rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Skráťte svoje kroky

Začiatočníci sa snažia svoje kroky naťahovať a robiť ich skôr dlhšie. Profesionáli sa snažia o presný opak. Aj tak by sme mohli charakterizovať zásadný rozdiel, ktorý vidíme, ak beží skúsený bežec vedľa začiatočníka rovnakou rýchlosťou.

Práve zrýchlenie frekvencie kroku je pri behu kľúčom k lepšej výkonnosti. Výskumy potvrdili, že 180 krokov za minútu je akýmsi minimom, ktoré je potrebné pre naozaj elitnú výkonnosť. Niektorí súčasní africkí vytrvalci dokonca behajú s frekvenciou vyššou než 200 krokov za minútu. Filozofia rýchlych a krátkych krokov namiesto dlhých a ťažkopádnych platí nielen v behu.

Každý rok sa to pravidelne opakuje. Ľudia si vždy začiatkom roka dávajú nové predsavzatia, ciele. Drvivou väčšinou aj začnú na nich pracovať a podobne rovnakou väčšinou ich celkom nenaplnia. V ľudskej povahe máme síce zakódovaný gén ísť ľahšou cestou, čo by nás zvádzalo k myšlienkam, že budeme mať tendenciu si definovať ľahko dosiahnuteľné ciele a aj ich dosiahnuť, opak je však pravdou. Na začiatku roka chceme veľa a najlepšie hneď. Viaceré naše ciele sú preto príliš ambiciózne a ťažko dosiahnuteľné. Veľakrát sa snažíme o takzvané "double digit", dvojciferné, minimálne 10% ciele v rozličných oblastiach. Pri osobných predsavzatiach ide často o zníženie telesnej hmotnosti, viac času rodine a podobne, ...  Vo firemnom prostredí ide o zvýšenie zisku, tržieb, alternatívne radikálne zníženie nákladov, zásob, priebežnej doby. Iste, všetko sú to zmysluplné veci podporujúce naše smerovanie a bolo by krásne to dosiahnuť.

Tieto veľké ciele, sú spojené s veľkými zmenami a veľkou intenzitou potrebnou pre ich dosiahnutie, často jednorázovou. Málo si uvedomujeme, že radikálnou zmenou jedného cieľového parametra väčšinou zmeníme aj celkovú situáciu a vzniknú nové problémy. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako super zlepšenie, s odstupom času znásobuje súčasné problémy a vyvoláva ďalší chaos. Vzniká Kocúrkovo. Vyššie zisky na úkor nižšej spokojnosť zákazníkov, nižšie náklady na úkor vzniku množstva problémov atď.

Skrátka stále chceme skočiť príliš ďaleko a rýchlo namiesto toho, aby sme postupovali krok za krokom vysnívaným smerom. Väčšinou nám chýba kontinuita, konzistencia našich aktivít. Tá sa stráca, ak sme až príliš motivovaní entuziazmom, ktorý prichádza s každým novým začiatkom. Pomaly rastie, ak sa objavujú prvé úspechy. Radikálne klesá, ak výsledky neprichádzajú. Vtedy začneme rýchlo pochybovať. Môže sa nám zdať, že je to nad naše sily alebo nad naše schopnosti.

IPA Slovakia

 

V žiadnom prípade to nie je dôvod, aby sme sa vzdali a nepokračovali. Pokiaľ stále veríme, že naše smerovanie je správne, výsledky sa určite dostavia. To najhoršie, čo sa môže stať, že neskôr, ako sme očakávali. Filozofia krátkych denných krokov (Toyota Kata) nám prináša každým dňom nové poznanie a inú perspektívu pre riešenie. Takto nám otvára aj úplne nové cesty kadiaľ ísť, riešenia, o ktorých sme na začiatku netušili. Obzvlášť to funguje, pokiaľ sa snažíme dosiahnuť nové veci, kde nemôžeme úplne využiť naše staré skúsenosti a znalosti.


Víťazi sa nikdy NEVZDÁVAJÚ
Tí čo to vzdali nikdy NEVYHRALI
Chyby a prekážky nie sú dôvodom, aby sme menili Cieľový stav.
Sú to iba veci, cez ktoré musíme prejsť.


To, čo odlišuje úspešných a neúspešných, je práve vytrvalosť robiť denne malé kroky vpred. Bez trvalého úsilia o dosiahnutie našich snov niet pokroku, zlepšenia. Preto želám všetkým hlavne vytrvalosť. Verím, že 365 malých aktivít ročne zmení náš život k lepšiemu viac ako jedna veľká. Ak to zvládnete, zlepšovanie sa stane prirodzenou súčasťou Vášho bytia, rutinou a nebudete mať nutkanie si každý rok stanovovať nové veľké ciele.

 

Náš život má takú cenu, akým úsilím sme zaň zaplatili.
Francois Mauriac

 

TIP:

Zamyslite sa, čo je lepšie:

  • Denne cvičiť 10 min alebo cvičiť jeden týždeň v roku?
  • Denne venovať zlepšovaniu 10 min alebo urobiť za rok týždňový Kaizen projekt?


Pokúste sa skrátiť:

  • Čas medzi definovaním cieľov a ich dosiahnutím
  • Čas medzi dvoma zlepšovacími aktivitami
  • Čas medzi dvoma kontrolnými dňami
  • ... sami popremýšľajte, kde by to malo skrátenie kroku pre Vás zmysel.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Tréning 5S priamo v PRAXI – IPA ...Vyskúšali sme unikátny koncept školenia. Trvanie - dva dni. ...

Najnovšie články

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...

Keď menej je viacVeľa diskutujeme o zdravom rozume a jeho nedostatku na ...

Digitálne dvojčaV posledných desaťročiach sa simulácia vyvinula z nástroja, ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved