rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

O hodnote šťastia, J.J.Dovala

Kto pozná sám seba, vie lepšie a pravdivejšie posudzovať iných ľudí.

Život ukazuje, že šťastie nezávisí od hmotného blahobytu. Sú národy, ktoré žijú vo veľkej núdzi a ľudia predsa hovoria o svojom šťastí. Sú národy, ktoré nevedia, čo s prebytkami, hlad ani chudoba tam (v pravom slova zmysle) neexistujú a ľudia páchajú samovraždy, navštevujú psychológov, berú drogy.

Šťastie nie je vonkajšia okolnosť, šťastie je vnútorný stav duše. Možno poznáte ten známy príbeh, ako dvaja väzni hľadeli z cely cez okno von: jeden videl ostnaté drôty, ten druhý padať hviezdy. Neznamená to, že ten prvý videl realitu a druhý si pred ňou zakrýval oči, tak si radšej nasadil ružové okuliare. Prvý skrátka nedokázal zo zlej situácie vyťažiť pre seba nič pozitívne, bol príliš zahľadený na temné múry reality. Druhý napriek zúfalej situácii videl krásu okolo seba a dokázal sa z nej tešiť. Možno obaja čakali na trest smrti a v popísanom stave svojich duší prežili posledné okamihy života.

Bytie je dar. Nenahovárajme si, že život je ľahký. Naopak, existencia je ťažká, mnohokrát neskutočne krutá vec. Biblia nemaľuje sentimentálne a radostné okamihy, hovorí: Život je tvrdý, ale ak žiješ s Bohom, má zmysel. Ako kresťania niekedy pôsobíme dojmom, že chceme pálčivosť existencie zľahčovať. Chceme od seba, aj od iných, aby sa usmievali, aj keď k tomu nie je dôvod. Ak stretneme známeho, ktorý je zarmútený, naliehame: Buď šťastný, Ježiš ťa miluje. Chceme z neho nasilu učiniť šťastlivca, aj keď dotyčný nesie viditeľné stopy smútku. Samozrejme, Ježiš ho miluje. Ale jemu v tej chvíli našim múdroslovím nepomôžeme. On potrebuje prežiť svoj smútok, potrebuje na dne svojej duše stretnúť Krista, o ktorom hovoríme a skutočne pocítiť dotyk jeho milosrdenstva. Naša plytkosť a suverenita naopak môžu kontrastovať s ťažobou, ktorú človek celý čas vníma.

Povrchné šťastie – žiadne šťastie. Ak si myslíme, že veci sú iba krásne (a tí, čo neustále nejasajú radosťou, zatiaľ nepochopili, že Boh ich má rád), ešte nami nezatriasla existencia dostatočne silne, aby sme precitli. Šťastie je vec, ktorá sa nenachádza ľahko. Šťastie si človek musí vybojovať, vydrieť, ako to nachádzame zachytené v rozprávkach. Šťastie nie je iba otázka náboženskej príslušnosti, ale v prvom rade múdrosti, pokory, schopnosti prijať pravdu akokoľvek drvivú, je to otázka stojaca pred nahotou našej duše. Až ten, kto dokáže cez slzy a bolesť odhaliť skryté tajomstvo života, tiché šťastie, ktoré na nás číha, má právo sa nazývať hrdinom – podobne ako bohatieri a princovia. Až taký človek môže nájsť pravé šťastie, ktoré je trvalé a nepohnú ním revolúcie ani zemetrasenia.

Šťastie je v nás, neleží nikde inde. Spočíva v našej schopnosti otvoriť sa prúdeniu z večnosti, aby sme tak získali kvalitatívny nadhľad nad momentálnymi prehrami a zúfalstvami. Ak sa podujmeme šťastie hľadať v okolnostiach a nie vo vlastnej duši, riskujeme výsmech podivného pútnika ako človek v nasledujúcom príbehu: Muž išiel dlhou cestou. Blúdil lesmi a dolinami, až stretol podivného pútnika, ktorý sedel na brehu rieky a hádzal do nej kamienky. „Kam, priateľu, kráčaš?" opýtal sa muža. „Idem za šťastím," odpovedal. „Čo je šťastie?" podivný pútnik sa začudoval. „Šťastie je nájsť pokoj." „Čo je to pokoj?" podivný pútnik mu nerozumel. „Pokoj prichádza vtedy, keď je človek naplnený." „Čo je to byť naplnený?" Muž pokrčil ramenami, ale potom povedal: „Nájsť vec, ktorá mi prinesie šťastie." Teraz sa pútnik z chuti zasmial: „A už si ju našiel? Stretol si šťastie niekde voľne pohodené na ceste? Vec, ktorú hľadáš, na svete neexistuje. Šťastie je všetko, momentálne tento kamienok, ktorý na hladine urobí kruhy. Sadni si sem, vedľa mňa a hoď ho do vody, neutekaj pred šťastím."

Ďalšie články autora J.J.Dovala


Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved