rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Palica

Otec mi dal palicu. Nie hociakú, ale krásne ohnutú, so špicou a s odznakom, aké sa kedysi predávali na pútiach. Dával mi ju s určitým pátosom, ako keď kráľ dáva princovi žezlo alebo majster učňovi výučný list. Tú palicu dostal môj otec od Martina Košturiaka od Koštúrov, brata môjho starého otca Ondreja. S Martinovým vnukom Martinom bývame kúsok od seba, jazdíme po horách na bicykloch a pomáhame si. Keď máme nejaký problém príde so svojou Hankou k nám a už to stačí – človek vie, že má niekoho blízkeho pri sebe. Kedysi mi doviezli plné auto dreva a kým som sa vrátil z ciest, Martin s bratrancami a susedmi ho porezali aj porúbali. Mám ho ako brata. Držím v ruke palicu, o ktorú sa pri chôdzi opieral môj otec a som v rozpakoch. Ja už končím, choď ďalej – niečo v tomto duchu mi povedal otec, keď mi ju daroval. Môj otec nekončí, v 78 rokoch ešte chodí do práce, ale pochopil som, čo mi chcel povedať. Nielen palicou, ale aj svojim životom.

Pozerám sa na ohnutú palicu a obdivujem zručnosť starého Martina, ktorý v osade u Koštúrov dokázal ohnúť drevo možno lepšie ako vo fabrike TON. Sused Jožko, ktorý si pamätá život u Koštúrov, mi povedal detaily. Martin si našiel pekný kus dreva, dal do kotla variť vodu a drevo v ňom postupne ohýbal s pomocou drôtu. Každých pár minút pritiahol drôt a ohol palicu. Keď bola ohnutá, tak ju postupne a pomaly uvoľňoval aby ohyb nepraskol. Potom odrezal zvyšný kus dreva a bola palica. Pracoval trpezlivo, tak ako sa žilo na kopci u Koštúrov.

Na palici je odznak. Oči mi už neslúžia ako kedysi a tak mi moja mladá žena prečítala jeho obsah – Svatý Hostýn. Až ma zamrazilo. Ako Martin vedel, že mi raz dá môj otec palicu so značkou Svatého Hostýna, pod ktorým sme dávno v kostole mali tajnú svadbu s mojou Milenou?

A tak mám palicu. Vyrobil ju Martin Košturiak, ktorého som nikdy nestretol a v ruke ju stískal môj otec. Cítil som, že ju má rád a keď mi ju dával, akoby hovoril – dávaj na ňu pozor. Budem. Aj na seba a na to, aby sme spolu kráčali ďalej. Smejú sa mi niekedy z mojich topánok. Darovala mi ich svokra po svokrovi Květoslavovi z Moravy. Majú už okolo 10 rokov. Nevyzerajú podľa najnovších trendov, ale mám pocit, že kráčame spolu. Aj keď v topánkach, ktoré niekedy vzbudzujú úsmev.

Občas vidím mladého človeka, ktorému nie je rady. Necháva po sebe neporiadok, bolesť a zlo. Ale ťažko je ho súdiť, keď mu nikto nedal palicu. Nemá sa o čo oprieť a kýve sa ako vetvička vo vetre. Zišla by sa mu veru palica – najskôr na vlastný chrbát a neskôr na to, aby sa podoprel a kráčal. Dnes ale nemôžete biť mladého človeka palicou, mohol by vás dať na súd. A nemali by ste mu ani žiadnu palicu podstrkovať, veď máme slobodu a dieťa dnes na vás môže podať aj žalobu. A niekedy sa mi zdá, že viac deti vyťahuje palice na svojich rodičov a učiteľov, ako oni na nich. Mnohí chcú byť sami sebou – egoistickí a bezohľadní. Sú precitlivelí, rozhádže ich vybitý kredit na mobile alebo pokazený notebook, kedysi ich vyliečila práca, dnes hľadajú riešenia v ezoterických knihách, u psychológov, psychiatrov alebo v drogách. Veľa rozprávajú o tom, ako im druhí krivdia, ale väčšinou ubližujú oni – často svojim najbližším.

Zostaňme však pri palici, ktorá netrestá, ale vedie, nezastrašuje, ale poskytuje ochranu a pomoc. Potrebujeme ju a nielen v starobe, keď už nevládzeme ísť. Stávajú sa nám veci v živote, ktoré nás nepríjemne prekvapia, nasleduje trápenie a beznádej. Potrebujeme sa zastaviť, oprieť, oddýchnuť si a pochopiť, že je to iba križovatka, ktorá nás vedie na ďalšiu cestu života – zaujímavú a krásnu. Kráčame občas  v topánkach svojich otcov a podopierame sa palicou, ktorú nám dali. A raz tak pôjdu aj naše deti a vnuci, lebo vždy to tak bolo. Otcovia dávali svojim synom palice. Nemali čarovné účinky ani nemuseli byť umeleckými dielami. Prepájali s koreňmi a hodnotami minulých čias, pomáhali na nerovnej ceste, pri únave a pádoch. Oteckovia, chystáte palice pre svojich synčekov? 

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Nezmeškajte dôležité termínyPripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších školení, ...

Podnikateľská univerzitaSedeli sme kedysi s Milanom Zeleným a rozprávali sa o ...

Naberte poznatky – naštartujte ...Už od roku 2001 realizujeme Master štúdium ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství ...Opäť sme pre vás pripravili zaujímavé čítanie ...

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved