rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Pomalosť

Všade sa zdôrazňuje, že dnes víťazia rýchlosť a flexibilita. Všetko musí prebiehať veľmi rýchlo a zamestnanie dostanú iba mladí, ktorí dokážu túto rýchlosť vydržať. Pomalosť je nevýhoda. Nikto nezamestná pomalých ľudí, ktorí všetkých iba zdržujú a znervózňujú. Na ceste nám prekážajú pomalé autá a v obchode pomalé predavačky. Na starých ľuďoch mnohých rozčuľuje ich pomalosť. Keď som býval u rodičov a chodil som behávať do lesa, mama ma niekedy vyprevádzala slovami: "A ponáhľaj sa, aby si stihol večeru.” Musel som teda bežať rýchlo :) Kam sa všetci tak ponáhľame? Spomínam si na Taliana, ktorý si z Žiline otvoril pizzeriu a nechápal nahnevaných zákazníkov, ktorý chceli všetko rýchlo – objednať, upiecť, priniesť, zjesť a bežať ďalej. 

Nedávno napísal synovec Miško Gregor o mojich rodičoch toto: "Včera večer som sa na chvíľu zastavil u starých rodičov. Akousi náhodou som prišiel práve vo chvíli, keď večerali. Mal som pocit, akoby som vošiel doprostred akejsi tajomnej bohoslužby. Mala svoj vlastný rítus aj obsah. Starí rodičia sedeli v pokoji a hoci z vedľajšej miestnosti znel televízor (ten divý netvor!!! :D), bola tam paradoxne atmosféra ticha. Na stole bola miska s chlebom, a pri nej na drevenom dienku zopár už odkrojených krajcov, natretých maslom a s kúskami salámy. Rozkrojená cibuľa. Kúsok paradajky. Dve šálky čerstvo uvareného čaju, z ktorých ešte stúpala para (no dobre, dajme tomu, že čaj som si domyslel). Slabučké tikanie kukučkových hodín na stene. Pokoj. Toto je kultúra stolovania. Úcta jedného človeka k druhému. Aj k samému sebe. A napokon aj k jedlu, ktoré sme dostali od Boha v ten deň. Tak sa má jesť! Pokojne, sústo za sústom...”

Toľko Miško o tom, ako pomaly a krásne stolujú moji rodičia. Pomalosť patrí k životu. Pomalé boli moje deti, keď som ich vodil do škôlky. Snívať a hrať sa nedá v náhlivosti. Aj starí ľudia stratili rýchlosť a neponáhľajú sa.

Daniel Pastirčák píše: "Staré civilizácie mali starobu v úcte jednoducho preto, že sa na človeka nedívali ako na biologický stroj. Videli v ňom duchovnú bytosť na ceste k večnosti. Tušili, že starí ľudia majú možnosť nahliadnuť do vecí, ktoré sú nám v iných obdobiach života nedostupné.”

Predstavujem si niekedy pomalú firmu, v ktorej pracujú iba seniori. Usmievajú sa, nikam sa neponáhľajú a všetko robia veľmi pomaly. Prinášajú zákazníkom tovar, ponúkajú čaj a občerstvenie. Všade dýcha pokoj a pomalosť je nákazlivá. Spomalia sa aj zákazníci, zrazu sa cítia ako v sanatóriu, kde je hlavnou terapiu pomalosť. Pomaly sa varí (slow food) a pomaly sa konzumuje. Ľudia sa pozerajú na seba a vychutnávajú si čas, ktorý akoby sa zastavil. Všetko trvá strašne dlho, ale nikto sa nikam neponáhľa. Ten podnik sa volá Kairos a je vypredaný. Všetci ľudia z unáhlenej ulice sa objednávajú do poradovníka, ktorý pomaly a postupne vybavuje deväťdesiatpäťročná pani.

V Biblii sa píše: "Vedzte, bratia moji milovaní: každý človek má byť rýchly, keď treba počúvať, ale pomalý do reči a pomalý do hnevu” (Jak 1:19). Je krásne pomaly kráčať a obdivovať okolitú prírodu, pomaly jesť a vychutnávať si dobré jedlo s blízkym človekom, ovoniavať dobré víno a prevaľovať ho na jazyku. Spomalenie starých ľudí potláča do úzadia ich fyzickú stránku života a posilňuje ich duchovnosť. Akoby takto prebiehala postupná príprava na opustenie fyzického tela a presídlenie duše tam, kde plynie všetko pomaly a čas je meraný hodinami večnosti.  Anselm Grün hovorí: „Čas modlitby alebo Bohoslužby od nepamäti slúži spomaleniu nášho života. Nielen v starobe, ale aj v hektickosti života, by sme si preto mali dopriať ostrovčeky spomalenia."

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Nezmeškajte dôležité termínyPripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších školení, ...

Podnikateľská univerzitaSedeli sme kedysi s Milanom Zeleným a rozprávali sa o ...

Naberte poznatky – naštartujte ...Už od roku 2001 realizujeme Master štúdium ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství ...Opäť sme pre vás pripravili zaujímavé čítanie ...

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved