rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Ako vybrať Lean zariadenie

Kritéria výberu nového zariadenia sú najčastejšie sprevádzané ekonomickým prepočítavaním návratnosti, mierou naplnenia technických požiadaviek a občas aj pohľadom na ergonómiu. Lean sa pozerá na výber zariadenia trochu inými očami.


Prvou požiadavkou v Lean je UMOŽNENIE PLYNULÉHO TOKU

Opakom je prílišná koncentrácia na výkonnosť individuálneho zariadenia bez zohľadnenia procesných súvislosti. Typickou chybou je kúpa špičkového zariadenia s maximálnou výkonnosťou, ktoré nám však nezvýši výkonnosť celkového procesu. Dôsledkom je väčšinou vznik zbytočných zásob pred alebo za zariadením. V prvom prípade potrebujeme zabezpečiť využitie zariadenia a preto musíme pred strojom vytvárať zásoby, aby zariadenie náhodou nestálo. V druhom prípade je kapacita zariadení na nasledujúcich operáciách zväčšia nižšia ako výkonnosť práve zakúpeného zariadenia a chvíľu trvá, kým spracuje nahromadenú produkciu.


Ďalším problémom býva rozdielna zmennosť. Vďaka svojej vysokej výkonnosti nepotrebujeme na zariadení rovnaký časový fond ako na ostatných operáciách. Nasledujú problémy z organizáciou medzi viacerými zmenami. Väčšinou sa to rieši tak, že sa pridajú iné operácie z iných hodnotových tokov na zariadenie a tak celkovo skomplikujeme plánovanie a organizáciu práce. Preto odporúčam, ešte pred realizáciou investície eliminovať operačný pohľad na výber zariadenia konštrukciou mapy hodnotového toku pre budúci stav (Value stream Design). Táto technika nám umožní z vtáčieho pohľadu vidieť súvislosti pri výrobe v takte zákazníka medzi všetkými operáciami.


lean zariadenie


Obr: Preskúmajte 8 oblastí, ktoré môžu ovplyvniť Váš výber strojného zariadenia

 


Zjednodušene, ak chceme zariadenie použiť pre výrobu v plynulom hodnotovom toku, mali by sme si uvedomiť 5S parametre pre výber zariadenia.


Nebojte sa nemyslím, klasické 5S pre organizáciu práce, ale začiatočné anglické písmena, ktoré popisujú vlastnosti Lean zariadenia:

  • SMALL Ponechajte rozmery zariadenia najmenšie ako môžete. Nielen tým šetrite drahú plochu, ale umožníte prípadne operátorovi jednoducho obsluhovať dve susedné zariadenia. Nebude potrebný viac ako jeden úkrok. Ak zariadenie potrebuje narásť do rozmerov, trvajte najmä na čo najmenšej šírke. Ideálna šírka zariadenia je 60 cm plus veľkosť výrobku.  Pre umiestnenie ostatných častí môžete využiť hĺbku a výšku zariadenia.
  • SIMPLE  Prirodzenou vlastnosťou každého z nás je mať z dostupných riešení to, ktoré je najlepšie. Niekedy však tento pohľad zatieni pôvodný zmysel, účel. Každému by sa páčila akákoľvek funkcia navyše. A v tom je aj problém. Každá funkcia niečo stojí. Snáď aj z tohto dôvodu vymysleli v Toyote LCA (Low Cost Autonomation). Ide o prístup, kedy sa zamýšľame, koľko nás stojí automatizácia vybranej funkcie a snažíme sa automatizovať najmä tie, ktoré nie sú príliš drahé. Napríklad automatizovať vyberanie výrobku zo stroja je pomerne jednoduché. Stačí mechanický alebo pneumatický vyhadzovač. Nepotrebujeme polohovať súčiastku. Ide len o jednoduchý úkon. Naopak vloženie výrobku na presnú pozíciu je pomerné drahá záležitosť. Nielenže potrebujeme všetky funkcie ako pri vyhadzovaní, ale zároveň potrebujeme aj orientovanie, polohovanie a aj overenie polohy. Ak by sme chceli túto funkciu automatizovať, stála by oveľa viac ako vyhadzovanie. A práce v tom je tajomstvo Chaku-chaku (vlož-vlož) liniek. Operátor iba vkladá výrobky, pričom vyberanie je automatizované. Šetríme takto čas operátora a aj peniaze na investícii. Jednoduchosť zariadenia sa niekedy prejaví aj v jeho náročnosti na zhotovenie. Mnoho zariadení v Toyote má takú jednoduchú konštrukciu, že ho môžu skonštruovať interní zamestnanci. Väčšinou pracovníci technického útvaru alebo údržby. O rozdiele v nákladoch nemusíme polemizovať.
  • SMOOTH Zariadenie okrem toho, že netvorí zbytočné zásoby, ako sme rozoberali na úvod príspevku, sa vyznačuje aj  tým, že je časovo vybalancované a jeho výkonnosť je prispôsobená požadovanému taktu. Využitie zariadenia v prípade automatizovaných liniek by nemalo výrazne presahovať 90% a v prípade poloautomatov 85%. V priebehu automatického cyklu musí mať zabudované prvky pre autonómny chod bez prítomnosti obsluhy (Jidoka). Znakom plynulého materiálového toku je produkcia One piece flow. To znamená, že tečie len jeden kus, žiadne dávky.
  • SHORT  Ďalšou požiadavkou je náročnosť zariadenia na obsluhu. Čím menej času potrebujeme od operátora (a v dnešnej dobe aj nižšiu kvalifikáciu), tým vyššia produktivita. Pri výbere zariadenia, by sme preto mali dôsledne analyzovať podiel ručného a strojného času. Úplne by sme mali eliminovať operácie bez pridanej hodnoty ako je napríklad čas čakania operátora, prípadne chody naprázdno, nábehy, výbehy. Lean zariadenie má mať v zásade kratší cyklový čas ako operátor. Znamená to, že nikdy by nemal čakať operátor na ukončenie cyklu zariadenia. Je lepšie, ak zariadenia čaká na operátora. Podporujeme tak rytmus práce operátora.
  •  STABILE  Bez stability by boli všetky pokusy o implementáciu Lean za hranicou utópie. Stabilita zariadenia je tvorená dostupnosťou a spôsobilosťou. Z hľadiska dostupnosti je dôležité pri výbere zariadenia preveriť najmä mieru spoľahlivosti jeho nároky na údržbu. Niekedy už pri výbere zariadenia trvalo rozhodneme o miere jeho spoľahlivosti. Príkladom môže byt situácia z nemenovanej potravinárskej firmy. Potrebovali baličku, ktorá ma rýchlejší cyklus, ako aktuálne dostupné riešenia na trhu. Rozdiel nebol veľký, približne o 20-30%. Riešiť sa to dalo nákupom dvoch štandardných baličiek. To však prináša dve zariadenia s nižším využitím, dvojnásobnú potrebnú plochu, dve obsluhy a podobne. Alternatívou bol vývoj nového prototypu baličky s požadovanou rýchlosťou balenia. Cena by bola síce o niečo vyššia, ako u jednej balíčky, ale stále nižšia ako u dvoch baličiek. Z ekonomického pohľadu rutinné rozhodnutie. Výsledkom však bol nákup v praxi neoverenej baličky, ktorá mala množstvo drobných prestojov a jej celková výkonnosť len jemne presahovala štandardné riešenia. Namiesto úspory, najskôr nekonečné dohadovanie s dodávateľom a neskôr aj dokúpenie druhej baličky.  Zároveň by sme mali skúmať aj nároky zariadenia na údržbu (čistenie, mazanie, rutinné kontroly). Tieto činnosti nás nielen ekonomicky zaťažujú, ale hlavne znemožňujú rovnomernú produkciu. Koncepty TPM (Totálne Produktívnej Údržby) sú vhodným riešením ako eliminovať riziko výberu nesprávneho zariadenia.


V dnešnej dynamickej dobe rastú aj požiadavky na FLEXIBILITU VÝROBY a s tým spojený čas prestavovania. Často sa podieľame na projektoch redukcie zoraďovacích časov (SMED). Býva to zväčša u zariadení, kde sa pri nákupe predpokladajú určité veľkosti dávok. Život však ukazuje, že prepočítané množstva sú v realite len ilúziou. Dnes sa musíme pripraviť na doby, kedy bude potrebné prestavovať zariadenie takmer po každom cykle. Ak to nie sme schopní urobiť v čase kratšom ako jeden cyklus, máme problém. Prestavovacie časy budú v budúcnosti dôležitejšie ako časy jednotkové. Ak tento parameter zanedbáme, ľahko môžeme zistiť, že nami naprojektované zariadenie má veľmi ďaleko od cieľovej výkonnosti (prietočnosti). Vďaka častejším prestavbám ako sa pôvodne očakávalo dochádza k stratám dostupnosti na zariadení, ktoré znemožňujú dosiahnuť plánovanú kapacitu.

 

Na záver by som chcel upozorniť ešte na jeden neduh v našich končinách, ktorý nemá nič spoločné s LEAN pri výbere strojných zariadení. Sú nim fondy EÚ a hlavne pravidlá pre ich čerpanie. Výsledkom sú nakúpené „perfektné" zariadenia s otáznym vplyvom na hodnotový tok. Často prvotná úspora pri prefinancovaní zariadenia, je prekrytá stratami a problémami pri integrácií do konkrétneho hodnotového toku. Dobrý výber zariadenia, znamená plynulejšiu výrobu.


Článok vyšiel v časopise 
Průmyslové inženýrství 1/2017.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved