rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Chudáci manažéri

Plánujú ciele, bežia, plnia a kontrolujú, nikdy sa nezastavia. Akoby sa za behu modlili: "Informačný systém, ktorý si nad nami, pomôž nám splniť naše ciele, ktorých máme stále viac a viac a už strácame prehľad, ktorý z nich je dôležitejší.”

Manažéri, ale aj bežní pracovníci, mi niekedy pripomínajú bežcov cez prekážky, na ktorých z neba padá ľadovec a udierajú blesky. V pondelok kontrola cieľov a ciele na ďalší týždeň, v utorok kontrola projektov, neskôr mesačné úlohy a strategické ciele, katalógy opatrení, osobné ciele a ich plnenie, audity, analýzy, čísla, ktoré nesedia a nové úlohy a ciele, aby čísla sedeli...

Pozerám sa do informačného systému a nachádzam v ňom rôzne úlohy. Požadované akcie sú definované slovesami typu – pripraviť, napísať, dokončiť, skompletizovať, aktualizovať, zjednotiť, rozbehnúť, opraviť a pod.

Rozmýšľam nad tým, či mi nechýba podobný systém aj doma. Mohli by v ňom byť napríklad akcie typu – umyť, uvariť, zjesť, pokosiť, vyčistiť, upratať, opraviť, prečítať a spať.

V knihe prísloví sa píše, že cesta leňocha je zarastená tŕním. Kateřina Lachmanová vo svojej knihe Dvojí tvář lenosti, k tomu dodáva: "Ak je niekoho cesta zarastená tŕním, vypovedá to o tom, že dotyčný ju zrejme málo čistí alebo ju málo používa: nech je to tak alebo onak, pre jej zanedbanosť sa nedá použiť. Musí však ísť o dlhodobejšie zanedbanie, pretože také tŕnie nevyrastie cez noc. Stručne povedané, leňoch si tak dlho zjednodušuje život, až si ho skomplikuje.”

Mnohé podniky mi pripomínajú husté kríky s tŕním, na ktorých visia powerpointy, excelovské tabuľky a katalógy opatrení, ktoré popisujú ako tŕnie vyrástlo a ako by sa malo odstrániť. Kríky však rastú ďalej a tabuľky na nich pribúdajú.

Stáva sa mi, keď sa vo firmách bavíme o cieľoch, že manažéri vyťahujú notebooky a hľadajú v nich príslušné tabuľky. Predstavujem si kňaza v kostole, ktorý takto hľadá Desatoro alebo sedem hlavných hriechov, na ktoré si nevie spomenúť. Nemám nič proti informačným systémom, sledovaniu procesov, zberu a vyhodnocovaniu presných údajov a abnormalít. Nemám nič ani proti plánovaniu cieľov a akčným plánom. Kladiem si iba otázku, či naše tabuľky a popisy nenahrádzajú akcie, či nám ich spisovanie a kontroly nezaberajú viac času ako „vysúkanie si rukávov a vytrhanie tŕnia."

Dôležité veci, by sme mali mať vo svojom srdci. Ak si ich píšeme do tabuliek, tak sme na ne asi pozabudli. A ak si píšeme do tabuliek veľké množstvo vecí, na ktoré by sme mohli zabudnúť, tak možno ani nestoja za to, aby sme sa nimi zaoberali. Sme možno príliš zakliesnení v hustom kroví, v záplave riadkov a stĺpcov tabuliek. Nevidíme už ani nebo nad nami, kde je napísané – nech všetky moje úmysly, činy a skutky smerujú na službu a chválu Pána...

Môj švagor natočil film o bezdomovcovi, ktorý sedí celý deň na hlavnej žilinskej ulici a predáva časopis. Tento človek pozoruje ľudí, ktorí okolo neho prechádzajú, mnohé tváre už pozná a vie, kedy sa objavia. Tento človek sa naučil tešiť z neba nad hlavou, z ľudí, ktorí okolo neho chodia, aj z toho, že už má večer kam zložiť svoju hlavu. Tento človek najviac ľutuje náhliacich sa manažérov, ktorí bežia z jedného dôležitého jednania na druhé, ktorí aj raňajky, obedy a večere majú „pracovné", aby nestrácali drahocenný čas. A pritom možno strácajú tak veľa. 

Chcete odoberať newsletter IPA Slovakia?

Stačí, ak vyplníte vašu e-mailovú adresu.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Nezmeškajte dôležité termínyPripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších školení, ...

Podnikateľská univerzitaSedeli sme kedysi s Milanom Zeleným a rozprávali sa o ...

Naberte poznatky – naštartujte ...Už od roku 2001 realizujeme Master štúdium ...

Najnovšie články

Časopis Průmyslové inženýrství ...Opäť sme pre vás pripravili zaujímavé čítanie ...

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...
Klasická verzia webu
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved