rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ

Podnikatelia, spojte sa!

Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v laboratóriách spoločnosti Fraunhofer IPA v Nemecku, kde som mal možnosť vidieť budúcnosť podnikov a podnikania. Naši kolegovia v Erlangene vtedy vyvíjali formát MP3 a ešte netušili, ako zmenia biznis v oblasti hudby. My sme vyvíjali simulačný program Simple++ (dnes PlantSimulation), 3D skenovanie a modelovanie a netušili sme, ako sa zmení svet projektovania výrobných a logistických systémov.

Okrem našej firmy IPA Slovakia som mal možnosť kráčať časť cesty s mnohými úspešnými podnikateľmi na Slovensku a v Českej republike. Ich firmy dnes zarábajú desiatky miliónov eur a zamestnávajú stovky ľudí. Spomínam na nich často vo svojich článkoch a knihách. Vzájomne sme sa učili, povzbudzovali a spolupracovali. Môj učiteľ, profesor Milan Zelený, mi pred rokmi vnukol myšlienku školy, v ktorej by sa podnikatelia neučili čítaním kníh, ale reálnym podnikaním, neskladali by skúšky u profesorov, ale u zákazníkov a ich vysvedčením by boli skutočné výsledky firmy.

Už niekoľko rokov kráčame po tejto ceste a pribúdajú ďalší. Pri poslednom stretnutí dvojročnej školy mi mnohí majitelia a manažéri firiem hovoria, že chcú prepadnúť a pokračovať ďalej, že sa zmenili k lepšiemu – oni aj ich firmy, že našli inšpirácie, novú energiu, znalosti, inovácie, biznis modely a zmysel svojho podnikania a života. Tieto spätné väzby ma občas privedú do rozpakov, pretože si myslím, že ľudia, ktorí mi ďakujú za pomoc, si vlastne pomohli sami – tým, že sa na chvíľu dokázali zastaviť, premyslieť si veci, citlivo vnímať a vyhodnotiť veci vo svojej firme aj v jej okolí. A našli hlavne odvahu urobiť potrebné rozhodnutia a kroky do budúcnosti.Teším sa z toho, že môžem s týmito ľuďmi zdieľať to, čo som sa vo svojom živote naučil, že si vzájomne otvárame oči a stále objavujeme dôležité veci, o ktorých sme ani nevedeli, že ich nevieme. Stretávame tam ľudí, ktorých by sme ináč nestretli a rozbiehame s nimi spoluprácu a projekty, ktoré by nás predtým vôbec nenapadli. Jeden z posledných absolventov Podnikateľskej univerzity mi napísal toto:

„Ľutujem, že som spravil chybu, pri mojom nástupe na Podnikateľskú univerzitu. Chyba bola v tom, že som mal nastúpiť hneď, ako som vás spoznal a nie až po vyše dvoch rokoch váhania. Ušetril by som si viaceré problémy."

Stretnutie so správnym človekom, ktorý vie to, čo neviem ja a chce to so mnou zdieľať, mi môže ušetriť veľa námahy a peňazí. Podnikanie sa dnes dá dlhodobo robiť iba v sieťach, v ktorých sú dôvera a znalosti.

Žijeme v dobe, keď sa podnikateľské prostredie a podnikateľské modely menia tak rýchlo, že keď napíšete stratégiu vašej firmy, už ju musíte meniť. Preto je lepšie menej písať a viac konať. Pýtajú sa ma niekedy, aká budúcnosť čaká podnikateľov a ja im hovorím, že taká, akú si zaslúžia. Odmenení budú tí, ktorí pochopia nové trendy a prispôsobia sa im. Potrestaní budú tí, ktorí pasívne čakajú ako to dopadne, opakujú staré praktiky a očakávajú lepšie výsledky. Najviac ohrození sú však úspešní, ktorých niekedy pokúša pýcha, sláva a bezstarostnosť – neduhy, ktoré predchádzajú pád.

Pozývam vás na spoločnú cestu. Štartujeme na aprílovom stretnutí piatym ročníkom konferencie Podnikatelia, spojte sa! a pokračujeme v máji v ďalšom ročníku našej Podnikateľskej univerzity.Ak máte záujem, ozvite sa nám, aby sme sa mohli ešte pred vašim vstupom do našej podnikateľskej komunity osobne porozprávať o tom, či je to správne rozhodnutie.

 

S priateľským pozdravom

Ján Košturiak

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Impulzy z nového sveta podnikaniaŽijeme ve světě akcelerující kvalitativní změny. Nejde o ...

Najnovšie články

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Extrovertne? Introvertne?V dnešnom svete riadenia ľudí, riadenia celých ...

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved