rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

"Kúriť a svietiť" Osvedčená stratégia pre krízu?

Na cyklistických pretekoch sme často svedkami toho, ako sa všetci jazdci držia v nudnom pelotóne. Natlačení na sebe, koleso na kolese. Všetci sa vezú a len občas sme svedkom odvážneho úniku. Neskôr, keď prídu ťažšie kopcovité kráľovské etapy, sa pelotón postupne roztiahne a časom aj roztrhne na menšie skupinky. Vpredu sú tí najsilnejší a vzadu postupne jeden za druhým odpadávajú najslabší. Môžeme povedať, že sa oddelí zrno od pliev.

Podobnú úlohu ako náročné kopce v cyklistike v biznis prostredí zohráva kríza. V období ekonomického rastu nie je jednoduché spoznať skutočných víťazov. Darí sa aj tým, ktorí majú značné rezervy vo výkonnosti a schopnosti prinášať zákazníkom novú vyššiu hodnotu vo svojich produktoch. 

Až keď prepukne kríza, naplno sa ukážu prehliadané nedostatky v mnohých firmách, o ktorých sa bude hovoriť aj na konferencii Výrobný manažment. Teraz prichádza čas, kedy uvidíme rozdiel medzi skutočnými lídrami a tými, ktorí sa nich len hrali.


Platí staré známe:
"Dobré časy plodia slabých lídrov a slabí lídri robia z dobrých časov zlé časy. Zlé časy plodia silných lídrov, ktorí robia zo zlých časov dobré časy".Vo svojom okolí som si všimol viacero firiem, ktoré začali reagovať na prichádzajúcu krízu stratégiou "kúriť a svietiť". Inak povedané robiť len nevyhnutné v útlmovom režime. Podnikové myslenie začína byť ovládané hlavne obavami, strachom z budúcnosti a postupne sa na povrch dostávajú negatívne emócie. Ich jedinou stratégiou je prečkať zlé časy. Postupne začali nezmyselne škrtiť výdavky na všetky rozvojové aktivity.

  • Zastaviť investície a často aj mnohé inovačné projekty - ak je človek vystavený útoku má zvyčajne na výber z 3 stratégií. Útek, útok alebo ustrnutie. Práve aktivity "ustrnutia" ako keby mali na ružiach ustlané. Vypočítané riziko nových projektov ich hneď aj zabíja. Postupne tak zabije nielen nové myšlienky, ale aj aktivitu vo firme.
  • Zastaviť vzdelávanie a rozvoj ľudí - uzavrieť sa do ulity, prestať ľudí vzdelávať a konfrontovať svoje myslenie s vonkajším svetom nemôže nikdy vytvoriť konkurenčný náskok. Týmto spôsobom sa len zväčší rozdiel medzi najlepšími a tými ostatnými.
  • Šetriť na údržbe strojných zariadení - na prvý pohľad jednoduchá cesta ako ušetriť, ktorá však prináša negatíva nielen v zníženej spoľahlivosti výroby. Zaplatíte aj za zníženie disciplíny ľudí starať sa o zariadenia a riešiť problémy s kvalitou.

 

Spoznávate niečo z toho aj vo Vašej firme?


Z môjho pohľadu môžu byť aj alternatívne stratégie, ktorým sa budeme venovať aj na konferencii Výrobný manažment:

  1. Udržať atmosféru dôvery, porozumenia a optimizmu - lídri by sa mali jasne postaviť nepriaznivej situácii a zrozumiteľne komunikovať požadované akcie. Tímové zomknutie adisciplína je základ prežitia.
  2. Hľadať spôsob, ako ponúknuť vyššiu hodnotu pre zákazníka - udržať dôveru vo vlastný inovačný proces je jednou zciest, ako redukovať klesajúce nové objednávky. Začať lepšie komunikovať o skutočných problémoch zákazníka môže byť úplne prvý krok.
  3. Zamerať sa na kľúčové aktivity, neplytvať zdrojmi - väčšinou je v tomto období práce viac ako je náš časový fond. Vybrať správne projekty pre zvýšenie výkonnosti pomôže udržať v rovnováhe výnosy a náklady.
  4. Doťahovať aktivity do konca - nepreskakovať z aktivity na aktivitu. Vytvoriť pravidelný cyklus revízie progresu realizovaných aktivít nám v tom môže pomôcť.


Ako to vidíte Vašimi očami?

TIP:

Príďte aj vy diskutovať o alternatívnych stratégiách ako prekonať krízu na konferenciu Výrobný manažment. Tešia sa na Vás prednášajúci riaditelia zo spoločností ako Whirpool, Nemak, Lear, CZUB, KraussMaffei, MTS, CCi, ICE, B2A, Anasoft a ďalší, ktorí budú účastníkmi.Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved