rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Myslíte to s benefitmi vo vašej firme progresívne?

Firmy v súčasnosti lákajú svojich nových spolupracovníkov na rôzne benefity a dnes sa pozrieme na jeden z nich, na tzv. sick days. 

Sú „sick days" naozaj benefity alebo je to len negatívny odraz firemného premýšľania?

Začnem otázkou, aký zmysel má programovanie nových ľudí na to, že si budú brať voľno z dôvodu ne-moci? Naozaj sme tak negatívne nastavení alebo je to len ďalší  nešťastne prebraný výraz z angličtiny? Preto navrhujem konateľom firiem progresívne myslenie a ako zmysluplný bonus napríklad pri výročí pracovnej zmluvy ponúknuť spolupracovníkom etikoterapeuticky zameraný koučing. Predsa len by sme mali premýšľať holisticky. Ono to vyzerá oveľa lepšie, keď riaditeľ spoločnosti potrasie pri výročí pracovnej zmluvy spolupracovníkovi pravicou, prehodia pár motivačných viet v zmysle hodnotiaceho pohovoru a nadriadený ponúkne ako skutočne pozitívny benefit možnosť využitia koučingu. Čo tým vlastne sledujem? Také to baťovské - spokojná firma = spokojný zamestnanec! Samozrejme, že táto rovnica platí aj opačne, pre lepšie pochopenie popíšem na jednoduchom príklade. Ak je pracovník s niečím nespokojný, či už je to situácia vo vzťahu,  v rodine, alebo v práci, tak to je na ňom aj patrične vidieť. Jeho mozog je vyťažený problémami, efektivita klesá, rastie chybovosť, frustrácia, nedoriešené veci a negatívna špirála sa už roztáča stále viac a viac... Poznáme to, negatívne emócie sa kopia, na niekoho to treba hodiť. A ak niet na koho, tak pomaličky, potichučky prídu choroby a zrazu sú nám dobré aj „sick days".

Ide to aj inak - doprajte vašim ľuďom mentálnu rehabilitáciu od ich problémov. 

Pýtate sa, kde na to vziať? Pri mojej práci konzultanta viem, že firmy majú často plný sociálny fond, ale pre množstvo zákaziek niet času na nejaké spoločné posedenia a čerpanie peňazí z tohto fondu. Výkonnosť firmy je na prvom mieste. To je predsa jasné! Ale ak sú ľudia v práci frustrovaní, je len logické, že z nej bežia preč. A ten mentálny náklad si berú samozrejme domov. Tam ho nevyložia, ale naložia si ešte ďalší - ten zo vzťahov, rodiny, okolia... Človek, ktorý na sebe túto ťažobu cíti, by si s radosťou našiel chvíľu na odhodenie bremena a načerpanie nových síl.
S ľuďmi z firiem, kde sa viac pracuje v kanceláriách, si vieme takýto koučing dohodnúť aj v pohybe, napríklad v rámci turistiky, cyklistiky alebo dokonca pri ľahkom behu smiley. Toľko pozitívnych efektov pre vašich ľudí v jednom benefite

Takže čo je lepšie? Hovoriť ľuďom, že môžu čerpať „sick days", alebo ísť na to proaktívne a mať skutočne výkonných a spokojných spolupracovníkov?

Ponúkajte skutočné benefity, nie záťaž!

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved