rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Flexibilná výroba, pokročilé systémy výrobných spoločností

Vybudujte si svoj biznis bez zbytočného rizika, investícií či nepríjemných skúseností. 
„Nie je to ten najsilnejší, kto prežije, ani ten najinteligentnejší, ale ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť."

Charles Darwin (1809 – 1882)


Maurizio Porta, taliansky líder v Industry 4.0, vystúpi na našej konferencii Výrobný manažment v dňoch 23. - 24. 10. 2018 v Žiline. Konferenciu organizujeme od roku 2010 s cieľom prepojiť odborníkov a navzájom sa inšpirovať novými trendmi v priateľskej atmosfére. Účastníkov okrem prednášok priťahuje možnosť diskutovať s rečníkmi a ostatnými účastníkmi v neformálnych rozhovoroch aj mimo konferenčnej sály. To je jedným z dôvodov, prečo býva táto akcia vopred vypredaná.

V posledných rokoch je súčasťou programu hosť zo zahraničia, ktorý je spojený s našou krajinou. Účastníci konferencie sa tak mohli priamo v Žiline stretnúť s Dietmarom Weigtom, členom predstavenstva ZF Slovakia, s Philippom Holdom, priemyselným inžinierom v špičkovom inštitúte Fraunhofer Austria Research, s Geraldom Haasom, riaditeľom svetového priemyselného manažmentu v spoločnosti B + R Corporate Headquarters a tiež s Tilom Schwarzom, ktorý stál pri vzniku prístupu Toyota Kata, o ktorom sa dočítate v knihe od Mike Rothera.


KTO JE MAURIZIO PORTA?

 

Expert vo flexibilnej výrobe a rečník konferencie Výrobný manažment 2018, ktorý sa vo svojej prednáške zameria na to, ako byť konkurencieschopný so strednými a malými výrobnými dávkami. Venovať sa bude aj umelej inteligencii a tomu, ako algortimy v cloude môžu ušetriť až 19 % energie na obrábacích zariadeniach.

Predstavujeme vám Maurzia Porta jeho vlastnými slovami z knihy Flexibilná výroba. Kniha "Flexible Production – Produce what you sell, No stock, No stress, More cash”, vydaná v roku 2015 a bola preložená do 9 jazykov, vrátane slovenského.

maurizio porta 

 

V sektore obrábacích strojov podnikám už viac ako dvadsať rokov. Môj otec založil spoločnosť Porta Solutions v roku 1958. Dnes som riaditeľom obchodnej divízie a môj brat sa zaoberá výrobnými aspektmi spoločnosti. Spoločne pokračujeme v našej rodinnej tradícii. Po mojej prvej sedemročnej skúsenosti s prácou v spoločnosti som sa na dva roky presťahoval do Spojených štátov, kde som meste v Newington, štát Connecticut, osobne založil americkú pobočku – spoločnosť Porta North American Inc. Moja činnosť v Amerike bola zameraná na zriadenie miestnej pobočky na dodávanie systémov vyrábaných spoločnosťou PORTA SOLUTIONS zákazníkom pôsobiacim v automobilovom sektore. To predstavovalo skutočnú výzvu, keďže americký trh je vo všeobecnosti presýtený konkurenciou. Vďaka týmto systémom, ktoré boli náročné na výrobu, musela spoločnosť PORTA SOLUTIONS vyvíjať vlastné know-how, aby dokázala konkurovať nemeckým a japonským gigantom etablovaným na americkom trhu.

 

Všetka snaha, ktorú sme na dosiahnutie tohto cieľa vynaložili, sa nám od zákazníkov vrátila už po pár rokoch, keď PORTA SOLUTIONS začala dodávať systémy významným skupinám a takým firmám ako TRW AUTOMOTIVE, HARLEY-DAVIDSON, DANA, THYSSENKRUPP a RANGE ROVER. V roku 2005, keď som odpozoroval trendy na trhu a vypočul si prosby zákazníkov, som bol presvedčený o potrebe vývoja nového produktu, ktorý by sa líšil od bežných obrábacích nástrojov tým, že by bol vyrobený zákazníkovi na mieru. Tento nový výrobok som nazval MULTICENTER: stroj, ktorý sa zaradil medzi špeciálne stroje (TRANSFER) a bežné obrábacie centrá.

 

Spočiatku bolo veľmi náročné spustiť tento projekt. Hlavným dôvodom týchto ťažkostí bol stroj samotný, pretože sa nevyrábal masovo a náklady na jeho výrobu spomaľovali predaj. Navyše, trh musel dospieť, aby pochopil význam tohto stroja, pretože v tej dobe stále uprednostňoval produktívnejšie TRANSFEROVÉ stroje.OD DOBY CYKLU... K FLEXIBILITE

 

Veľké objemy jednoducho zmizli z dôvodu poklesu dopytu v kombinácii s nástupom ázijských krajín, ktoré začali dobýjať trhy, a tak sa jedinou nádejou pre naše spoločnosti stala flexibilita. Keďže neexistovala žiadna šanca poraziť tieto krajiny veľkokapacitnou výrobou, flexibilita sa dostávala čoraz viac do popredia. Vznikali nové formy služieb, ktoré sa namiesto cenovej výhody zameriavali na časový faktor – inými slovami na schopnosť rýchlo vyrábať malé objemy.


flexibilná výroba


Z pohľadu ZÁKAZNÍKA, KTORÝ SA ROZHODOL PRE KÚPU MULTICENTRA

Kimray je súkromná akciová spoločnosť, ktorá vyrába celý rad čerpadiel a regulačných ventilov pre ropný priemysel. Ich komponenty sa pohybujú v rozmedzí od 1" až do 36" a sú vyrábané buď z ocele alebo železa. V posledných rokoch sa celkový objem komponentov, ktoré spoločnosť Kimray vyrobila, takmer zdvojnásobil. Značná časť jej výroby sa týka komponentov patriacich do menšieho rozsahu s požiadavkami na presnú finálnu úpravu. Je to rad produktov, na ktorý sa spoločnosť Kimray zamerala s cieľom zvýšiť svoje spracovateľské kapacity. V prípade tejto spoločnosti je filozofia ponuky širokého portfólia pri stále sa zväčšujúcich objemoch, zrýchľujúcej sa výrobe a presnosti výroby pri dodržaní prísnych požiadaviek na kvalitu závislá od vysoko PRODUKTÍVNEJ a FLEXIBILNEJ spracovateľskej bunky.


 

ZÁUJEM O MULTICENTER

 

Po úplnom a dôkladnom prieskume obrábacích strojov dostupných na trhu považovala spoločnosť Kimray možnosti MULTICENTRA za obzvlášť zaujímavé. MULTICENTER je stroj vybavený tromi štvorosovými obrábacími modulmi, z ktorých každý má centrálny otočný stôl a nadpriemernú kapacitu uskladnenia nástrojov. Okrem toho, že MULTICENTER je veľmi rýchly stroj (zvyčajne porovnateľný s efektivitou štyroch horizontálnych obrábacích centier), je navrhnutý na spracovanie ťažkých železných materiálov, z ktorých vyrába komponenty aj spoločnosť Kimray. Jednou z jedinečných charakteristík stroja, ktorá pritiahla pozornosť spoločnosti Kimray, je schopnosť spracovať pomocou bunky rôzne komponenty súčasne. Vďaka tejto metóde je spoločnosť Kimray schopná pri výrobe 1000 kusov a menej profitovať z nízkych nákladov spojených s prevádzkou tohto stroja bez nutnosti dlhej kalibrácie alebo dodatočných nákladov na rôzne nástroje.

 

MULTICENTER je ovládaný pomocou systému CNC od spoločnosti FANUC, čo je štandardný produkt používaný firmou PORTA a vysoko cenený spoločnosťou Kimray. Takisto je kladne hodnotený aj integrovaný diagnostický systém využívajúci internet.

 


VÝSLEDKY VÝROBY

 

Päť mesiacov po spustení prevádzky stroja spoločnosť Kimray zistila, že vďaka MULTICENTRU môže vyrábať ešte väčšie objemy než tie, ktoré odhadovala pri svojom rozhodnutí zakúpiť MULTICENTER a očakávala na začiatku prevádzky. V porovnaní s prevádzkovými cyklami tradičných obrábacích strojov sa pomocou koncepcie univerzálneho nástroja prevádzkový cyklus zrýchlil až osemnásobne. Zároveň je rýchla a jednoduchá aj konfigurácia stroja. Doby výmeny komponentov sú kratšie, dokonca aj počiatočná kalibrácia stroja na výrobu nových komponentov (vrátane zložitejších dielov) je rýchlejšia.

 

PRI VÝROBE KOMPONENTOV JE TENTO STROJ OVEĽA RÝCHLEJŠÍ A EFEKTÍVNEJŠÍ V POROVNANÍ S BEŽNÝMI OBRÁBACÍMI CENTRAMI.

 

Je to tak, tento vysoko efektívny stroj umožnil spoločnosti Kimray vykonávať interne určité činnosti, ktoré predtým musela zadávať externým firmám, vďaka čomu dosiahla lepší stupeň riadenia procesov a zároveň môže vyrábať menšie šarže bez nutnosti udržiavania veľkých skladových zásob. Preto MULTICENTER nielen uspokojil, ale dokonca prekročil očakávania a potreby spoločnosti Kimray a stal sa dôležitou súčasťou jej prevádzky z hľadiska jej ponuky kvalitných a cenovo efektívnych vysoko konkurenčných produktov.

flexibilná výroba


ČO SA STANE VO VAŠEJ SPOLOČNOSTI, AK SA ROZHODNETE PRIJAŤ ZMENY A ZAVIESŤ SYSTÉM FLEXIBILNEJ VÝROBY?
 
... A ČO SA STANE, AK BUDETE NAĎALEJ POUŽÍVAŤ ROVNAKÉ STROJE AKO DOTERAZ?


Ako prebiehajú projekty implementácie a digitalizácie procesov v spoločnostiach Protherm, OMS, Bonatrans Group či Česká zbrojovka sa dozviete na konferencii Výrobný manažment 2018.


Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Naštartujte zlepšovanie na Fóre ...Zlepšovanie procesov je nutnou podmienkou prežitia skoro ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved