rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Potom...

Veľa ľudí žije vo svete "potom”. Od ôsmej do štvrtej to nejako pretrpia v práci a potom môžu byť so svojou rodinou, celé mesiace chodia do práce a potom pôjdu na dovolenku, kde si to všetko vynahradia. Celý život tvrdo pracujú a šetria a potom si na dôchodku budú žiť tak ako si predstavovali. Prvé, čo je na tom zlé, je protiklad, do ktorého niekedy staviame našu prácu a život. Práca je nutné zlo na zarábanie peňazí, ktoré "potom” môžeme minúť na príjemnejšie veci. Druhou chybou, podľa mňa, je, že rodinu, dovolenku a dôchodok máme až "potom,” keď budeme mať čas a peniaze. Je to podobné, ako človek, ktorý sa chcel zbaviť svojho tieňa a utekal pred ním tak dlho, až padol od vyčerpania a zomrel.

Nedávno som čítal iný príbeh. Manažér veľkej firmy pozoroval raz v malej dedinke rybára, ktorý ráno vytiahol úlovok z mora a išiel za svojou rodinou. Dali sa do reči a rybár mu rozprával, že ráno nachytá pár rýb, potom sa hrá so svojimi deťmi, popoludní má siestu so svojou ženou, večer si zahrajú, zaspievajú a dajú si pohár vína s priateľmi. Manažér sa rozhodol, že mu pomôže zlepšiť tento "neproduktívny” život a začal mu radiť ako by mohol nachytať viac rýb, kúpiť si väčšiu loď, zamestnať ďalších rybárov, vybudovať si ďalšie firmy na spracovanie a konzervovanie rýb a riadiť tento koncern z veľkého mesta. "A ako dlho by to celé trvalo?” spýtal sa rybár. "Možno 20 alebo 25 rokov,” hovorí mu manažér. "Ale potom by si mohol všetko predať na burze a bol by si veľmi bohatý.” "A čo by som z toho mal?” pýta sa rybár." Mohol by si sa z veľkého mesta presťahovať do malej dedinky, chytať si ryby len tak pre zábavu, hrať sa s deťmi, mať popoludní siestu so svojou ženou a večer si dať pohár vína s priateľmi a zaspievať si.” hovorí mu manažér s titulom MBA.

Neviem, kto vymyslel, že by mali ľudia pracovať práve osem hodín denne v budove, ktorá je na to určená. Ja som v posledných týždňoch pracoval doma v záhrade a zároveň som si liečil polámané kosti. Oddýchol som si a urobil som oveľa viac ako keby som chodil do práce. Odovzdal som rukopis knihy Povolanie do vydavateľstva KNA, pripravil som štyri nové kurzy, spracoval som učebné plány a materiály pre OMS univerzitu, spracoval som rešerše kníh a článkov o inováciách, ktoré som dlho plánoval a odsúval so slovom – potom...

Nie potom, ale teraz žijeme náš život. Nás, menej chápavých, možno treba zhodiť z bicykla, aby sme sa zastavili a sadli si na záhradu. Urobte si dovolenku každý mesiac, choďte na dôchodok 4 krát do roka a užite si ho. Zrušte rozpor medzi vašim životom a prácou. Kedy? Urobte to teraz, nie potom...

Starí Gréci mali dvoch bohov. Volali sa Chronos a Kairos. Ten prvý je zobrazovaný ako mocný zúrivec, ktorý zabíja svoje deti, tak ako nezadržateľne plynúci čas ničí to, čo v ňom kedysi vzniklo, aby mohlo prísť na svet niečo nové. Kairos (Chronov vnuk) má vzhľad mladíka s holou hlavou, na čele s hustou šticou vlasov. Hovorí sa, že príležitosť treba chytiť na pačesy. Chronos symbolizuje neustály pohyb všetkých telies vo vesmíre a rovnomerné plynutie času. Kairos je ponorenie sa do prítomného okamihu, čas rozpoznania jedinečnej príležitosti, čas dôležitých rozhodnutí, ale aj čas vychutnania si neopakovateľnej chvíle života.

Ľahko sa ti to píše ale nie je jednoduché mať prácu, ktorá ťa baví, pracovať občas doma alebo si urobiť len tak voľno, keď sa ti žiada, hovoria mi niekedy ľudia. Majú pravdu. Keď sa ich pýtam, kedy to chcú zmeniť, tak mi odpovedia, že potom. Aj o týchto témach budeme diskutovať v utorok v ŽilineViem, že to nie je jednoduché, ale odkladanie na "potom” nie je riešením. Život je teraz. "Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené." (Luk 11:9).

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Impulzy z nového sveta podnikaniaŽijeme ve světě akcelerující kvalitativní změny. Nejde o ...

Najnovšie články

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Extrovertne? Introvertne?V dnešnom svete riadenia ľudí, riadenia celých ...

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved