rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Ergonomické montážne pracovisko

Firmy sa pri realizácii zmien zameriavajú na rôzne oblasti, ktoré prinesú zvýšenie produktivity, kvality, logistiky, údržby či iných oblastí. Zlepšenie v týchto oblastiach prináša vo väčšine finančnú úsporu. Ak povieme ergonómia, tak vo firmách je to skôr vnímame ako nákladová položka bez výraznejšej finančnej úspory. Myslím si, že je to chyba. Nedávno sme ukončili projekt vo firme Elba a.s. Kremnica, ktorá mala práve požiadavku zlepšiť ergonómiu pracoviska. Ako to dopadlo? Priniesol tento projekt aj finančnú úsporu?

Na začiatku boli vybrané pracoviská, ktoré firma požadovala ergonomicky posúdiť a zadefinovať nutné zmeny. Boli to dve pracoviská pre montáž svoriek a rozperiek. Firma vyrába niekoľko desiatok druhov týchto výrobkov.
Na obr. 1 je ukážka svorky. 
svorka


1. Ergonomická analýza súčasného stavu

Ergonomická analýza prebieha formou dotazníkov, interview s vybranými pracovníkmi a samotnej analýzy na pracovisku. Úlohou tohto kroku bolo zistenie názorov pracovníkov, čo ich v oblasti ergonómie trápi, aké majú ťažkosti pri a po práci. Druhým krokom je nezávislý pohľad na pracoviská, posúdenie rozmerov, vzdialeností a iných parametrov, ktoré sa v oblasti ergonómie hodnotia.

elba

Analýza ukázala nasledovné nedostatky:

  • Náročná príprava materiálu na stôl, jeho vysypávanie, prekladanie, prepočítavanie a pod.
  • Neergonomická sedenie, nemožnosť striedať pracovnú polohu
  • Zlá vizuálna stránka pracoviska
elba


2. Návrh pracoviska

 Po analýze súčasného stavu projekt pokračoval druhým krokom, ktorým bol návrh zmien a nového pracoviska. Koncept nového montážneho pracoviska svoriek bol postavený na ergonomických princípoch:

  • nastaviteľnosť,
  • minimalizácia uchopovacích vzdialeností,
  • minimalizácia ohýbania a manipulácie s bremenom zlepšenie ekonómie pohybov ako sú opakované uchopovanie, prekladania a pod.
elba

 elba

Montážny stôl bol navrhnutý z trubkového systému, ktorý spĺňal požiadavky pre toto pracovisko. Pracovisko bolo navrhnuté komplexne t.j. vrátane dopravníkov, regálu so zásobou debničiek materiálu, stoličkou, motorčekom a váhou.

3. Výsledok

 Následne prebiehalo odsúhlasenie finálnej varianty pracovného stolu, jeho výroba a samotná inštalácia na pracovisku. Výsledok je na obrázkoch. Pracovisko dnes umožňuje:

  • pracovať v sede a stoji
  • odstránilo sa prepočítavanie kusov v krabici, ktoré dnes vykonáva automaticky váha
  • odstránilo sa prekladanie kusov z veľkých boxov na stôl, ktoré je dnes nahradené pripraveným materiálom v debničkách
  • zlepšila sa vizuálna stránka pracoviska

 

elba


4. Vyhodnotenie prínosov

Často sa stretávame s otázkou či je ergonómia aj ekonomická t.j. ako je to s návratnosťou investície. Aj keď v ergonómii by to nemalo byť prioritne o úspore nákladov, očakávania aj v tomto ukazovateli sú oprávnené. Tento projekt končil návrhom štandardov, layotu a výpočtu spotreby času nového spôsobu montáže. Cez úsporu času sme mohli prepočítať prípadný finančný prínos a teda aj návratnosť. Spotreba času klesla o 59% zo súčasne platnej normy. Pri tejto úspore času montáže je návratnosť investície do 6 mesiacov.

zníženie spotrebyNa záver hodnotenie zadávateľa projektu: 

ELBA a.s. je klasická strojárska firma a v súlade s misiou spoločnosti, venuje mimoriadnu pozornosť zlepšovaniu pracovného prostredia vo výrobných prevádzkach.
V súčasnom období zavádzame „vylepšenú" metodiku projektu 5S, ktorým zabezpečujeme trvale udržateľný poriadok, čistotu a usporiadanie pracovísk. Logickým následným krokom, ktorý sa sám „vynoril" pri zavádzaní 5S je ergonomické usporiadanie pracovísk. Oslovili sme firmu IPA Slovakia, vytipovali sme dve pracoviská a spoločne sme realizovali pilotný projekt ergonómie na týchto pracoviskách. Výsledkom je fyzicky menej namáhavá práca operátora, menej pohybov, jeho vyšší komfort a úspora času práce, teda zníženie výrobných nákladov. Projekt realizoval za IPA Slovakia Ing. Višňanský a na základe doterajších prínosov, vedenie ELBA a.s. rozhodlo o aplikácii ergonomických princípov na ďalších pracoviskách.

Ing. Róbert Kapšo, Výrobný riaditeľ Elba a.s.

 

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved