rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Zamestnajte Slováka

Existujú rôzne nadácie a iniciatívy, v ktorých si môžete na diaľku adoptovať dieťa v Afrike, zobrať psíka z útulku alebo adoptovať politika. Nebojte sa, u politika je to iba fiktívne a na diaľku. Ale musíte sa za neho modliť. Ja mám pre vás inú ponuku – zamestnajte si Slováka. Nemusíte si zakladať firmu ani chodiť na úrad práce. Začnite nakupovať od Slovákov – najlepšie od vašich susedov a ľudí, ktorí produkujú výrobky a ponúkajú služby vo vašom regióne. Mnohí sa uspokoja s tým, že idú do Tesca alebo Kauflandu a kúpia si slovenský výrobok. Zle! Spýtajte sa dodávateľov, koľko percent z ceny výrobku v supermarkete dostávajú. Budete šokovaní. A k tomu treba pripomenúť výpalnícke poplatky obchodných reťazcov a úplatky nákupcov.

Nákupom slovenských výrobkov v supermarkete nepomáham slovenským výrobcom a preto už do supermarketu nechodím. Keď máme seminár, zastavíme sa radšej u miestneho pekára ako v Tescu. Mäso si kúpim od gazdu z Oravy, zeleninu napríklad od miestneho farmára Jána Kubenu (www.najlepsiazelenina.sk) alebo Jána Šlinského (www.agrokruh.sk) ovocie povedzme od Emila Schutza (www.ovddvory.sk) a na dobré jedlo zájdeme napríklad k Jankovi a Hanke Bohačiakovcom pod Jedľovinou pri Varíne. Podobne môžeme postupovať s vínom alebo mliekom (toho zase až tak veľa nevypijem). Kvalitných mliečnych výrobkov od gazdov je u nás tiež dosť, vrátane jogurtov. Objednávajme si radšej výrobky a prácu od malých slovenských podnikateľov, ako od nadnárodných firiem. A zaplaťme im poctivú cenu, nenúťme ich na prácu "bez papiera” a netlačme ich k nedôstojným podmienkam ako to robia výpalníci z nadnárodných reťazcov.

Áno, toto je reálna cesta ako zamestnávať viac ľudí na Slovensku – nepiť Mattonky ale domácu pramenitú vodu, nejesť pochybné a lacné cukrovinky z dovozu, ale radšej Horalky alebo Tresku z Ryby Žilina (ale nekupovať v reťazci). Nebuďme leniví, nájdime si svojich Slovákov, ktorých budeme zamestnávať, namiesto darebákov z nadnárodných výpalníckych firiem. Zároveň takto podporujeme životné prostredie - veď pre debničku od miestneho gazdu nemusí jazdiť kamión cez celú Európu. A tretím argumentom je kvalita – určite lepšie poznáte miestneho gazdu a jeho produkty ako prebaľované mäso, mliečnu vodu a zeleninu, bez chuti a vône. Konzumujete teraz domáce paradajky alebo papriky? Aj vy sa čudujete, čo to predávajú celý rok v supermarketoch? Nedávno mi písal mladý muž, Slovák žijúci v Holandsku. Bol na návšteve rodičov Humennom a zarazila ho cena za kyticu 15 ruží – 50 euro. On si nedávno v Haagu kúpil kyticu 25 ruží za 7 euro. Viete prečo stojí kytica v Humennom 10 krát viac ako v Haagu? Určite nie preto, že v Humennom ľudia zarábajú desaťkrát menej ako v Haagu. Dôvod je jednoduchý – kvety sa do Humenného dovážajú z Holandska. A perlička na záver – Slávo tam stretáva slovenské dievča, ktoré v skleníku pestuje ruže. Slovenka za 7 euro na hodinu pestuje v Haagu ruže, aby si ľudia v Humennom kúpiť kyticu ruží za desaťkrát vyššiu cenu ako ľudia v Holandsku. Premýšľam, či majú v Haagu lepšie slnko, skleníky, pôdu alebo hnojivá a aký význam má vozenie kvetov na vzdialenosť 1000 kilometrov. Nečakajte, že vám politici alebo nadnárodné firmy prinesú prácu. Oni majú svoje vlastné ciele a nám nanajvýš nechajú natierať zhrdzavené plynárenské potrubie v zoštátnenom podniku alebo zaplatiť účty za svoje tunely. Zamestnajme sa navzájom, priatelia, a pošlime do minulosti parazitujúce medzičlánky – obchodné reťazce, zľavomaty a politikov. Už viete kam pôjdete v tomto týždni nakupovať? Poradím vám – zamestnajte Slováka.

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Zostaňte s nami v spojení s newslettrom IPA a vyberte si, o ktoré informácie máte záujem.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

5 dôvodov, prečo sa zúčastniť na ...Konferenciu Výrobný manažment organizujeme s cieľom ...

KTO STOJÍ ZA Očakávajme neočakávané a ...Každý z nás chce porozumieť budúcnosti, ktorá ho čaká ...

Umelá inteligencia, pomocník náš ...Vedeli ste, že švédska pálenica chce využiť ...

Najnovšie články

R2-D2, C-3POPoznáte robotov R2-D2 a C-3PO z kultového filmu ...

Využitie digitálneho dvojčaťa v oblasti ...V dnešnej dobe, kedy sa každý podnik snaží byť čo najviac ...

Život bez cieľa predsa dáva zmyselO ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako o tých, ktorí nevedia ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved