rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Figúrky

V médiách sa opakujú stále dookola rovnaké témy – prezidentove veselé príbehy, smutné príbehy vlády (je úplne jedno, kto jej šéfuje) alebo bezvýznamné historky o "celebritách.” Novinári nastrkujú mikrofóny pred ministrov, ktorí väčšinou nepovedia vôbec nič alebo úplný nezmysel. Regionálne figúrky sa vystrkujú pred kamery, keď sa napríklad vráti známy športovec. A ľudia to potom všetko komentujú v rôznych blogoch na internete. Diskusia pod blogmi je často vyjadrením hlbokej frustrácie ľudí, ktorí si pod rôznymi prezývkami navzájom nadávajú.  Koľko času takto ľudia míňajú na niečo, čo vôbec nestojí za reč? Veď kto si za pár rokov spomenie na nejakého ministra alebo premiéra? Sú to väčšinou figúrky, režírované sponzormi z pozadia. Myslia si, že sú dôležití ale nie sú. Možno, že majú pocit, že rozumejú veciam, o ktorých rozprávajú. Nerozumejú! 

Sú to iba smiešne figúrky. Keby sme do nich trochu strčili, tak popadajú ako ich komunistickí predchodcovia. Myslieť si, že dokážu niečo vyriešiť pre ľudí v tejto krajine je obrovský omyl. Vo svojich funkciách majú úplne iné ciele a záujmy. Venovať im akúkoľvek pozornosť je strata času. Treba ich sledovať len preto, aby veľa nekradli a neškodili.

Skutočné osobnosti žijú často vedľa nás a vedia oveľa viac dôležitých vecí pre život, ako nafintené figúrky, ktoré nám každý deň servírujú svoje hlúposti v médiách. Moji bratranci Jožko, Martin, Petrovia a Palo vedia urobiť viac užitočných vecí pre život, ako celý vládny kabinet – urobiť dobrú klobásku, vypestovať zdravú zeleninu, postaviť dom, opraviť auto alebo bicykel, vychovať prepelice, zabiť prasa alebo barana, vyrobiť nábytok alebo lis na jablká. Každá z našich žien urobí za deň oveľa viac úžitku, ako náš premiér a prezident so svojimi poradcami dokopy. A majú aj viac zdravého rozumu, s ktorým riadia svoje rodiny ako ostrovy pokoja v tejto zdivočenej krajine. Kto má lepšie schopnosti? Politik, ktorému nestačí niekoľko tisíc euro mesačne, alebo naši rodičia, ktorí z pár stoviek dôchodku, platia drahé poplatky a kupujú darčeky všetkým svojim deťom a vnúčatám?

Obyčajní ľudia v každej dedine majú viac rozumu, morálky a schopností pre slušný život ako „tí hore."  Ako zmeniť tento stav, keď nám vládnu ľudia bez vízie, veľkého ducha, vzdelania a morálky? Je to jednoduché. Zoberme svoj život do vlastných rúk. Zorganizujme si svoje veci sami – podnikajme, pomáhajme si, spolupracujme v regióne, kde žijeme. Zo zázemia svojich rodín, vytvorme väčšie spoločenstvá, do ktorých nám politici nedokážu preniknúť.

Ľudia v Turecku a v Brazílii ukázali, že majú viac rozumu a zodpovednosti ako politici, ktorí im vládnu. Papaláši z EU organizujú summity, hostiny a tárajú nezmysly. Človek premýšľa, ako sa môžu ľudia až tak odtrhnúť od reality. To sa nepodarilo ani senilnému politbyru Sovietskych komunistov. Slovenské a české figúrky si vytvorili vlastné ostrovy korupcie a bezprávia. Nechajme ich. Už začínajú vyťahovať zbrane proti sebe – tajné správy, udania a vedrá špiny, v ktorej sa raz utopia.

Budujme a prepájajme naše ostrovčeky do väčších kontinentov – nech nás spájajú princípy slušnosti, lásky a spolupráce. Tak ako si nechceme vpustiť do svojho vnútra a rodín zlo, nevpustíme do našich spoločenstiev ani zločincov. Budeme nezávislí od „súdruhov hore" a oni budú závislí od nás. Predstavte si, že by začali štrajkovať podnikatelia a živnostníci. Štátu by chýbali dane, odvody a pracovné miesta, štátni úradníci by nemali na výplaty. A predstavte si, že by začali štrajkovať figúrky – politici. Asi by sme si to vôbec nevšimli. Ale možno predsa – v krajine by bol pokoj a zo štátnej kasy by prestali miznúť peniaze. Postavme figúrky mimo hry. Sme na ťahu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Ako dosahovať zdanlivo nedosiahnuteľné ...Ambiciózne výzvy a ciele, ktoré chceme dosiahnuť ...

Podnikatelia, spojte sa!Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...

Fórum praktickej údržby bude v ...V poradí už šiesty ročník konferencie IPA Slovakia ...

USA Study Tour 2017Spojené štáty americké sú krajinou ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved