rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Aktuálne číslo časopisu venované Six Sigma a inováciám

V najnovšom čísle časopisu Průmyslové inženýrství si okrem iných článkov môžete prečítať, aké výsledky dosiahli spoločnosti Hanil E-Hwa a Power-One zavedením Six Sigma. Pripravili sme rozhovory s riaditeľmi inovačných spoločností 3M a 2N Telekomunikace. V časopise nájdete aj najlepšie myšlienky zo študijnej cesty v USA a z konferencie Výrobný manažment.

Časopis si môžete objednať tu.


Editoriál 4/2012
 

Nevyhnutnosť, ziskovosť, vízia excelentnosti, prežitie, vysoká kvalita, šetrenie, produktivita, podniková kultúra, zamestnanec, zákazník, akcionár - slová odlišného významu, napriek tomu nachádzajú už desiatky rokov  spoločný menovateľ – Six Sigma. Pre jedných môže znamenať cestu na vrchol, pre iných je otázkou prežitia a udržania svojich kľúčových zákazníkov. V aktuálnom čísle časopisu vám priblížime rôzne motívy, ktoré sú a boli štartérom programu Six Sigma v našich podnikoch a organizáciách.

V súvislosti s programom Six Sigma sa vynára mnoho otázok a rovnako tak sa otvára široký priestor na ich diskutovanie. Kde a s čím začať? Ako to spustiť tou „najoptimálnejšou" cestou? Kto by sa mal na tom podieľať a koľko času tomu treba venovať? To sú najčastejšie otázky našich partnerov a zákazníkov.

O Six Sigma programe bolo popísaných množstvo kníh, prípadových štúdií a zaručených návodov na úspech. V USA dokonca takéto publikácie zvyknú nazývať monumentálnymi zväzkami! Existujú dlhé rady tých, ktorí verne nasledujú Six Sigma, ale prirodzene sa objavovali a objavujú aj hlasy veľmi neutrálneho až kritického charakteru.

Mnoho ľudí prirovnáva Six Sigma k programom riadenia kvality, ako napr. TQM (Total Quality Management) a tvrdí, že tam nie je nič nové, akurát tak balíky rovnakých princípov a postupov vydaných pod iným názvom. Dokonca som našiel v jednej knihe, kde sa hovorí o cynikoch, ktorí zanevreli na TQM, až hororové pomenovanie: „Beštia, ktorá nechce zomrieť!"

Pravda bude niekde uprostred. Istotne narazíme v Six Sigma na princípy a zákonitosti, ktoré definovali už v polovici 20. storočia mágovia a guru kvality Deming, či Juran. Nájdeme tu však aj veľa nového a veľa  nových spôsobov použitia starých nástrojov, čo sa prejavuje pozitívnym dopadom na očakávané výsledky a parametre výkonnosti. Nemožno teda jednoznačne tvrdiť, že Six Sigma už neponúka nič nové.

Napokon objavovanie nových trendov, postupov, či mutácia starých osvedčených vecí je nevyhnutnou podmienkou uplatňovania Six Sigma v súčasnosti.

Kým historicky bola Six Sigma spätá predovšetkým s kvalitou a výrobnými podnikmi, neskôr sa začala prelínať s inými celopodnikovými programami (predovšetkým s programom Štíhlej výroby) a  udomácnila sa tiež v nevýrobnom sektore. Popri kvalite nasledovala silná vlna orientácie na náklady, produktivitu a finančné benefity. Z dvoch individuálnych konceptov Six Sigma a Lean  sa tak stal jednoliaty program Lean Six Sigma.

Dnes nie je nič výnimočné stretnúť aplikácie Six Sigma v bankách, nemocniciach a ďalších inštitúciách pôsobiacich v službách. A to už nehovorím len o prostredí USA, ale aj priamo o slovenskom a českom regióne. Toto je teda jeden rozmer, ktorý odráža schopnosť Six Sigma ponúknuť a rozvíjať niečo nové v rôznych oblastiach.

Ďalší rozmer je viditeľný od optimalizácie existujúcich procesov formou metodológie DMAIC, k návrhu a dizajnu nových procesov cez DMADV, resp. DFSS (Design for Six Sigma). Pravdepodobne možno v blízkej dobe očakávať určitý podobný prienik Six Sigma aj s ďalšími inými programami, ako sú napríklad Inovácie - návrh nových výrobkov.

Ale kto vie, v tomto smere by som nerád predbiehal. A až čas ukáže, či je ešte priestor na rozvoj tohto už dnes veľmi rozsiahleho konceptu, alebo sa stane zo Six Sigma dinosaurus nahradený niečím menším, rýchlejším, efektívnejším? Jednoducho tým, čo bude v danom čase najlepšie - napĺňať požiadavky doby a predovšetkým podnikov, podnikateľov a celej spoločnosti.

Každopádne treba povedať, že Six Sigma sa určitým spôsobom rozvíja v čase, mení a prispôsobuje svoj obsah. Na druhej strane je však stále rovnako spätá so Six Sigma spred viac ako 30-tich rokov. Čím?

Svojou užitočnosťou pre tých, ktorí v nej vidia aj dnes to isté, čo Jack Welch v roku 1995 v GE alebo George Fisher v roku 1986 v spoločnosti Motorola.

Aj na Slovensku sú manažéri a lídri, ktorí sa dokážu so svojimi výsledkami a skúsenosťami podeliť a neváhajú tak inšpirovať ostatných, či už zverejnením dosiahnutých výsledkov, alebo priamo pozvaním a prehliadkou Six Sigma aktivít, ktoré obohatili ich samých a tiež ich spoločnosť. Aj touto cestou im chceme poďakovať za ústretovosť a výbornú spoluprácu.

 

Peter Kormanec
IPA Slovakia

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved