rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Trpezlivosť

Genialita nie je nič iné ako väčšia schopnosť byť trpezlivý, povedal Benjamin Franklin. Trpezlivosť je umením znášať nepríjemné veci, vytrvalo venovať svoju energiu práci na dosiahnutí dôležitých cieľov. Všetci úspešní ľudia mali rozvinutú túto cnosť, ktorú Don Bosco charakterizoval takto: „Kto chce účinne pracovať, musí mať v srdci lásku a v práci trpezlivosť." Trpezlivosť nám pomáha prekonávať prekážky, znášať pokorenie alebo hnev. Trpezlivosť nie je pasivita, rezignácia ani kompromis. Je to vnútorný stav dozrievania k zmene a využitia času ktorý máme k našej premene.

Matka trpezlivo učí svoje dieťatko všetko, čo sa kedysi sama naučila od svojej mamy. Mladý hudobník alebo športovec celé roky trpezlivo trénujú, aby raz získali uznanie. Slávny inovátor James Dyson urobil 5126 pokusov, kým vytvoril funkčný odstredivkový vysávač. Fotograf z National Geographic urobí stovky fotografii, kým vznikne jedna, ktorá sa objaví na stránke slávneho časopisu.

Nedávno som videl dielo trpezlivého človeka.Vyše 5 rokov študuje a maľuje kópiu obrazu Posledná večera od Leonarda da Vinci. Freska z kláštora Santa Maria delle Grazie je značne poškodená a tak je táto rekonštrukcia zároveň výskumnou aj umeleckou prácou. Len samotnej maľbe, bez štúdia a analýz, venoval Stano Lajda vyše 1200 hodín. Trpezlivo, centimeter po centimetri objavuje skryté detaily, farby a matematické konštrukcie Leonardovho diela, na ktorom Ježiš hovorí: „Jeden z vás ma zradí." Na obraze ožívajú apoštoli Bartolomej, Jakub, Ondrej, Judáš, Peter, Ján, Tomáš, Jakub starší, Filip, Matúš, Tadeáš a Šimon. Stano Lajda študuje tento obraz vyše 40 rokov, má v počítači vyše 2000 kópii a štúdii, využíva aj detailné skeny vo veľkom zväčšení na internete. Pracuje trpezlivo a s láskou k obrazu, ktorý od detstva nosí vo svojom srdci. Obraz by mal byť v tomto roku hotový. Päť rokov trpezlivej práce – bez sponzorov a maľovania iných obrazov. Teším sa, že Stano Lajda príde rozprávať o svojej práci na našu konferenciu.

Učiteľkami trpezlivosti sú väčšinou mamy a staré mamy. My chlapi sme často netrpezliví, ženieme sa za svojimi cieľmi na rýchlych autách, preklikávame na internete, čítame často iba nadpisy v novinách a knihách. Všetko chceme dosiahnuť akosi rýchlo a bez čakania. Ale práve netrpezlivosť a náhlenie nás pripravuje o to najkrajšie a najdôležitejšie – jasné pochopenie toho, čo hľadáme, kam ideme, vychutnanie si samotnej cesty a ovocia, ktorému iba trpezlivosť daruje chuť zrelosti.

Trpezlivosť nás môže vyliečiť z chorôb a trápenia, ktoré sa musíme naučiť „počúvať". Možno nám hovoria, že by sme sa mali zbaviť niektorých zlozvykov, stabilizovať vzťahy s ľuďmi okolo nás a postaviť náš život na pevných základoch. Lieky od lekárov tieto výstražné signály potlačia, cez trpezlivosť ich však dokážeme prijať a vyliečiť skutočné príčiny našej bolesti. Trpezlivosť je medicína od Boha, ktorá nás dokáže premeniť tak, aby sme momentálne uspokojenie obetovali budúcemu požehnaniu, aby sme premohli výbuchy hnevu a nenávisti a odovzdali sa láske, ktorá je trpezlivá, dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží (1 Kor 13,1-13).

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Impulzy z nového sveta podnikaniaŽijeme ve světě akcelerující kvalitativní změny. Nejde o ...

Podnikatelia, spojte sa!Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v ...

Najnovšie články

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Ako dosahovať zdanlivo nedosiahnuteľné ...Ambiciózne výzvy a ciele, ktoré chceme dosiahnuť ...

Extrovertne? Introvertne?V dnešnom svete riadenia ľudí, riadenia celých ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved