rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Keď prichádza nové na svet

Pripadám si niekedy ako pôrodník. Lekár pomáha pri pôrode priviesť na svet nový život, mne niekedy pripadla úloha pomáhať na svet novej myšlienke. Môžeme to nazvať inováciou, alebo podnikateľským projektom – je to jedno. Z nápadu vznikol prototyp, podnikateľský model, testy, úpravy a nakoniec úspešný biznis. Dôležitá bola spolupráca rôznych ľudí a vytrvalosť. Na takýchto projektoch spolupracovali obchodníci, ľudia z marketingu, technici a vývojári, ľudia z výroby, nákupu, informatici, priemyselní a obaloví dizajnéri, odborníci na značky, propagáciu a ďalší.


Viac príkladov inovácií nájdete v knihe Spolupráca, ktorej autorom je Ján Košturiak v spolupráci s Ľubomírom Klieštikom, Vladimírom Maslákom a Máriom Tomášikom. O overených metódach a princípoch inovačných projektov sa podelí Ján Košturiak na seminári Zvýšenie výkonnosti v oddelení vývoja výrobkov. Počas dňa predstaví využitie metód a prístupov na zvýšenie výkonnosti vývoja. Dozviete sa, aké nástroje nám slúžia na rýchle a účinné objavovanie príležitostí v prostredí našich zákazníkov a nezákazníkov. Ak by ste v oblasti spolupráce a inovácií chceli ísť ešte podrobnejšie, pridajte sa ku nám na Podnikateľskej univerzite. Zlepšíte svoje podnikanie v komunite inšpiratívnych ľudí.Uvediem niekoľko príkladov inovácií a inovačných projektov

Emilove sady

Emil Schultz prišiel do našej Podnikateľskej univerzity medzi podnikateľov - technikov a postupne nám odkrýval tajomstvá pestovania jabĺk, čerešní a broskýň vo svojom ovocinárskom družstve OVD. Získal si náš rešpekt a začal vytvárať zaujímavé inovácie - investoval do najmodernejších technológii šetrného pestovania ovocia a neustále študuje najnovšie svetové trendy, snaží sa odstraňovať medzičlánky a budovať vlastný predaj, časť ovocia spracováva do ďalších produktov – detská výživa, šťavy, sušené jablká a pod. Vytvoril značku Emilove sady, má pevné kresťanské zásady v podnikaní a buduje okolo seba komunitu verných fanúšikov a partnerov. Prepája sa a spolupracuje s ďalšími podnikateľmi (napr. Jožko Vozár Dobré jablká) - zdieľajú drahé technológie a spoločne prenikajú aj do zahraničia. Pomáha so strihaním a sadením stromčekov v Dobrom pastierovi, priniesol ovocie a šťavy mladým florbalistkám na Majstrovstvá sveta v Bratislave – človek, čo sa rozdáva.

 

emilove sady inovácie

 

Zbyněk a Linet Group

Zbyněk Frolík je zakladateľ firmy Linet. Vznikla v ruinách starého poľnohospodárskeho družstva so štartovacím kapitálom 400-tisíc korún a dnes patrí k najväčším výrobcom nemocničných lôžok na svete. Jej hodnota je okolo jednej miliardy eur. Pri inovácii postele Eleganza sme poslali do nemocnice študentov s kamerou a detailne sme popísali a analyzovali všetky procesy a problémy súvisiace s lôžkom – napríklad pády z postele, samoobsluhu a mobilizáciu pacienta, čistenie  a nastavovanie postele, manipuláciu s pacientom a pod. Linet sa vždy snažil namiesto „predávania postele" riešiť problémy pacienta, nemocnice a jej personálu. Pri vývoji postele a jej výrobe sa využívali znalosti z rôznych oborov – takto vznikla unikátna zdvíhacia jednotka, ale aj výrobný koncept inšpirovaný automobilovou výrobou. V Linete sa vždy dával veľký dôraz na priemyselný dizajn a najmodernejšie technológie v konštrukcii, aj vo výrobe lôžka. Všetky kľúčové procesy sú monitorované a riadené v reálnom čase a firma je extrémne pružná. Zbyněk bol vždy zástancom zdravého rozumu, namiesto „módnych teórii" vyčítaných z kníh.


Štefan a horalky

Štefana Kassaya poznám dlho a spomínam si na mnohé projekty spolupráce v jeho firme I.D.C. Holding. V období, keď prichádzali na Slovensko obchodné reťazce s tlakom na ceny potravín, stúpali ceny vstupov a prichádzali nadnárodní hráči v oblasti cukroviniek, začali inovácie, ktoré zásadne znížili náklady, kvalitu a pružnosť firemných procesov v závodoch Pečivárne Sereď a Figaro Trnava. Podobne ako u Standu Bernarda, aj firma I.D.C. Holding, dokázala premeniť nevýhodu na príležitosť – na nevyužitej linke na tvrdé cukríky sa začali vyrábať produkty Verbena. Patrik Paul navrhol pekné obaly a logo, vznikli zaujímavé bylinkové chute a uvedenie na trh prebiehalo cez lekárne. Podarilo sa zachovať tradičné produkty Tatranka, Horalka, Mila rezy, Kavenky a zároveň zmodernizovať ich obaly, výrobu a logistiku podľa nových trendov. Ich predaje neustále rastú. Firma odolala tlaku zahraničných investorov a dnes buduje v Seredi jeden z najmodernejších závodov v strednej Európe. Nedávno sme mali v podniku I.D.C. Holding jeden modul našej Podnikateľskej univerzity. Venovali sa nám majiteľ firmy Štefan Kassay a jej generálny riaditeľ Pavol Kovačič. Ráno prišiel do firmy nejaký minister hospodárstva a pýtal sa, či nechceme, aby nám niečo povedal. Nechceli sme.


Od kompresora k modulárnej kondenzačke Embraco

Partia ľudí vo firme Embraco pred časom vytvorila „partizánsky" projekt bez oficiálneho schválenia. Do tímu obchodníkov, vývojárov, ľudí z marketingu a výroby pribudli externisti z priemyselného dizajnu (Martin Tvarůžek) a marketingu a značiek (Karel Novotný), inovácie biznis modelov a modulárnej výroby (Ján Košturiak, Matúš Višňanský, IPA Slovakia). Výsledkom tejto spolupráce bol nielen nový dizajn modulárneho produktu (kondenzačnej jednotky), ale aj jeho digitálny konfigurátor a ekosystém na online marketing, modulárna výrobná linka, návrh mobilnej a modulárnej fabriky. Šéfovia aj zákazníci zatlieskali a tento koncept môže meniť budúcnosť celej firmy. Celý príbeh Embraco.


Ultrazvukové riešenia Notus 

Ľubo Švec vo Vrábľoch vytvoril vo svojej firme tím, ktorý vyvíja rôzne aplikácie ultrazvuku pre priemyselné čistenie, ale aj pre aplikácie v potravinárstve a v službách. V spoločnom tíme spolupracovali ľudia z vývoja, výroby a obchodu s externými špecialistami na ultrazvuk (maďarský expert Attila Lörinz), inovácie (Ján Košturiak), marketing (Karel Novotný) a priemyselný dizajn (Martin Tvarůžek). Do tímu pribudol aj expert na vývoj a výrobu nových materiálov docent Tibor Donič zo Žilinskej univerzity a vznikajú zaujímavé koncepty nových zariadení na materiály budúcnosti.

notus inovácie


Repkový olej Flaviol

Na Spiši vo firme Bio+ začali vyvíjať šetrnú technológiu lisovania a fyzikálnej rafinácie repkového oleja. S expertmi z univerzity sa začali skúmať vlastnosti repkového oleja (pomer omega 3 a omega 6, bod zadymenia, obsah nasýtených mastných kyselín a iné). V podobnom zložení ako v predchádzajúcich projektoch spolupráce vznikli biznis modely a nová značka, ktorá sa uvádza na trh – slovenský repkový olej Flaviol. Spoločne sme pripravovali podnikateľský model a značku vytvoril Karel Novotný. Celý príbeh Flaviolu.


flaviol inovácie repkový olej

Podlahy zo Vsetína

Vojto Pastorčák začínal ako podlahár a vybudoval jednu z najväčších obchodných sietí v Českej republike na podlahové krytiny. Daroval nám a osobne položil 150 m2 v Sv. Terezke v Kláštore pod Znievom. Spolu sme začali budovať konfigurátor podláh tak, aby si zákazník mohol vybrať to, čo je pre neho najlepšie, nie pre podlahára alebo predajcu. Postupne v spolupráci s Karlom Novotným vzniká internetová sieť Frank Home, ktorá bude prepájať predaj na internete a v kamenných obchodoch s podlahármi, zákazníkmi a ďalšími zariaďovateľmi interiérov. Je to sieť spolupráce v prospech zákazníkov, zvýšenie kvality predaja a služieb. 


Centrum modularity Koma

Firma Koma Modular vyrába domy na linke. Je to riadený a kontrolovaný proces, na rozdiel od výstavby domu na stavenisku. Modulárne domy sú zároveň mobilné a modifikovateľné. Dajú sa rýchlo postaviť, prestaviť, previezť na iné miesto aj repasovať. Majiteľ firmy, Staňa Martinec, má za sebou vyše 60-tisíc vyrobených modulov pre škôlky, školy, administratívne budovy alebo stavby pre utečencov, či bezdomovcov. A sníva o mobilných fabrikách a štadiónoch. Pri svojej firme zakladá Centrum modularity, kde budú spolupracovať architekti, dizajnéri, konštruktéri, projektanti, zákazníci aj dodávatelia. Hádajte, kto sa bude v tomto centre stretávať? Podnikatelia z Podnikateľskej univerzity.


Prvý 3D tlačený eBike

Stretlo sa niekoľko nadšencov a milovníkov bicyklov a hôr na čele s dizajnérmi Patrikom Paulom a Slavom Ozaníkom. Skúmali nové trendy, ktoré menia biznis a celú spoločnosť. Zaujalo ich niekoľko prelomových technológii, individualizácia, digitalizácia, re-lokalizácia, odstraňovanie medzičlánkov, samoobsluha, siete a ekonomika zdieľania. Aj oni zdieľali znalosti a skúsenosti s najlepšími dizajnérmi, technikmi, inovátormi a vývojármi. Nachádzali slepé uličky a vracali sa späť. Experimentovali a mnohé pokusy im nevyšli. Učili sa a zbierali skúsenosti. Chceli urobiť niečo z nového sveta – eBike, ktorý očarí hneď na prvý pohľad a bude predmetom túžby. Bude totálne kustomizovaný na postavu, hmotnosť a štýl jazdy zákazníka. Bude jedinečný tak, ako si ho zákazník sám vytvorí. A bude vytlačený na 3D tlačiarni z hliníkového prášku. Táto technológia, ktorá sa rýchlo vyvíja, umožňuje nielen výrobu individuálnych výrobkov, ale aj vytlačenie dizajnu, ktorý je tradičnou technológiu nevyrobiteľný, optimalizáciu hmotnosti, geometrie a rôznych technických parametrov. Smiali sa im, že to nie je možné, ale postupne sa to možným stávalo. Experti im hovorili, že to nebude fungovať a nefungovalo. Roky trpezlivej spolupráce, opravovania chýb a učenia sa však priniesli výsledok – dizajnérsky a technický unikát vo svete horských eBikov je na svete. Dizajn a vývoj zo Slovenska, výroba z Nemecka. Malí sa spojili s veľkými – Kinazo Design Bratislava + Volkswagen Bratislava vytvorili novú etapu vývoja a výroby eBikov. Sen sa naplnil. 

ebike kinazo 3D

Nie všetko sa podarí

Jedným z prvých veľkých projektov asi pred osemnástimi rokmi bola firma ETA Hlinsko. Bola to veľká a slávna firma s niekoľkými závodmi, klesali jej však zisky a stále viac výrobkov nakupovali v Číne. Nastúpil krízový manažment a robili sa zásadné zmeny v organizácii firmy a výrobkovom sortimente. Okrem iného sme vtedy inovovali vysávač a prvýkrát som videl, akým prelomom bolo, keď v jednom tíme spolupracovali ľudia z rôznych oddelení a budov – obchod, servis, marketing, vývoj, konštrukcia, technológia, výroba, nákup a pod. Predtým si posielali dokumenty a organizovali „oponentské rady". Vysávač sa podaril, ale firma ETA to nakoniec neprežila. Menili sa jej majitelia aj stratégie a pred niekoľkými rokmi skončila. Diagnóza neúspechu – neschopnosť spolupráce na strategických cieľoch.
Viac príbehov spolupráce a inovácií nájdete v knihe Spolupráca.

spolupráca kniha


Inovácie a spolupráca zlepšujú náš život, nedá sa bez nich dlhodobo podnikať a nepotrebujeme na ne vlastniť výskumné laboratóriá, patenty ani milióny na účtoch.Na zamyslenie

Všimli ste si, že uvedené príbehy sú hlavne o vytrvalosti a spolupráci? Napísali ich obyčajní ľudia, ktorí žijú vedľa nás. Ako by vyzeralo naše Slovensko, keby sme takýchto ľudí a príbehov mali viac? A čo nám v tom bráni? Odvaha a otvorenie sa spolupráci? Prežíval som tieto príbehy s ich hrdinami a poviem vám jedno – kľúčom k úspechom bola vždy schopnosť spolupracovať.Začnite zvyšovať výkonnosť vývoja spolu s Jánom Košturiakom na seminári Zvýšenie výkonnosti v oddelení vývoja výrobkov alebo počas Podnikateľskej univerzity.


Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved