú konkurenčnú výhodu spôsobilo riešenie, kde bola vykonaná úprava vrtule kovovými klinmi tak, aby odrážala náboje. Toto riešenie však poškodzovalo nielen vrtuľu, ale predovšetkým motor, navyše až štvrtina streliva vyšla nazmar. Zakrátko však takto upravené lietadlo muselo núdzovo pristáť na území nepriateľa a tajomstvo bolo prezradené. Neskôr sa však podarilo zosynchronizovať vrtuľu lietadla so spúšťou guľometu a tým získať najefektívnejší bombardér. Prvým riešením bolo napojenie spúšte na vačkový hriadeľ, neskôr, hydraulická synchronizácia.

Pohľad na zlepšovanie dnes

Celkovo to bolo 8 veľkých zmien v priebehu 4 rokov. Koľko zmien v prospech pracovníkov prebehlo na vašom pracovisku v priebehu posledných 4 rokov? Je jasné, že ak sa pracovisko prestane dlhodobo meniť, človek si zvykne na daný stav a potom oveľa ťažšie prijíma aj zmenu k lepšiemu. Veľmi často sa stretávame s tým, že pracovisko sa dá zlepšiť jednoduchými prvkami, ktoré nestoja takmer nič. Ak vidíme, že na pracovisku chýbajú zlepšenia typu „sedliacky rozum", ako potom dokážeme využiť stále dostupnejšie technológie, ktoré sú všade okolo nás?

Jedným z príkladov môže byť pracovisko vizuálnej kontroly a balenia. Predovšetkým kvôli vysokej hmotnosti výlisku bola výkonová norma prehodnocovaná na podnet odborov. Prečo neuvažujeme o automatizácii? Zavedením prvkov automatizácie predsa zjednodušíme prácu a dokážeme zvyšovať aj kvalifikáciu našich zamestnancov.

Ukážka z projektu
Ukážka z projektu (1)

Ani technológie už nie sú finančne náročné. Práve pracovisko vizuálnej kontroly sa dá automatizovať za účelom nižšej chybovosti. Dnes som narazil napríklad na kameru „pre nenáročných" s rozlíšením 4K za 25€, mikropočítače sú dnes dostupné za neuveriteľných 30€.


Ukážka z projektu
Ukážka z projektu (2)

A podobných príkladov a ukážok by sa dalo uviesť oveľa viac. Zamyslime sa, či názor: "aj malé zmeny dokážu robiť veľké divy", nemá v sebe kus pravdy.

Vojny medzi odbormi a zamestnávateľmi by mali byť výzvou pre každého manažéra v tom, aby sa vytvoril projekt, na ktorom sa nájde riešenie výhodné pre všetky strany - zamestnanec, zamestnávateľ a zákazník.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved