rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Stíšme sa a radujme sa!

Stretávam veľa rozvášnených a nahnevaných ľudí. Nezastavia ich ani Dušičky alebo Advent. Cítia sa ukrivdení a hádajú sa. On o mne povedal to alebo ono. Oni mi ublížili. Ako môže byť tento svet taký zlý? Prečo mi všetci tak ubližujú? Pozrite, koľko je okolo nás zla! Čo na to povedať? Iba jedno – buďte ticho a radujte sa! Všetko to, čo sa okolo nás odohráva je jedno obrovské a neopakovateľné divadlo, ktoré má jedného veľkého Režiséra. A my hráme rôzne postavičky – dobré aj zlé. Poznáte tie situácie, keď o vás rozprávajú rôzne veci ľudia, ktorí vás vôbec nepoznajú? Čo sa s tým dá robiť? Nič. K životu patria dobré aj zlé veci. Snažme sa usilovne robiť tie dobré a pokorne prijímať zlé.

Akosi sme si zvykli očakávať od života iba to dobré. Politici rozprávajú o neustálom raste, firmy plánujú zisky a ľudia sa chcú mať stále lepšie. Zlé veci nechceme mať vo svojom živote. Ale bez nich by sme nemali ani veci dobré. Veď by sme dobro a radosť nevedeli ani odlíšiť. Radi si berieme zo života len to príjemné a pekné a neradi riešime svoje zlyhania, pády, smutné a tragické veci. Bez plaču by sme nevedeli, čo je smiech, bez trápenia by sme nepoznali šťastie. Áno, rany môžu byť niekedy aj nad naše sily. Jaro Křivohlavý k tomu píše: Potom už nejde o boj rovného s rovným, ale o nerovný boj. Čo potom? Ostáva jediné – prijatie.

Často si kladieme otázky: Prečo? Prečo práve ja? Prečo to všetko Boh dopustí? Myslím si, že jediné, čo treba urobiť je vo vetách ruského starca Silvána, ktorý povedal: Ako môžeš vediet, že žiješ podľa Božej vôle? Poznáš to takto: Ak sa niečím znepokojuješ, znamená to, že nie si dokonalo odovzdaný do vôle Božej, aj napriek tomu, že si myslíš, že Božiu vôľu žiješ. Kto žije v súlade s vôľou Hospodinovou, ničím sa neznepokojuje. Ak niečo potrebuje, prenechá to, vrátane seba samého, Hospodinovi. Vloží to do Jeho rúk. Ak nedostane, čo potrebuje, zostane pokojný, ako by to dostal. Nemá strach, nech sa deje čokoľvek, lebo vie, že je to vôľa Božia.

Byť v pokoji a v tichu nám môže pomôcť lepšie pochopiť a akceptovať veci, ktoré nám život prináša. Trápenie a neúspechy nás môžu naučiť prekonať svoju pýchu a sebastrednosť, uvedomiť si, že človek sám a bez Boha nedokáže nič. Hľadajme ticho a v tichu sa nechajme presvietiť láskou. Toto Božie ožarovanie sa volá kontemplácia.

Naučme sa prijať samého seba a radovať sa z talentu, ktorý sme dostali. Tešiť sa môžeme aj z úspechov druhých ľudí tak, ako sa tešíme z úspechov vlastných detí. Pomáhajme kolegom a priateľom rozvinúť to najlepšie, čo v nich je. Neobviňujme iných za svoje trápenia, chyby hľadajme na sebe a dobré veci na druhých. Nesnažme sa zneužiť slabosť obchodných partnerov a svoju momentálnu výhodu vo svoj prospech. Neprivlastňujme si viac, ako nám patrí a urobme každý deň niečo dobré. Aspoň maličkosť.

Stíšme sa a radujme sa. Sú tu Vianoce. Poseďme si s priateľmi,  prejdime na vianočné trhy alebo do lesa. Zapáľme si ďalšiu adventnú sviečku. Tešme sa z dobrých vecí, ktoré dostávame každý deň a prijímajme veci, ktoré sa nám zdajú zlé. Možno ich v perspektíve času budeme vidieť inak – ako dôležité signály, k zmene nášho spôsobu života. Nech „nekonečné volania"" z televíznych reklám nahradí nekonečná láska a miesto „neuveriteľných prekvapení a darčekov" nech zaujme Svätá Mária, Jozef a narodený Ježiš. 

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Ako dosahovať zdanlivo nedosiahnuteľné ...Ambiciózne výzvy a ciele, ktoré chceme dosiahnuť ...

Podnikatelia, spojte sa!Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...

Fórum praktickej údržby bude v ...V poradí už šiesty ročník konferencie IPA Slovakia ...

USA Study Tour 2017Spojené štáty americké sú krajinou ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved