rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Cieľ ako hendikep

Tradičným prístupom pri akejkoľvek zmene či už v osobnom živote (napr. zníženie telesnej hmotnosti) alebo vo firme (napr. rozbehnutie systému zlepšovania) je definovanie cieľa a následná opakovaná snaha robiť čokoľvek, aby som sa k danému cieľu dopracoval. Výsledky sa však nie vždy dostavia a celý proces sa často nesie v znamení frustrácie – každodenne zlyhávam, keďže cieľ som stále nedosiahol. Opakovane však narážam v rôznych oblastiach ľudského konania na iný prístup, ktorý sa mi zdá azda lepší. Mne dáva väčší zmysel.

cieľ ako hendikep

Počas validácie plnenia dlhodobých cieľov je človek vystavený negatívnej spätnej väzbe – výsledky sa stále nedostavili. Možno v záverečných fázach prichádza postupne aj pozitívna energia. Každopádne proces je vydláždený zlyhaniami a chybami. Orientácia na cieľ sa stáva akýmsi handicapom pre celý proces.

Dodajme ešte jeden paradox: mnohí ľudia, ktorí dosiahli veľké ciele (v sebarozvoji, biznise, športe a pod.) na margo pocitov o dosiahnutí opakovane hovoria o veľkom sklamaní.

cieľ ako hendikep


Iný prístup – orientácia na proces

Ani v prírode si stromy neurčujú nejaké kvantifikovateľné ciele pre svoj rast. Svoju „pozornosť" však nepretržite „orientujú" na dennodenné aktivity, ktorých prejavom je v konečnom dôsledku ich rast.

V mnohých prácach z rôznych oblastí nachádzam podobné myšlienky - a to namiesto orientovania sa na cieľ, skôr orientácia na systém alebo samotný proces zmeny. Výsledky sa teda dostavia už samé neskôr. Aby som bol zrozumiteľný, uvediem príklad z oblasti učenia sa jazykov či písania knihy.

Príklad 1: Proces učenia sa cudzieho jazyka

Na youtube.com je možné nájsť kanály, kde pravidelne zverejňujú videá rôzni polygloti (ľudia ovládajúci niekoľko jazykov). Keď som si začal porovnávať ich spôsoby učenia sa, zistil som, že v mnohých aspektoch sa výrazne líšia. Spravidla však bolo rovnaké to, že každý z nich mal vybudovaný vlastný systém učenia sa, ktorý sa snažil dodržiavať každý deň. Povedzme 1,5 hodiny denne sa venovať čínštine: 20 minút si čítať texty, 30 minút počúvať internetové rádio, 10 minút písať text a záverečných 30 minút sa rozprávať cez Skype s native speakerom. Ďalším spoločným znakom bola existencia akéhosi denníka, kde mal tieto veci človek zaznamenané. Tento denník umožňoval sledovanie procesu – ako sa človek posúva ďalej.

Príklad 2: Proces písania knihy

Podobné myšlienky demonštruje Adam Alter na procese písania knihy spisovateľom. Áno, na pozadí mám cieľ napísať knihu s 100 000 slovami. Skôr sa však zameriam na systém – každé ráno si sadnem 1 hodinu pred obrazovku počítača a budem písať. Nebudem sledovať počet napísaných slov, validovať obsah, porovnávať sa s nejakými benchmarkami. Radšej sa zameriam na svoj systém a v rámci danej hodiny dňa sa budem snažiť písať najlepšie ako viem. Výhodou je, že každý deň, keď zrealizujem tento plán, som čosi malé dosiahol. Namiesto pohľadu, že dlhodobo zlyhávam z dôvodu nedosiahnutia konečného cieľa, každodenne víťazím v malých krokoch. Psychológovia dodávajú, že tento postup zlepšuje spokojnosť a wellbeing.

Príklad 3: Proces znižovania nadváhy

Reggie Rivers má na podobných princípoch postavený svoj koučingový prístup. Uvádza príklad problému s nadváhou. Sú dve cesty.

Prvou je klasický spôsob určenia si cieľa zníženia hmotnosti o 10 kg za rok. Tvrdí, že pokiaľ sa zameriavame na cieľ, zmeníme spôsob stravovania a fyzickej aktivity a ak aj napriek tomu v krátkodobom horizonte nepríde radikálne zlepšenie stavu, je veľká pravdepodobnosť, že človek svoju snahu ukončí.

Druhou cestou je zameranie sa na veci, na ktoré máme vplyv – máme ich pod kontrolou. Sú nimi naše dennodenné rozhodnutia – kontrola toho, čo pijem, jem, či a ako cvičím a dokonca aj to, ako vnímam svoj súčasný stav. Ak sa zameriam na tieto procesy, zvládnem ich, môžem mať radosť z postupných zmien. Je pravdepodobné, že aj váha sa časom upraví.

Príklad 4: Proces japonského prístupu k zlepšovaniu procesov

Podobné prvky, ako spomínam v príkladoch 1 a 2 vidím aj v japonskej filozofii a aj prístupe k riadeniu firmy. Cítim to ja v prístupe Toyota Kata možno ma však kolega Jozef Krišťak opraví. Toyota Kata vnímam ako metodiku pre uľahčenie systematického a nepretržitého zlepšovania procesov, ktorá sa snaží o vybudovanie návyku. Uplatňuje sa v nej kouč, ktorý pomáha človeku v nasmerovaní postupu zlepšovania. Človek si tento systém vytvára sám, kouč mu je však podporou. Kľúčovú úlohu zohráva pravidelnosť a samotný proces zlepšovania po malých krokoch. V ideálnom prípade na dennodennej báze. Kumulovaným výsledkom býva dosahovanie strategických zlepšení, ktoré posilňujú konkurenčnú schopnosť podniku. Opäť aj tu vzniká záznam, akási história priebehu zlepšovania.

cieľ ako hendikep

TIP:

Zameriavanie sa na cieľ môže byť často aj hendikepom. Ani v prírode si stromy neurčujú nejaké kvantifikovateľné ciele pre svoj rast. Pri zlepšovaní sa radšej zameriavajte na systém, teda samotný proces zmeny. Ten by sa mal stať neoddeliteľnou súčasťou vášho dennodenného fungovania. Vytvoriť akési automatické vzorce správania. Drobné zlepšenia, malé víťazstvá na úrovni jednotlivých dní môžu byť zdrojom motivácie vo vytrvaní snaženia. Možno si ani nevšimneme a cieľ sa časom naplní sám. Svoj postup dokumentujte, neskôr z neho vznikne váš príbeh.

Zdroje:

1: Michael ERARD: A Polyglot's Daily Linguistic Workout.

2: Steve KAUFMANN: Language learning.

3: Adam ALTER: Goal Setting Is a Hamster Wheel. Learn to Set Systems Instead.

4: Reggie RIVERS: If you want to achieve your goals, don't focus on them.

5: Jozef KRIŠŤAK: Toyota KATA.

6: Marcel RYPÁK: rozhovor 6.7.2017.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Skutočne potrebujete do kancelárie ...Práce stále pribúda, ale nie sú ľudia. Získavanie ďalších ...

Prečo je Lean stále dôležité?"Len 2 % spoločností, ktoré majú Lean program, ...

Ako dosiahnuť a udržať ozajstný systém ...Viedol stovky projektov Kaizen v čase, keď sa publikácie ...

Najnovšie články

Vychádza preklad knihy Toyota Kata, ...Na rozdiel od ostatných kníh o Lean v nej nájdete odpoveď ...

Časopis Prumyslové inženýrství v ...Prečítajte si na čo sa môžete tešiť v najnovšom vydaní ...

„Vojna odborárov. Avizujú ostrý ...V posledných dňoch počúvame z médií o ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved