rozšírené vyhľadávanie
SK | EN | CZ
NajpredávanejšieNovinky

Anjeli a tréneri

Mám za sebou ďalší týždeň stretnutí  s ľuďmi, ktorí ma posúvajú ďalej. Akadémiu inovácií, stretnutie s mladými ľuďmi na Orave a stretnutie podnikateľov u Ivky Tvrdovskej v Štiavniku, kde sme sa spolu pomodlili ruženec.  Niekedy sa mi ľudia čudujú, koľko kilometrov najazdím na aute. Áno je to veľa a niekedy si ani nepamätám cestu z Prahy do Varína. Niekedy má prebudí auto, ktoré sa na mňa rúti v protismere ako včera zo Štiavnika na Bytču. Minuli sme sa o centimetre. Anjel stál pri mne. Toľko anjelov je pri nás – jeden nám hovorí, aby sme spomalili, druhý hovorí, že nemá na mysli auto, ale náš život. A tretí sa smeje, že nepočúvame prvých dvoch a zhodí nás z bicykla ako mňa. A možno si povie, že tí viac natvrdnutí musia padnúť na tvrdo, aby pochopili, že nepočúvajú anjelov.

Včera o tom hovoril môj kamarát Marián Kolník. Ľudí, ktorí ho rozčuľujú nazýva trénermi. Pán Boh nám ich posiela do cesty, aby nás naučili trpezlivosti, sebaovládaniu a pokore. Vďaka za nich. Prihlásila sa Hanka, ktorá celý život pomáha ľuďom. Hovorila, že najviac trénerov je na štátnych úradoch. Usilovne jej komplikujú prácu. Zhodli sme sa, že už nebudeme nadávať na štátne úrady a budeme ich volať fitness centrá. A namiesto nadávania budeme viac trénovať :)

Toľko o tréneroch. Môj učiteľ Anselm Grün napísal krásne knižky o anjeloch. Ja mám najradšej Anjela ticha. Doporučujem. Stretávajte sa s ním. Je to lepšie ako chodiť k lekárovi alebo psychoterapeutovi. Ale zhodli sme sa, že úplne najlepší anjel, ktorý pri nás stojí, je naša partnerka. Včera rozprávala Števkova manželka Majka o deťoch a chorobe, ktorú prekonávala. Majú sedem detí. Štefanovi tiekli slzy a láskavo držal svojho anjela okolo pliec. A hovorili ostatní – úspešní podnikatelia. O tom, ako ich manželky držia pri zemi, ako ich vracajú zo slepých uličiek, ako ich strážia, aby nepoblúdili v tom chlapskom svete chvastúňstva a slávy. Toto sú anjeli, ktorých máme pri sebe každý deň. Tiež ich nepočúvame. A oni trpezlivo s nami zaspávajú, zobúdzajú sa a dýchajú. Mne pred časom takýto Anjel, moja Milenka, ktorá išila za mnou na bicykli, vytiahla jazyk, aby som sa nezadusil...Jazyk je iba malá časť jej resuscitačných úkonov v mojom živote. Typické rady našich anjelov? Neopi sa, poď so mnou do kostola, nemíňaj toľko peňazí, nenadávaj deťom...

Toto sú anjeli – moje staré mamy, ktoré každý deň strážili svojich mužov, moja mama a moja manželka. Ignorujeme ich, niekedy im nadávame a oni nás trpezlivo chránia. Niekedy sa to otočí. V rohu pri okne sedel včera druhý Marián. Tešil sa, že jeho manželka sa po dlhom čase postavila na vlastné nohy a jej telo začína znovu fungovať. Má štyri malé deti a jeho syn dostal boreliózu. Normálny človek by sa z toho asi zbláznil. A Marián sa usmieval, lebo verí. Verí, že Pán nás skúša preto, aby nás posilnil. Verí, že všetko, čo sa deje, je tak ako má byť. Jeho vôľa a náš tréning.

Je dobré odovzdať naše životy do rúk Toho, ktorý nám ich dal. Je krásne pochopiť, že nám nič nepatrí a sme iba správcami vecí a peňazí na tomto svete. Je úžasné uvedomiť si, že náš spoločník a daňový kontrolór je Ježiš Kristus a je úplne jedno v akom programe sa snažíme naše faktúry skyť. Neskryjeme nič. Ani vlas na hlave. A najkrajšie na všetkom je, že máme pri sebe anjelov, ktorí nás chytia za ruku, keď sme sa odtrhli z reťaze. A to najlepšie je, že vonku svieti slniečko s my môžeme našich anjelikov dnes objať a povedať im, že ich máme radi. 

Komentáre

Tento článok ešte nemá žiadne komentáre. Buďte prvý!

TOP články

Fórum kvality už tento májFórum predstavuje možnosť vzájomnej výmeny poznatkov a ...

Impulzy z nového sveta podnikaniaŽijeme ve světě akcelerující kvalitativní změny. Nejde o ...

Podnikatelia, spojte sa!Na začiatku svojho pracovného života som pracoval v ...

Najnovšie články

Ako vybrať Lean zariadenieKritéria výberu nového zariadenia sú ...

Ako dosahovať zdanlivo nedosiahnuteľné ...Ambiciózne výzvy a ciele, ktoré chceme dosiahnuť ...

Extrovertne? Introvertne?V dnešnom svete riadenia ľudí, riadenia celých ...
© 2012 IPA Slovakia, All rights reserved