rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Blázni medzi nami

Poznám veľa bláznov. Dvaja napríklad založili svoje výrobné firmy v ruinách poľnohospodárskych družstiev a za 20 rokov si plnia svoj sen – ich firmy patria k svetovej špičke. Jedna v oblasti zdravotnej techniky, druhá v oblasti osvetlenia. A mohol by som pokračovať ďalšími ľuďmi, ktorí našli svoje poslanie na tomto svete a vášnivo sa mu venujú. Gestikulujú, hlasno obhajujú svoje projekty, nič ich nezastaví. Chcú pomáhať, vytvoriť niečo, čo si druhí ani nevedia predstaviť, túžia zmeniť tento svet. Ani posmech, ani polená pod nohami, v hádzaní, ktorých sme na Slovensku dosiahli svetové majstrovstvo. Jednoducho blázni. Na druhej strane stoja tí seriózni a krútia nad počínaním bláznov nechápavo hlavou. Bez akejkoľvek emócie a vášne posudzujú ich "nerozumné správanie.”

Ľudia v Assisi okolo roku 1200 mali za blázna žobráka, ktorý sa vzdal svojho bohatstva a vtáčiky nazýval svojimi bratmi a sestrami. Volal sa František. A mohli by sme spomínať desiatky svätých, ktorí svojou horlivosťou a "neštandardným” správaním vzbudzovali negatívne reakcie vo svojom okolí. Našťastie nemali vtedy psychiatrické oddelenia, psychofarmaká a psychiatrov s hrubou knihou diagnóz. Tam by ich správanie možno štandardizovali a my by sme dnes o ich skutkoch nečítali v knihách.

Poznám pani, ktorá je hyperaktívna a pokúša sa riešiť mnohé problémy, o ktoré by sa vôbec starať nemusela. Cestou z obchodu rozdáva deťom sladkosti, píše listy, chodí za ľuďmi. Chce pomáhať a upozorňuje na veci, ktoré považuje za naspravodlivé a zlé. Pokúšajú sa ju strčiť na psychiatriu a utlmiť "liekmi.” Keby namiesto rozdávania vecí kradla, bolo by to možno dnes normálnejšie. Keby sa starala iba o seba, ako ostatní, bolo by to štandardnejšie, ako keď chce pomáhať. Veď iba blázni dnes riešia veci, ktoré ich nepália. Nie som lekár, ale niekedy sa pýtam, akým právom psychiatri rozhodujú o tom, čo je normálne a čo nenormálne? Aj mnohí z nich užívajú "lieky” na dobrú alebo zlú náladu a sami by potrebovali pomoc.

Mike Adams, editor Natural News, pred časom napísal: "Moderná psychiatria v skutočnosti funguje takto: skupina domýšľavých, nadutých a preplatených intelektuálov, ktorí chcú zarobiť viac peňazí, vymyslí neexistujúcu nemoc, ktorú nazvú "porucha hatla patla.” Títo "samozvaní odborníci”, následne definujú skupinu príznakov neexistujúcej nemoci, ktoré môžu začínať rôznymi prejavmi ľudských emócii ako je napríklad neovládateľná chuť spievať a končiť špáraním sa v nose. Asi najzdravší, podľa psychiatrov, by bol človek v kóme alebo mŕtvola, ktorí už žiadne emócie nemajú. Následne sa definujú chemikálie a drogy, ktorými sa táto neexistujúca choroba začne liečiť na miliónoch zdravých ľudí. Toto sú mnohí psychiatri a farmaceutické firmy, ktorým slúžia. Ale dosť, nechcem si to s nimi úplne rozhádzať. Aj ja sa niekedy správam ako spomínaná pani.

Podobne ako psychiatri, však často posudzujeme druhých aj my. Človeka, ktorý chce pomáhať ľudom, meniť svet a šíriť dobro, niekedy označujeme za čudáka alebo blázna a tí, ktorí cynicky kradnú a klamú, sa nám zdajú normálni. Nahnevaní, smutní a zachmúrení ľudia sú v poriadku, veď z čoho by sa mohli radovať na tomto strašnom svete? A radostní, šťastní a veselí ľudia na nás pôsobia ako blázni. A to sa mnohí nazývame kresťanmi. Radujme sa! Stretneme sa na psychiatrii a bude nám veselo.

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Exkluzívne tréningy s Tilom SchwarzomPosledné voľné miesta v skupine s Tilom ...

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Impulzy z nového sveta podnikaniaŽijeme ve světě akcelerující kvalitativní změny. Nejde o ...

Najnovšie články

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Extrovertne? Introvertne?V dnešnom svete riadenia ľudí, riadenia celých ...

Časopis Průmyslové inženýrství 1/2017. ...Zavedieme Vás do modulárneho sveta so Stanislavom ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved