rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Aktuálne číslo časopisu Průmyslové inženýrství 1/2013
Zuzana Lendvayová, 07. 03. 2013

V aktuálnom čísle sa dočítate o sústave riadenia Baťa a Podnikateľskej univerzite, o budovaní systému údržby a o zavádzaní TPM v spoločnosti KOVONA SYSTEM. Predstavujeme pracovníka IPA Róberta Debnára. Prečítate si rozhovor s Jánom Šlinským, ktorý využíva na pestovanie zeleniny agrokruh a vystúpi aj na konferencii Podnikanie s ľudskou tvárou. O najnovšom programe pre HR pracovníkov sa dozviete v článku Spustenie programu HR Expert.

TOP - KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a čo tieto stretnutia prinášajú?

Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká v podnikaní, alebo osobnom či spoločenskom živote. Najčítanejšie periodiká píšu, koľko ...

Časopis si môžete objednať v tlačenej verzii tu a v elektronickej verzii tu.


Editoriál 1/2013

Podnikatelia spojte sa!

Podobné heslo kedysi vyzývalo ku spojeniu proletárov, dokonca z celého sveta. Nič proti poctivým remeselníkom a robotníkom, namiesto nich sa však prepájali rôzne pochybné živly, ktoré sa označovali za revolucionárov. Našťastie sa im ich celosvetové prepojenie nepodarilo, aj keď mám niekedy pocit, že sa podobné indivíduá o niečo podobné pokúšajú niekde v Bruseli.

Na Slovensku je žiaľ slovo podnikateľ čiastočne pošpinené tým, že sa k tomuto ušľachtilému povolaniu prihlásili rôzni špekulanti, podvodníci a neschopní privatizéri a tunelári. Človeka, ktorý zabíja ľudí asi nikto nebude volať lekárom, podobne ako človeka, ktorý kradne alebo predáva drogy nebudeme považovať za policajta. Takže neoznačujme za podnikateľov ľudí, ktorí podvádzajú, špekulujú, zneužívajú zákony alebo ich porušujú. Princíp podnikania je postavený na tvorbe hodnoty a hodnota sa realizuje až na trhu, keď si daný výrobok alebo službu niekto dobrovoľne kúpi. Dlhodobo sa teda nepoctivo podnikať nedá. Podnikanie, pri všetkej úcte k učiteľom, lekárom alebo duchovným pastierom, je jedna z najužitočnejších profesii v každej krajine, pretože vytvára prácu, pracovné miesta a hodnoty, z ktorých sa platia dane a štát.

Za podnikateľov sa u nás vydávajú rôzni ľudia, podobne ako kedysi za revolucionárov. Podnikateľom chcú pomáhať politici a rôzne štátne inštitúcie. Som presvedčený, že najlepšia pomoc pre podnikateľov je, ak im štát ustúpi z cesty a nechá ich podnikať. Štát by mal pre podnikanie vytvárať podmienky – v oblasti vzdelávania, práva a spravodlivosti, bezpečnosti.

Ak hľadáte na internete analýzy a manuály o inováciách, určite skončíte na nejakom portáli EU. Tisíce strán. Ak hľadáte na trhu výsledky inovácií európskych podnikateľov, tak je to horšie.

Potrebujeme nový druh škôl, ktoré budú študentov učiť myslieť inak, podnikať a inovovať. Potrebujeme podnikateľské školy, na ktorých sa reálne podniká a úspešnosť študenta sa meria úspechom jeho firmy. Jan Antonín Baťa medzi prvými spomínal podnikateľské univerzity a aj Robert Kiyosaki hovorí o tom, že školstvo by sa malo inšpirovať podnikateľmi formátu Henryho Forda alebo Steva Jobsa. V školách by mali byť dva odlišné programy – jeden pre zamestnancov a druhý pre podnikateľov. Zatiaľ máme iba ten prvý, aj ten v žalostnom stave.

Okolo nás sa nahromadilo množstvo problémov. Staré spôsoby ich riešenia evidentne nefungujú. Čím skôr ich odvrhneme, začneme na problémy pozerať úplne inak a hľadať nové spôsoby riešenia, tým skôr sa vyhrabeme zo situácie, v ktorej sme.

Existuje riešenie. Nechať ľudí podnikať. Podporovať samozamestnávanie, lokálnu výrobu a spotrebu. Nie je pravda, že malé firmy sú menej úspešné ako veľké. Dnes nie je dôležité, či je firma veľká alebo malá – musí byť rýchla, flexibilná a inovatívna. A to sú skôr vlastnosti malých ako veľkých.

Globalizácia narazila na svoje hranice a prechádza do relokalizácie - tu je šanca pre malé štáty a autonómiu regiónov. Lokálne podnikanie a lokálna spotreba, na rozdiel od politikov, zvyšujú zamestnanosť. Zvyšovaním domácej spotreby sa zlepšuje ekonomika a znižuje sa závislosť na globálnych krízach. Zvyšuje sa výber daní, znižujú sa sociálne problémy a rozvíja sa to najcennejšie, čo krajina má – ľudia, ich talenty, znalosti a schopnosť podnikania. Namiesto natŕčania rúk a špekulovania, ako získať dotácie, ľudia používajú ruky na prácu a svoje mozgy na inovácie. Lokálna výroba nie je v rozpore s globálnym podnikaním. Máme a budeme mať aj firmy, ktoré podnikajú globálne. Svoje produkty však budú prispôsobovať individuálnemu zákazníkovi, upravovať lokálnym podmienkam a nové technológie budú stále viac umožňovať produkciu v blízkosti spotreby.

Karty sa rozdávajú odznova. Milan Zelený hovorí, že toto nie je kríza ale transformácia a jej riešenie je v troch P. Pochopiť javy, ktoré okolo nás prebiehajú. Menej čítať oficiálne analýzy a koncepty a viac pozorovať skutočné trendy a zmeny okolo nás. Prispôsobiť sa novým podmienkam a nebojovať proti nim. Využiť nové príležitosti vo svoj prospech.

Potrebujeme sa sieťovať, vzájomne spolupracovať, inovácie sa nedajú robiť iba na vlastnom a uzatvorenom „piesočku." Budeme radi, ak sa zapojíte do našich akcií v najbližších mesiacoch. Srdečne vás pozývam na konferenciu, na ktorej sa zúčastnia výnimoční slovenskí a českí podnikatelia – Podnikatelia spojte sa - 9.-10.4.2013 v Žiline. Radi vás privítame aj v ďalších vzdelávacích cykloch našich úspešných programov – Podnikateľská univerzita a Podnikateľská akadémia. Podnikateľská univerzita je dlhší a intenzívnejší program pre podnikateľov, ktorých firmy rastú do väčších rozmerov, Podnikateľská akadémia je vhodnejšia pre menších a začínajúcich podnikateľov a živnostníkov. Teším sa na osobné stretnutia a riešenie zaujímavých projektov v týchto programoch.

Arthur D.Levinson, z firmy Genetech, kedysi povedal: „Ak chcete vytvoriť inovačné prostredie, nájdite inovačných ľudí, počúvajte ich a robte to, čo hovoria." Takýchto ľudí máme na Slovensku dosť. Nesedia však na ministerstvách, ale pracujú vo svojich podnikoch. Chcem prispieť k tomu, aby sa stretávali a spolupracovali. Podnikatelia spojte sa!

Ján Košturiak
IPA Slovakia

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...

Keď menej je viacVeľa diskutujeme o zdravom rozume a jeho nedostatku na ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved