rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Ticho a duša

Na lyžiarskom svahu hučí hlasná hudba, v bufete rádio a v niektorých hoteloch sa aj na záchode cítite ako v koncertnej sále. Mám rád hudbu, ale nie z každého rohu. V rádiu alebo v televízii hudbu prehlušujú aj hysterické reklamné výkriky.  Okrem reklamy počuť v médiách aj nenávistné výkriky politikov. Koľko kriku, hluku a hnevu je okolo nás. Nejde však iba o krik, ale aj o množstvo vonkajších podnetov, ktoré na nás vplývajú a hovoria nám – pozeraj sa na druhých, porovnávaj sa s nimi, mal by si, musíš, urob toto, ponáhľaj sa, bež, nezastavuj sa... Joe Egerton vo svojom článku, ktorý nazval List Aristotela premiérovi, píše: „Čo je tým skutkom vyvolávajúcom krízu? Tvrdím, že je to činnosť bezmedzného vyhľadávania a nadobúdania stále viac."

Existuje nejaké riešenie tohto začarovaného kruhu rastu, spotreby, výroby a ničenia ľudských životov? Áno, je to liečenie príčiny a nie následkov. Ak je príčinou nemoc zvaná pleonexia (kto vie, či ju lekári už majú vo svojom zozname diagnóz), tak treba najskôr liečiť ju. A môžeme začať od seba. Môže byť človek šťastný, aj keď nemá stále viac? Môže byť šťastný, aj keď má menej? Mnohí mi dajú za pravdu, že je lepšie mať viac lásky ako peňazí, viac času na seba a blízkych ako na hromadenie majetku, viac dobrých ľudí okolo seba ako drahú dovolenku, kde animátori vypĺňajú prázdnotu. Tak prečo neustále chceme viac, viac a viac? Prečo hromadíme veci, ktoré sú nám nanič a majetok, ktorý si aj tak so sebou nezoberieme na druhý svet. Ktosi raz povedal, že na druhý svet si budeme môcť so sebou zobrať len to, čoho sme sa na tomto svete dokázali vzdať (preliečení alkoholici sa teraz možno spokojne usmievajú).

Nie v kriku okolitého sveta, ale vo svojej duši, v našom hlbokom vnútri nájdeme dôležité odpovede o tom, čo je zmyslom nášho snaženia, aký je náš skutočný potenciál, dokážeme sa pokojne pozrieť na naše chyby a získame tak radosť a pokoj. Nie nadarmo sa hovorí chorým ľuďom, že chodia ako bez duše. Žijú len tak na povrchu, bez hlbšieho zmyslu, v prázdnote. Anselm Grün hovorí, že cestu do svojej duše nachádza v mlčaní, kedy si uvedomuje slová žalmistu (Žl, 62,2): „Len v Bohu sa stíši moja duša." Je zaujímavé, že s pribúdajúcim vekom stárne telo človeka a klesá naša výkonnosť. Zároveň však získavame viac času na seba, ticho a chrám svojej duše. Fyzické, vonkajšie a materiálne stráca postupne svoj význam v našom živote a rastie duchovné a vnútorné v nás. Kierkegaard píše: „Kúp svoju dušu v mlčaní!" Aj spisovateľ Herman Mellvile hovorí o tom, že „jeden a jediný Boží hlas je mlčanie" a mních Thomas Faverel Merton dodáva: „Duša sa mi zjavuje v mlčaní...Svet ľudí zabudol na radosť mlčania, na pokoj osamelosti, hoci sú do istej miery nevyhnutné, ak má človek naplno žiť. Človek nemôže byť dlho šťastný, ak nie je v kontakte s prameňmi duchovného života, ktoré sú skryté v hlbinách jeho vlastnej duše. Ak je človek neustále vyháňaný zo svojho domu a nemôže vstúpiť do svojej duchovnej samoty, prestáva byť skutočným človekom." Prajem vám všetkým aby ste našli krásne ticho Veľkonočných aj všedných dní.

Zvykli sme si na neustály ruch okolo nás. Akoby sme sa niekedy báli ticha a samoty. Ticho je však jediný spôsob, aby sme sa stretli sami so sebou, aby sme našli svoje pramene života, ktoré nás uzdravia z neustáleho náhlenia a nemiernosti. Môj priateľ, Juraj Jordán Dovala, hovorí: „Naučme sa byť ticho, šetrime slovami, tichom sa počúva Boh." Viac o tichu bude Juraj hovoriť na našej konferencii v máji

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Impulzy z nového sveta podnikaniaŽijeme ve světě akcelerující kvalitativní změny. Nejde o ...

Najnovšie články

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Extrovertne? Introvertne?V dnešnom svete riadenia ľudí, riadenia celých ...

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved