rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. Už ho máte?

Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom Martincom, zistíme, kam smeruje stratégia údržby strojov a zariadení aj to, ako vybrať Lean zariadenie. Ján Košturiak pouvažuje o zdravom rozume v podnikoch a dozviete sa aj to, kam smeruje priemyselné inžinierstvo. Chcete vedieť, ako ovplyvňuje temperament predajcu komunikáciu so zákazníkom a ako sme v rámci projektu zdolali výzvu menom efektívny zámočník? Prvé tohtoročné vydanie Časopisu Průmyslové inženýrství Vám ponúkne odpovede nielen na tieto otázky. Ako ochutnávku si prečítajte editoriál Lukáša Richtera. 

EDITORIÁL 1/2017

O číslach

Nielen v projektovom riadení je tradične akýmsi zlatým štandardom snaha o dosahovanie merateľných výsledkov. Čísel. Veríme, že nám uľahčujú zorientovať sa vo svete plnom nejednoznačností, zložitosti a snáď aj nasmerovať pozornosť a aktivity správnym smerom.

Za posledné desaťročia vzniklo nepreberné množstvo rôznych metodík a ukazovateľov so snahou vtesnať farebnosť a bohatosť sveta do jedného čísla. V zásade sú všetky neúplné, nedokonalé. Možno v konečnom dôsledku ich úzkostlivé sledovanie môže viesť k presnému opaku, a teda k zídeniu zo správnej cesty. Jedným príkladom za všetky je výplod ekonómie, vďačný objekt záujmu prognostikov, modla politikov, notoricky známy hrubý domáci produkt (HDP). Robert F. Kennedy na jeho margo poznamenáva: „Nezahŕňa krásu našich básní ani intelektuálnu úroveň našej verejnej diskusie. Nemeria náš dôvtip, odvahu, múdrosť alebo učenosť, zápal pre vec alebo odhodlanie. Stručne povedané, meria všetko okrem toho, pre čo sa oplatí žiť." O tom, že následne vznikli ďalšie náhradné, často tiež bizarné ukazovatele, ako index ľudského rozvoja (HDI), index šťastnej planéty (HPI) alebo Giniho koeficient, radšej pomlčíme.

Poďme však späť do podnikovej praxe. Aj v nej sa využitiu ukazovateľov nevyhneme, často nám môžu pomôcť pri kontrolovaní priebehu projektu. Ale aj tu platí, že ani jedno zo sledovaných čísel neodráža to podstatné a aj pre celý proces často životne dôležité - učenie sa, dôvtip, invenciu, tvorivosť, učenosť, zápal pre vec, humor, nadšenie a odhodlanie konkrétnych ľudí zapojených do zmysluplného projektu. Jednoducho nemerajú to, prečo sa mnohí zapájajú do zaujímavých projektov. Veď ako zmeriate atmosféru v tíme plnom „srdciarov"? Je to nemožné. Dá sa to len zažiť. Aj takéto „procesné parametre" vykazujú mnohé projekty napríklad z oblasti údržby, zlepšovania procesov či podnikania a je to dobre. Teší nás to. Na nasledujúcich stránkach nájdete zmienky o niektorých z nich. Verím, že z nich načerpáte inšpiráciu v hľadaní vlastnej cesty pre svoju firmu, zažívajúc veci nevyčísliteľné.


Každý deň vznikajú nové nápady, realizujú sa inovatívne projekty, zavádzajú praktické metódy, ktoré pomáhajú v podnikoch a firmách riešiť problémy a prichádzajúce výzvy.  Spolu s tímom odborníkov sa snažíme zachytiť všetky tieto oblasti a prinášame vám ich v spracovaných témach v časopise  Průmyslové inženýrství, ktorý je v tomto zmysle výnimočný. Máte už predplatné na tento rok?

Objednávajte v našom e-shope.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved