rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
SúvisiaceNovinky

Kde strácame čas?

Veľa ľudí hovorí, že nemajú čas a ja sa ich pýtam, kde ho stratili? Čas máme všetci nadelený rovnako – 60 sekúnd v jednej minúte, 60 minút v jednej hodine, a 24 hodín v jednom dni. Ako by sme sa správali, keby nám niekto poslal každý deň na účet 86400 euro s tým, že ich musíme do konca dňa minúť, inak nám prepadnú? Asi by sme sa mnohí veľmi snažili užitočne tieto peniaze investovať, aby sme o ne neprišli. A každý deň nám príde na časový účet 86400 sekúnd, ktoré si nemôžeme uskladniť do zásoby. Ako sa správame k tomuto daru? Hovoríme, že nemáme čas. Máme! Len s nim nesprávne zaobchádzame. Máme čas na modlitbu aj na prácu, na učenie, oddych aj na lásku.

Témy z tohto textu budem osobne preberať na našom seminári Ako sa zbaviť operatívy a mať čas na dôležité veci? Teším sa na vás!Ako ste na tom vy?Zamyslite sa nad sebou:

  • Unikajú vám niekedy dôležité a strategické veci v živote a v práci pre nedostatok času?
  • Cítite sa občas preťažení a pracujete viac ako ste mali naplánované?
  • Máte niekedy pocit premárneného dňa, kedy ste iba reagovali na podnety z okolia a neurobili ste to, čo ste chceli?
  • Ste niekedy obeťou operatívy a hasenia naliehavých problémov?


Poznám workoholikov. Mnohí z nich považujú každú hodinu, ktorú nevenovali práci za plytvanie. A poznám aj leňochov, ktorí majú pocit, že je lepšie "užívať si” ako robiť niečo užitočné. Myslím si, že dôležitá je vyváženosť v čase, ktorý venujeme svojmu fyzickému, emočnému, duchovnému a mentálnemu rozvoju.


 

Dôležité je orientovať sa na oblasti, ktoré nás privedú do cieľa, riešiť dôležité veci, na ktoré máme vplyv a eliminovať ostatné.

Podstatné je aj to, aby sme dokázali potlačiť oblasti, ktoré nám berú energiu – negatívne emócie, reaktivitu, strach. Často strácame čas aj tým, že premýšľame a diskutujeme nad mnohými vecami, namiesto skutočnej akcie.
Snažím si usporiadať tieto veci aj vo svojom živote, niekedy sa mi to darí viac, niekedy menej. Stále viac sa zaoberám tým, ako odstrániť zbytočnú zložitosť a byrokraciu z práce (poznám firmu, ktorá na ceste k dokonalosti vytvorila niekoľko tisíc smerníc a desaťtisíce riadených dokumentov). Poznám aj ľudí, ktorí presedia veľkú časť svojho života na schôdzach, vypisujú formuláre a bojujú medzi sebou. Sú zavalení operatívou a nemajú čas na seba, svojich spolupracovníkov a stratégiu svojho života a podnikania.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Ako dosahovať zdanlivo nedosiahnuteľné ...Ambiciózne výzvy a ciele, ktoré chceme dosiahnuť ...

Podnikatelia, spojte sa!Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...

Fórum praktickej údržby bude v ...V poradí už šiesty ročník konferencie IPA Slovakia ...

USA Study Tour 2017Spojené štáty americké sú krajinou ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved