rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

V zamestnaní diabla

Pred časom sme organizovali konferenciu, na ktorej sa zvykneme zastaviť, posilniť na duši a trochu nabiť novou energiou. Viacerí ľudia mi oznamovali, že by radi prišli, ale nemôžu, lebo nemajú čas. Niektorí prišli iba "na skok”. Dva dni sú vraj strašne veľa. Hovorím o manažéroch a podnikateľoch, ktorí väčšinou nemajú nad sebou ďalšieho šéfa, ktorý by ich zamestnával nezmyselnými vecami. V čom je teda problém, že toľko ľudí sa neustále ponáhľa a tvrdí, že nemajú čas? Viem, že je to ťažké – množstvo podnetov z okolia, na ktoré musíme reagovať. Musíme? A aká je naša reakcia? Často radi sľubujeme veci sebe alebo druhým, pokiaľ máme na ich splnenie týždne alebo mesiace. Keď sa termín blíži, nastupujú priority – niektoré veci presúvame, iné rušíme, niektoré robíme len tak polovičato.

Aká je to sila, čo nás neustále poháňa do ďalších aktivít a neumožňuje nám zastaviť sa? Vonkajšie stimuly nás často oberajú o schopnosť počúvať náš vnútorný hlas. Nájsť si správny a pomalý čas (kairos) na spoznanie svojho vnutorného sveta je dôležitejšie ako rýchly beh medzi udalosťami z okolia (rýchly čas chronos). Vo svojom vnútri objavím dobré návyky aj zlozvyky. Pre tie prvé sa môžeme slobodne rozhodnúť a rozvíjať ich (pracovitosť, trpezlivosť, láskavosť), od zlozvykov a vášní sa môžeme oslobodiť (láska k peniazom, lenivosť, pýcha, túžba po moci a sláve).

Niekedy mám pocit, že neustály tlak na ľudí, aby sa nezastavili a nestíšili, je diabolský plán, ktorý robí z človeka závislého otroka, neschopného porozumieť sebe samému, rozlišovať veci a robiť správne rozhodnutia. Je veľa spôsobov zastavenia sa – meditácie, duchovné cvičenia a obnovy, modlitby, prechádzky a pobyty na tichých miestach, kde môžeme byť chvíľu sami so sebou.

Na našej májovej konferencii hovoril Bernard Mišovič, SJ o tom, aké je dôležité zastavenie sa, ticho a načúvanie: "Ticho je nevyhnutnou podmienkou na to, aby sme dokázali počuť. Starobylé mníšske tradície východu ako aj západu svedčia o dôležitosti ticha. To platilo aj o samotnom Ježišovi Kristovi, ako aj o sv. Pavlovi apoštolovi, či Františkovi Asiskom alebo aj Ignácovi Loyolskom. V dôležitých okamihoch ich života sa utiahli do samoty. Ticho prináša z nášho vnútra na povrch naše starosti, motívy, záujmy. Samozrejme ticho môže vyplaviť na povrch aj naše obavy, zraňujúce skúsenosti, chaotické myšlienky či bremená, ktoré si nosíme z minulosti. Ich jednoduchým "zametením pod koberec” by sme dosiahli možno zdanlivý pokoj avšak s rizikom, že nás budú negatívne ovplyvňovať aj naďalej.

Môžem sa pýtať: Čo zachytáva moju pozornosť? Čo ma nadchýňa? Čo ochromuje moje rozmýšľanie? Čo mi zabraňuje urobiť krok vpred? Čo mi bráni v úprimnom pohľade na realitu? Sú moje obavy opodstatnené, alebo nie? Čo ma motivuje? Dávam príliš veľa dôrazu na názor iných ľudí? Po čom skutočne túžim?…”

Neustále sa náhliť, byť v strese a horúčkovito pracovať je vlastne najvyššia forma lenivosti – je to neschopnosť rozlišovať dôležité a nedôležité veci v našom živote.

Čím skôr sa vymaníme z neustálej činnosti a náhlenia, tým skôr dokážeme oddeliť dôležité veci od nedôležitých, dobré od zlého a nájsť v sebe pokoj a energiu. Tak, ako trpia ľudia chorobou závislosti na drogách, trpia aj nemiernosťou, neustálou aktivitou a reagovaním na vonkajšie podnety. Dobré pramene, z ktorým môžeme čerpať, sú hlboko v našom vnútri. Zakalené pramene, ktoré nás niekedy poháňajú k horúčkovitej aktivite prichádzajú zvonka. Musíme sa rozhodnúť, odkiať budeme čerpať silu pre naše rozhodnutia a život. Myslím si, že v tichu a pokoji nachádzame naše povolanie od Boha a v hluku, neustálom náhlení a nepretržitých aktivitách sme zamestnávaní diablom.

obrázok: Stano Lajda

obrázok: Stano Lajda

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Nezmeškajte dôležité termínyPripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších školení, ...

Podnikateľská univerzitaSedeli sme kedysi s Milanom Zeleným a rozprávali sa o ...

Naberte poznatky – naštartujte ...Už od roku 2001 realizujeme Master štúdium ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství ...Opäť sme pre vás pripravili zaujímavé čítanie ...

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved