rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Strategické inovácie a príležitosti

Na stiahnutie 

Šetrením ešte nikto nezbohatol. Znižovanie nákladov je dobré, ale je to nutnosť a tento potenciál sa rýchlo vyčerpáva. Až 90 % času venuje väčšina ľudí vo firme činnostiam, ktoré súvisia s operatívou a zarábaním peňazí dnes. Čo bude zajtra? Aké hrozby a príležitosti sa odohrávajú vo svete permanentnej nestability a ako na ne reagujeme? Ak je nejaká oblasť, ktorá môže zaistiť konkurenčnú schopnosť podniku v budúcnosti, tak sú to strategické inovácie a príležitosti. Úspech nie je dielom náhody, ale systematickej práce.

Skúste sa zamyslieť nad nasledujúcimi otázkami:

 • Aké nové materiály a technológie sa vyvíjajú dnes v laboratóriách a preniknú v ďalších desaťročiach do nášho biznisu?
 • Aké spoločenské a technické trendy sa presadia v ďalších rokoch?
 • Aké alternatívy na uspokojenie našich zákazníkov prichádzajú z iných oborov podnikania?
 • Ake sú sny, túžby a nenaplnené potreby našich zákazníkov?
 • Kde existujú oblasti pre vytvorenie úplne nových oblastí podnikania, nové trhy s novými zákazníkmi?
 • Aké trendy môžu ohroziť alebo úplne zmeniť náš súčasný biznis v ďalších rokoch?
 • Uvádzate v súčasnosti na trh inovácie, ktoré do troch rokov vytvoria 50 % vašich tržieb?
 • Máte pripravené na schválenie inovačné projekty, ktoré do 4 rokov prinesú rast tržieb o 50 %?
 • Máte premyslené inovačné nápady, ktoré do piatich rokov prinesú rast tržieb o 50 %?

Sú to otázky, na ktoré v podnikoch väčšinou nedostávam odpovede, alebo ľudia s rozpačitým úsmevom hovoria – nemáme čas. Inými slovami – sme takí zaneprázdnení, že nemáme čas zarábať peniaze a vytvárať budúcnosť našej firmy.

Ale prečo nemajú čas? Aj Michelangelo, Edison, Einstein alebo Jobs mali 24 hodín denne. Problém sa obyčajne volá „operatíva". Všetci na ňu nadávajú a všetci ju milujú. Hodiny dokážu riešiť nepodstatné veci, ktoré vzbudzujú pocit naliehavosti namiesto toho, aby zodvihli hlavu a venovali sa dôležitým veciam.

Cesta k Vášmu rozhodnutiu

Myšlienka spolupráce je založená na nasledovných princípoch:

 • Majitelia firmy, vrcholoví manažéri a podnikatelia, sa musia vedieť odpútať od operatívy a naučiť sa systematicky pracovať na budúcnosti svojej firmy.
 • Inovácie nie sú kreativita ani vývoj výrobkov, je to systematický proces, ktorým sa uchádzame o peniaze zákazníkov tým, že im ponúkneme vysokú hodnotu.
 • Inovačný proces prebieha v piatich základných oblastiach – vytváranie hodnoty pre zákazníka a podnik (zvyšovanie maximálnej ceny a zisku), hľadanie zákazníkov a nezákazníkov, produkty a služby, procesy, zdroje a znalosti.
 • Na spoločných projektoch vo vašej firme sa naučíme jedinečnú metodiku inovácií, ktorá začína analýzou príležitostí na trhu, zákazníkmi a ich potrebami a končí uvedením produktu na trh. Zároveň vytvoríme inovačný proces v podniku, nastavíme jeho organizáciu a riadenie a pripravíme ľudí na prácu v ňom.

 

Postup riešenia

 1. Firma definuje tému inovačného projektu, vyberie pracovníkov pre inovačný tím (zastúpenie marketingu, obchodu, servisu, vývoja, technickej prípravy výroby, výroby, nákupu, logistiky, kvality, ekonomiky) a vyčlení pre nich kapacitu minimálne 4 dni v mesiaci počas trvania projektu. Typický inovačný projekt prebieha počas 6-12 mesiacov.
 2. Projektový tím sa stretáva na 1-2 denných stretnutiach s odstupom 2 – 4 týždne, na ktorých sa pod vedením externých kaučov riešia jednotlivé časti projektu. Každé stretnutie začína krátkym teoretickým úvodom k metódam, ktoré budú použité. V čase medzi stretnutiami jednotliví členovia tímu, vrátane externých, pripravujú podklady na ďalšie stretnutie.
 3. Externí členovia tímu z IPA zodpovedajú za metodické vedenie projektu, vyškolenie členov tímu v metodike projektového riadenia a inovácií, poskytujú kaučing členom tímu a riešia niektoré špecifické úlohy. V prípade potreby vytvárajú prepojenia tímu na špecializované externé pracoviská (napríklad Fraunhoferove inštitúty, vysoké školy alebo externé vývojové pracoviská) a zapájajú do práce tímu grafikov, dizajnérov, priemyselných dizajnérov alebo iných špecialistov.
 4. Výsledky projektu sú monitorované a pravidelne prezentované sponzorovi projektu z vedenia spoločnosti, k projektu sa vedie podrobná dokumentácia, ktorá v budúcnosti slúži ako metodická podpora pri ďalších projektoch. Súčasťou projektu je vytváranie metodickej príručky inovačného procesu, tréningových materiálov a informačného systému pre inovačný proces v danej firme.


Za úspešné ciele projektu sa považujú:

 1. Úspešný inovačný projekt, ktorý dosiahol definované ciele (typický pomer náklady/ročné prínosy – 1:10)

 2. Zavedený a funkčný inovačný proces vo firme, vrátane financovania, systému rozvoja znalostí, vlastnej metodiky, organizácie a riadenia projektov, merania výkonnosti inovačného procesu.

 3. Pripravení pracovníci firmy, ktorí prakticky ovládajú inovačnú metodiku a vedenie inovačných projektov.

 Referencie

Atrea - Bonatrans Group – Borcad - Brano Group - Continental – Danfoss Compressors - Decodom – Dema - DHL - Elcom – Embraco - Finidr – Fosfa – Hanil - Hella - IDC Holding – KROS - K4 – Lasselsberger – Leoni - Linet - Miele – Meopta - OMS – Rádio Impuls - Rautenbach – Rodenstock - Sauer Danfoss - Siemens – Steag - Škoda Auto – Tatraclima - Vital - Visteon – Volkswagen - Witte – WOCO - 2N Telekomunikace a i.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Sme Generácia Ypsilon!„Jsem Generace Ypsilon, nemusím nic, a můžu všechno, a ...

Údržba v období krízyPrinášame vám rozhovor s odbornými garantmi konferencie ...

Jesenný Deň majstrov doplnený o ...Prijmite naše pozvanie na 8. Deň majstrov, ktorý sa ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved